| anonima2017aka a întrebat:

am 12 ani si o singura data mi-a venit ciclul acum 5 luni
secretie vaginala am de la 9 ani
secretia mea are culoarea maronie si are un miros urat dar de 1 luna nu mai am deloc
ce se intampla?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Dup prima menstruatie, poate trece ceva timp pana la producerea urmatoarei menstruatii fiindca de obicei in primii 2-3 ani sunt/pot fi foarte neregulate. Prima data cand iti vine menstruatia s-ar putea sa nu dureze foarte mult. Nu te ingrijora prea tare daca se intampla acest lucru pentru ca este nevoie de cateva luni sau chiar ani pentru a se regulariza. Ciclul menstrual vine de obicei la 28 sau 30 de zile si tine intre trei si sapte zile. Daca la tine nu respecta aceste valori, nu inseamna ca este neaparat ceva in neregula cu tine ai putea sa mergi sa fii consultata de medicul de familie, pentru a fi 100% sigura ca esti sanatoasa. Acea secretie urat mirositoare de care ai amintit dar intre timp a disparut s-a putut datora unei posibile/probabile infectii bacteriene. Un alt lucru folositor pe care trebuie sa-l stii este aceea ca pe absorbant culoarea sangelui menstrual poate varia. Uneori poate fi mai inchis la culoare, aproape ruginiu, iar alta data poate fi rosu deschis. Nu este un lucru de care sa iti faci griji. Culoarea poate fi diferita in functie de perioada mentruatiei in care te afli (la inceput, la sfarsit) sau in functie de cantitatea de sange eliminata. Dar pentru a fi absolut sigura ca totul este in regula trebuie sa discuti cu medicul de familie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| ambanidemaenerveaza a răspuns:

Aia e diaree