| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si sunt insarcinata in 5 -6 saptamani. M-am despartit de fostul in urma cu 3 saptamani(din cauza ca ne-am certat, l-am injurat si mi-a dat o palma). Eu am banuit ca sunt insarcinata si i-am spus, iar el a zis sa fac avort. PArintii mei au aflat si il urasc de moarte(nu le-a convenit de la inceput de fostul) si in urma cu 2 saptamani l-au sunat sa il ameninte si i-au spus ca nu sunt insarcinata(ca sa nu aiba motiv sa ma mai caute). El este cu o fata acum(cand eram impreuna, i-am permis sa se intalneasca cu ea de ori pentru ca aia ii da bani si el profita) toata lumea mi-a zis ca o sa se insoare cu ea. Prietenul lui cel mai bun le-a zis parintilor mei ca m-a uitat Andrei si ca o sa se insoare(are 22 de ani). Andrei mi-a zis ca i-am facut o groaza de probleme (parintii mei i-au zis ca il denunta) si a zis ca sunt viata lui si ca atunci cand o sa implinesc 18 ani o sa fim impreuna. eu intr-un moment de furie i-am zis sa nu ma mai astepte ca nu o sa mai fiu impreuna cu un gunoi ca el. Eu nu mai vorbesc cu el, nu il mai salut, a vb foarte urat cu mine dintre ai mei. DEsi se uita dupa mine, nu ma mai sunat, nici eu nu l-am mai sunat. inca il mai iubesc Cert ii ca in 28 mai ar fi trebuit sa implinim 2 ani de cand suntem impreuna. OAre sa il anunt ca sunt insarcinata? sa ii zic ceva maine sau sa fac avort in secret? Pe de o parte nu as face avort, dar imi distrug viata daca il pastrez... un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| xButterflyxX a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilul, e si el o fiinta, nu are nici o vina, nu trebuie sa-l omori pe el. Pastreaza-l, parintii te vor ajuta sa-l cresti, iar cand iti vei gasi persoana potrivita, care sa te iubeasca cu adevarat, il va accepta si pe copilul tau, chiar daca nu este al lui.happy

34 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Si era asa de usor sa va fi protejat la acel contazct din care ainramas gravida...insa deja faptul este implinit. Asa cum spuneam mereu, si o sa o mai repet, daca ai parte de o sarcina nedorita, fie ca faci avort sau pastrezi copilul, te-ai nenoroit.
Eu sunt de parere ca acel copil nu are nici o vina, si ar trebui sa iei in calcul ca ai sa ucizi o viata, sa ucizi o viata ce creste in tine. Copilul nu are nici o vina, are si el dreptul la viata. Parintii tai din cate ai spus, mi-ai creat o parerea foarte buna despre ei, niste parinti care ar merge oriunde pentru. a-si apara fiica. Felicitarui parintilor tai. Eu cred ca te vor srpijini daca vei alege sa pastrezi copilul, ba chiar ai putea sa ill incredintezui, in cazul in care vei naste, mamei tale. pentru. ca repet, copilul nu este vinovat cu nimic, tu trebuie sa realizezi un lucru in momentul de fata, ai o viata in tine, si gandeste-te ca ucizi un bebelus. Gandeste-te ca o faci cu mainile tale, pentru. ca, parerea mea, cam asa sta treaba.
Stiu ca daca il vei naste, vei pierde cam multisoare lucruri ale vietii, insa copilul erita o sansa la viata. Cat despre avort, pe l; anga posibilele urmari ale avortului din punct de vedre medical, se afla si cele psihice care te vor distrue, 100%, mai mult daca ai pastra copilul. Si totusi ai 17 ani, desi eu mi-am exprimat parerea a ceea ce ar trebui sa faci.

Tu discuta insa si cu p[arintii tai, nu lua o decizie pripita!

sper sa iei o decizie ce te va satisface pe viitor!

