| galma a întrebat:

Am 14 ani etc, si de putin timp mi-a venit menstruatia.Luna trecuta, mi-a venit pe 13 feb, si m-a tinut 5 zile. Apoi, luna asta mi-a venit pe 1 martie, si m-a tinut decat 3 zile cu scurgeri foarte putine si mai mult maronii decat rosiatice,si acum mi-a mai venit din nou, pe 17 martie,si la fel, si acum pe 20 imi curge dar cantitati mai mici,nu abundente,cum mi-a curs la inceputul ciclului menstrual, adica acum 3 luni..Mama a zis sa mergem la un control, dar imi e frica..in shcimb,vara mea a zis ca sunt la inceput, si aceste dereglari nu sunt ingijoratoare...Voi ce parere aveti? Sunt foarte speriata!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că ai motive de nelinişte happy
În general, în primii 1-2 ani de ciclu menstrual, sunt destul de frecvente astfel de dereglări.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Totuşi, ( în special ) dacă mai ai şi alte simptome deranjante ( dureri de ovare/burtă, înţepături, etc. ), este indicat un control ginecologic happy

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca ai fi foarte speriata ti-ai asculta mama si ai merge la medic sa te lamuresti!
Mama ta e femeie si intelege ca ceva nu e in ordine, medicul e un cadru medical specializat, care se ocupa exact cu povesti de genul asta, in ce ar consta frica ta?
Citeste despre prima vizita la ginecolog :

http://www.prezervativ.ro/diverse/control_ginecologic.php

Si programeaza impreuna cu mama ta o consultatie la medicul ginecolog ca sa nu mai ai motive de neliniste.
Sa previi e mult mai usor decat sa vindeci!

| neutrino a răspuns:

Ai motive reale sa fii speriata?

| Hαppiηеss a răspuns:

Da, este normal sa ai anumite dereglari in primii ani apoi o sa se regleze.
Nu ar strica sa te duci la medic cu mama ta el o sa te lamureasca mai bine, si nu ai de ce sa te temi nu o sa se intample nimic rau din contra te va ajuta.

| galma explică:

Multumesc pt.raspunsuri. Fizic, ma simt foarte bine, nu am nici o durere.happy