| isabelawoods a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa mi incep viata sexuala...dar imi este frica ca nu o sa imi mai vina menstruatia... vreau sa stiu daca dupa actul sexual o sa imi mai vina menstruatia? Va rog sa raspundeti cat mai serios.

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fata draga, sexul nu e ciocolata, sa o bagi in gura si gata, placerea te inunda.
La anii tai, fa doar Petting, si daca el stie ce sa faca si e finut, ai suficiente sanse sa te simti superfain!
Temerea ta nu e intemeiata! Ciclul vine odata pe luna, dar oamenii maturi fac sex mult mai des!
Doar daca ramai insarcinata nu iti mai vine! Dar stresul poate determina intarzierea cicclului si cu pana la 7 zile!
Nu e de joaca cu sexul la 16 ani, cand organismul tau e inca in crestere si dezvoltare.

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca te protejezi iti vine daca nu vei ramane bortoasa si nu va veni menstruatia ma fetelor daca tot va sta capul la madular si sex informativa despre elementele de baza, inteleg ca **** nu stie carte dar rad cucile de voi cand aberati

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia reprezinta o sangerare produsa periodic si este urmarea unui proces fiziologic, care se produce in in mod natural in organismul femeii in mod continuu, dupa un anumit tipar, in mod ciclic, adica repetabil care se numeste CICLU MENSTRUAL. Ciclul menstrual si menstruatia sunt "dirijate" de hormonii produsi de glandele endocrine care vor reglementa intreaga activitatea hormonala din organismul tau pe anumite perioade de timp care in general au o durata medie de circa 28 de zile. In consecinta poti sa intretii contacte sexuale oricat de multe ca numar si in orice zi din aceasta perioada de 28 de zile a ciclului menstrual insa depinde de modul in care se intretine sexul si de data la care se intampla pentru a avea siguranta pornirii menstruatiei urmatoare. Daca vei intretine mereu doar contacte sexuale protejate vei elimina posibilitatea de a se naste/forma o sarcina si in aceasta situatie menstruatia se va produce mereu. De asemenea trebuie sa stii ca odata cu inceperea vietii sexuale, ai obligatia sa te informezi cat mai corect si precis despre mecanismul procreerii pentru a afla in ce mod si in ce perioada a ciclului menstrual se formeaza o sarcina. Deci ca raspuns final, poti intretine contacte sexuale protejate prin folosirea prezervativului si in mod garantat intotdeauna se va porni menstruatia la data la care trebuie sa se produca in mod normal. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca esti in perioada fertila cand faci sex cu iubitul si el isi da drumul in vagin, cu siguranta ca nu-ti mai vine menstruatia pentru ca ramai gravida. Dar pentru a nu mai avea emotii ca ramai gravida, protejati-va, folosind prezervativ.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi. daca faci sex protejat, iti va veni menstruatia. daca faci neprotejat, atunci e posibil sa nu iti mai vina, in urma careia poti ramane insarcinata!