O zi buna!

| ana_2556 a răspuns:

Nimeni nu iti va putea spune ca sa faci cu viata ta. Cred ca trebuie sa te gandesti foarte serios la tine si la mica fiinta care creste inauntrul tau. Vorbeste cu parintii tai, vezi ei ce te indruma sa faci, daca sunt dispusi sa te ajute cu copilul sau nu.
Gandeste-te in primul rand daca vei putea sa ii oferi tot ce un copil are nevoie, un mediu stabil, o familie completa, iubire si nu in ultimul rand foarte multi bani. Stiu ca toata lumea spune ca importanta e iubirea si nu cati bani ai dar pentru un copil abia nascut nu prea se mai aplica de fapt. Un bebelus creste incontinuu, are nevoie de multa mancare, de pampersi, haine marimi din ce in ce mai mari. Doctori, medicamente, leagan, patut, jucarii, etc etc etc. Si in plus nu poti avea un copil doar sa il ai in casa si sa fie crescut de tine si parintii tai. Trebuie dus la cresa, trebuie dat la un sport, trimis in tabere, dus la scoala, cumparat rechizite, are nevoie de foarta multa atentie.
Nu pot sa iti spun ce sa faci dar eu una pana nu termin facultatea si am un job macar cat de cat bine platit, si un apartament al meu, ca sa ii pot oferi copilului meu absolut tot ce merita, nu as pastra o sarcina.(asta in cazul in care as fi o mama singura)

| alexutza003 a răspuns:

Uite parerea mea (este doar o parere) copilul acela nu are nici o vina si de acum are si manute si picioruse eu una iubesc copiii dar sfatul meu ar fi sa renunti la el ai 17 ani daca o sa faci copil la varsta asta nu o sa ai ce sa ii oferi nici lui nici tie, cand va creste mai mare si o sa intrebe da tati meu unde este ce o sa ii spui ca i-a pasat mai mult de starea lui materiala si s-a dus unde-i mai bine, pe de alta parte sfatul meu ar fi sa il pastrezi pentru ca e si el un suflet si este o bucatica din tine nu stiu vorbeste cu parinti tai si intreabai si pe ei ce sa faci dar nu-l mai cauta pe dobitocul daca ti-a spus sa faci avort si te-a lasat de una singura iti dai seama ce mult ii pasa de tine sau de acel copilas sper sa faci alegerea corecta mult noroc si sanatate si sper ca toate lucrurile sa se aseze in ordine in viata ta

| shtephie a răspuns:

Vorbeste f serios cu el si calma. Spune-i despre sarcina. Parerea mea este ca vei regreta daca avortezi. Vorbeste si cu parintii, dar mai intai de toate va sta hotararea ta pe primul loc. Gandeste-te foartebn ce vei face.

| Papusik a răspuns:

Pastreaza-l sad.

| Dennys1521 a răspuns:

Daca tot il urasti asa de mult si ti s-a pus pata pe ellaughing
poti sa-i faci rau,,
chiar daca nu vrei spune-i asa la mijsto
ca ai un copil cu el...si din cate stiu el are obligatia sa te ajute sa-l cresti.
si da nu vrea poti sa-l dai in judecata
si in legatura cu avortu
nu are rost
il vei avea pe costinta

| RobertTmroo a răspuns:

Lectii si metode de contraceptie in situatia ta nu mai are rost sa iti dau..., dar pe viitor o sa mai ai nevoie de ele, asa ca te rog intreaba unii specialisti ce si cum sa folosesti.
Acum pot sa iti spun ca decizia de a avorta/ de a nu avorta iti apartine in totalitate, la fel ca si decizia de a folosi metode contraceptive sau a nu folosi, pot sa iti spun doar ca acel baiat cu care ai fost, trebuie sa stie ca esti insarcinata, indiferent daca il mai vrei in viata ta sau daca nu il mai vrei, dar ca tu l-ai lasat sa se intalneasca cu o alta fata in timp ce era cu tine si ca el a acceptat, i s-a parut normal sa umble cu o alta fata in timp ce era cu tine, ca sa nu mentionez ca a facut-o pentru bani, aici pot sa iti spun ca ceva e tare in neregula cu el/voi/relatia voastra si asta ar fi trebuit inca de pe atunci sa iti ridice multe semne de intrebare, dar voi stiti mai bine...
Iar faptul ca acum ti-a spus ca o sa fiti impreuna cand vei imlini 18 ani, aici ma gandesc ca vrei sa spui ca te va lua de sotie..., dar sa stii ca asta o spune doar pentru ca a avut "de a face" cu o minora si ii este frica de consecinte, gandeste-te ca el este cu alta, iti vorbeste urat, nu e langa tine, iar acest comportament nu are legatura cu dragostea.
Sper sa iei decizia care trebuie si indiferent care va fi acea decizie sa stii ca va trebui sa te maturizezi un pic mai repede decat celelalte fete din jurul tau.
Bafta in toate!

