| CatrinaAndreea a întrebat:

am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala acum un an. tind sa mentionez ca a fost prima si singura data cand am facut-o,si a fost groaznic,adica stiu ca atunci cand esti virgina asa este, dar la mine a fost de-a dreptul oribil..nu am fost excitata,nu a fost preludiu nu nimic, eu nu stiam ce trebuie sa fac..acum de curand am vrut sa o fac cu prietenul meu..nu am reusit.pur si simplu imi doresc sa o fac dar nu pot..ma sperie..nu stiu..simt mereu ca nu sunt excitata,nu ma simt in largul meu,mi se pare ca lipseste ceva, ca nu e cum ar trebui sa fie..nu stiu..va rog sa ma ajutati..de ce am problema asta? Vreau si eu sa fac dragoste ca toata lumea..sa nu ma mai feresc asa..parca fug de chestia asta si nu stiu de ce..probabil am ramas asa de atunci de cand s-a intamplat..nici nu stiu cum sa procedez..si mai am o problema..va rog sa ma lamuriti! Atunci cand faci dragoste, inainte este normal sa iti exciti partenerul\partenera? Eu am fost in multe ipostaze cu prietenul meu si m-a excitat foarte rau..chiar imi doream sa o facem dar nu am putut sa o facem..nu era momentul..mai multe, in fine..atunci cand am fost in pat,sa o facem, nu a mai facut asta.a trecut direct sa facem sex..nu inteleg,e normal sau nu sa fie ceva inainte. sa ma excite,sau? Eu asa cred ca ar trebui. Cand i-am spus de asta mi-a zis ca el nu a facut asa la nici o fata. poate ca nu se face asa.dar eu am problema asta,daca nu ma excita inainte eu nu ma excit asa din atingeri, sarutari etc..si ma gandesc ca poate o fi si asta o cauza care tine de doritul sexului..adica ma gandesc ca daca ar face asta nu as mai fi asa..as simti ca vreau sa o fac si as faceo..nu stiu..asa cum am spus,in multe momente ma excita si parca simt ca vreau si din moment ce simt atunci, cand ar fi sa o facem cred ca as simti la fel..nu stiu daca am dreptate sau nu..de asta va rog sa imi dati niste sfaturi.pur si simplu cand sunt cu el in pat,si da este romantic,cu sarutari, cu atingeri...tot nu ma excita si tot nu simt sa o fac..de ce? Ma excit greu? Sau? E ceva normal? Este la mine problema? Va rog sa ma ajutati! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de intretinerea unui act sexual se practica/efectueaza un preludiu care in timp poate varia de la cateva minute pana chiar si la o jumatate de ora prin care vaginul tau se va relaxa si umezi. Acel prieten al tau este ori un copil handicapat care nu a practicat sexul in viata lui ori daca a intretinut in modul in care ai prezentat atunci nu merita sa-l numesti iubit. Ati putea ca la inceput sa incercati chiar si un petting prelungit care ar avea rolul sa te pregateasca atat pe tine din punct devedere psihic si mental cat si "pasarica" ta in cel mai bun mod posibil. Succes.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de câteva ședințe cu un terapeut, ca să îți explice motivul temerilor tale și să te învețe să le depășești.
Preludiu trebuie să existe; sunt extrem de puține femei cărora le priește sexul „pe nepregătite". Deci e clar, la tine singura problemă e că nu știi să-ți alegi partenerii.
Și nu în ultimul rând, mi se pare că e timpul să te educi puțin și singură - adică să înveți să-ți produci singură plăcerea (prin masturbare). Așa vei ști exact ce trebuie să faci ca să poți să te simți bine și cu un partener.
Baftă!