| Ofiintă a răspuns:

Eu zic sa faci avort
Acuma in secret sau nu
ar fi bine daca n-ar sti nimeni ca sa nu faca cei din jur o parare proasta despre tine
Si la ideea de a pastra copilul
Ce viitor ai vrea sa ai, parintii tai ar fi nevoitzi sa-l creasca, doi ani ar trebui sa stai numai asa alaturi de copil si sa intarzii cu studiile
Uh habar n-ai cate poate sa-ti aduca un copil, esti la varsta adolescentei traiestetzi viata macar pana la 20 de ani lasa copiii poti sa-i faci si la 30 de ani
Nimeni nu va vrea sa fie cu tine cand stiu ca ai un copil, gandeste-te si la astea
Hai Du-te fa-o cat mai repede sa nu ai probleme
Numai bine!

| Ofiintă a răspuns:

Deja m-am saturat de rahaturile voastre gen :e o fiinta
Mai stati un pic sa ganditzi are doar o luna nu are nici maini nici picioare inca nu e fat'
este doar o celula pe care daca nu o so avorteze va continua sa creasca si se va transforma intr-un copil care dupa ce va fi dat afara Cine o s-o creasca? Mai ganditzi si voi un pic o tanara de numai 17 ani nu va fi in stare de chestia asta mai ales cu prietenul ala de la care va avea copilul
Se lasa de studii, o groaza de bani va cheltui, copilul trebuie educat de mama nu de bunici si totusi unde e tata? copilul asta va fi mult mai in jos decat ceilaltzi prieteni pe care o sa-i aiba va fi crescut numai de bunici si de mama
Asa ca lasatzi vrajelile astea ca habar nu aveti
Hai ca acum daca eu o fiinta il lasam da cine o va creste?
Un copil la care acum iar sta capu la petreceri...etc

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am crezut ca am suficienta experienta sa nu mai fiu socata. M-am inselat! Vorbesti de un copil ca de un sac cu paie, "il pastrez sau in arunc"?

| cristianorudi7 a răspuns:

La 17 ani sa ai copil... HUOO

| CosminC86 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Eşti mai prost decât prevede legea. Stai jos, ai nota 1

| cristianorudi7 a răspuns (pentru CosminC86):

Du-te ba la scoala retardatule...

| CosminC86 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Vezi ca ai uitat o virgula, deci du-te tu la scoala. Am un sfat pentru tine, cand vrei sa insulti pe cineva, te rog sa folosesti cuvinte pe care le cunosti. Nu cred ca stii ce inseamna retardat.

| eelenaly a răspuns:

Poi a face avort e destul de grav.Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el desi cred ca e in zadar totusi e bine sa incerci.Nu stiu ce sa zic nu e bine nici sa iti distrugi viata mai ales daca iti place scoala si vrei sa inveti si sa ajungi cineva in viata un copil te-ar impiedica sa faci asta.Cred ca e bine sa vorbesti cu fostul prieten si sa vorbesti si cu pariti tai si sa vezi ce spun si ei... Sfatuieste-te cu ai tai happy

| play4girls a răspuns:

Ba,,.***,tu trebuie, sa pirivesti inainte, si oricum trebuie sa vorbesti deschis cu el, si chiar si cu parintii tai.si pana la urma trebuie sa ''intelegi'' ce vrei tu cu adevarat... oricum parera mea esti mult prea mica pentru a creste un copil.dar daca te crezi ce esti in stare, nu-i nici o problema.trebuie sa faci ceaia ce vrei tu.cred ca e o intrebare destul de complicata.si trebuie sa te gantesti si la tine ca persoana...ai totusi 17 ani,***, bafta si ai grija!

| GoguSteriade a răspuns:

Tl; dr - mergi pe avort, lasa cacaturile astea ca e un suflet, e un nimic la 5 saptamani, mai cititi si voi despre evolutia sarcinii, sau pe voi v-a adus barza in cioc?

| anonim_4396 explică (pentru GoguSteriade):

Un nimic esti tu si toti cei care sunt de acord cu avortul.
Pacat ca nu au zis asa si mama ta cand era insarcinata,, mergi pe avort, lasa cacaturile astea ca e un suflet''.

| WOLVERINE_1558 a răspuns:

Blondino. esti proasta straight face

| mikywhiteangel a răspuns:

Eu zic sa faci avort. Nu merita sa pastrezi un copil la 17 ani, daca baiatul ala ti-a facut numai rau zic sa nu mai vorbesti cu el. Decat ca acel copil sa creasca fara tata mai bine nu mai creste. Este o solutie extrema dar nici sa iti sacrifici viata nu merita.

| unul1 a răspuns:

Cert este ca nu vei fi prea fericita in nici un caz... vorbeste cu un psiholog(cel de la scoala de exemplu) sau/si cu un preot. este cam grav sa omori acel copil, dar nici sa-ti distrugi viata nu e prea bine.

| llucixxl a răspuns:

N-are nimic tati, mergi cu el la şcolică, îl prezinţi profesorilor... + că învaţă liceul mai devreme!

| FrozenRose_1831 a răspuns:

Pastreaza copilul. asa cum a spus si butterfly el este nevinovat. nu trebuie sa il omori. chiar daca faci avort, oricum viata nu isi va relua cursul normal si vei avea remuscari... deci eu zic sa il pastrezi si sa ai grija de tine si de el

Răspuns utilizator avertizat
| Iustina_1557 a răspuns:

Si eu am 17 ani, si cred ca sunt insarcinata, dar crede-ma sunt MANDRA de asta. La inceput mi-a fost greu sa cred ca imi intarzie menstruatia desi am folosit anticonceptionale, prescrise de medic si totul facut perfect, ore fixe, cu putina apa, etc. Dar crede-ma ca niciodata nu am sa ascult ce zice lumea, pentru ei e usor AVORTEAZA ce naiba faci copil la varsta asta? Distreaza-te incontinuare lasa copii! Aiurea, ei nu stiu ce simti tu. Nu te cunosc, nu ma cunosti dar eu am sa pastrez acest suflet care acum creste in mine.

| Ramona87 a răspuns:

Ce ai facut cu copilul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ma bucur, am atata satisfactie cand vad ca in sfarsit cineva a patit asta as e daca esti proasta si nu intelegi ca nu trebuie sa-si dea drumul in tine ca sa ramai insarcinata.
Te-ai documentat macar despre lichidul preejaculator? Contine spermatozoizi si poate curge oricand baiatul nu poate sa controleze asta.
Folositi dracu prezervativul ala straight face dupa ce ca sunteti prosti mai chinuiti si saracii copii.
Toate vreti iubiti nesimtiti, aroganti, bogati care va trateaza ca pe niste prostituate sclave, si apoi plangeti ca si-au batut joc de voi.Meriti tot ce ti se intampla.

| Marrythenight a răspuns:

Hei. Pana la urma, ai pastrat copilul sau l-ai avortat?

| prodanflorin a răspuns:

Pastreaza bietul copil nu are nici o vina e vina voastra ca ati facut S*X

| Skumpic_Bobokel_1998 a răspuns:

Nu face avort. Copilul este o fiinta si baiatul trebuie sa stie ca este tata. El si-a facut-o acum el sa plateasca sa-l intretina si pe tine si pe el.

| Madalinaoanna a răspuns:

Chiar asa ce lume...nici in ziua de azi nu sti sa te protejezirolling on the floorsau cuvantu pentru tine nu exista!laughing)happylaughinghappyhappyhappyhappyhappyhappy::si totusi mult noruc cu decizia ta

| Cosmin_6356 a răspuns:

In nici un caz nu iti vei distruge viata daca vei face avort, din contra. Nu iti face prea multe sperante in ceea ce priveste intoarcerea lui, mai ales daca va afla de copil. Nu cred ca este cea mai buna alegere sa faci avort, exact cum zice si butterfly el deja e o fiinta, si sunt sigur ca parintii tai te vor ajuta sa il cresti. Au mai fost n cazuri ca al tau si au trecut cu bine, au crescut si copiii etc. Sa ne tii la curent cu ce vei face, dar sper sa fie o decizie care sa nu il excluda pe cel micwinking

| secret_4992 a răspuns:

E urata tare situatia