| user2012 a întrebat:

am 20 de ani, sunt nou pe acest site si am o problema care ma framanta de vreo 3 luni. Ma gandesc toata ziua la o fata care este la aceeasi facultate cu mine si vreau sa mi-o sterg din minte. Nu stiu ce inseamna aceste sentimente, nu am mai simtit asa ceva pentru nici o fata pana acum. Nu vreau sa afle niciodata sentimentele mele fata de ea si nu vreau sa am o relatie cu ea. In schimb noaptea cand ma rog, imi vine in minte chipul ei si ma rog sa fie fericita si implinita alaturi de un baiat care se potriveste cu ea, altul decat mine, si alaturi de care sa fie tot timpul la fel de draguta cum este acum. Nu stiu cum sa o descriu, dar cand o vad uit de tot ce este in jurul meu si mintea imi sta doar la ea. Help! Vreau sa o uit... Stiu ca nu are sens sa ii dau de inteles ca simt ceva pentru ea, cred ca doar as supara-o, iar eu imi doresc sa fie cum este acum. Cum sa o uit complet, sa nu simt nimic pentru ea?

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Dar de ce? Eu nu înţeleg de ce nu vrei să vorbeşti cu ea măcar. Te-ai îndrăgostit de ea şi nu vei scăpa prea uşor de asta. Eu îţi zic, să vorbeşti cu ea. Măcar încerci şi nu vei avea regrete. Las-o pe ea să se preocupe de aceste suferinţe... vorbeşte-i şi explică-i ce simţi. De abia, după aceea te poţi gândi să o uiţi.
xoxo

| fabiola a răspuns:

Te lupti cu inima si nu are sens, caci iti spun eu ca tot ea invinge! Nici tu nu crezi ce ne spui noua:o vrei fericita langa altul? Nu cred. Cand iubesti -stii ca numai tu o poti face fericita! Asa-i? Recunoaste, ca nu spunem la nimeni!

| Analytical a răspuns:

De ce vrei sa o uiti? de ce sa nu stie de existenta ta? de ce nu te simti meritat, de ce crezi ca e mai bun ca tine!? nu exista om mai mult sau mai putin meritat! e doar in mintea noastra asta! eu te rog, daca vrei sa fi cu ea, daca vrei sa vorbesti cu ea, din moment ce o placi, spune-i! intra in contact cu ea, ajut-o cu ce poti. fetele se inmoaie, dar nu exista NU POT! de uitat, nu poti, doar daca va intra alta fata in viata ta. atata timp cat esti singur, mintea iti va zbura la ea, si imi vei da dreptate ca trebuie sa o cauti. si asta o sa faci, din cauza ca ti-e prea dor si din cauza presiunilor! lasa sentimentul acesta sa te cuprinda si fa-te iubit. nu te mai gandi sa o uiti, nu sunt sanse. si nici nu este cineva in stare sa-ti dea "reteta" pentru asta. nu asculta pe orice sfatuitor de aici, fa doar ceea ce simti tu, nu e viata altora, e viata ta! ai grija. happy

| Skins97 a răspuns:

Singurul lucru care poate rezolva asta este timpul. Mi-a placut de un baiat de vreo 5 ani (acum am 15). Unii ar putea spune ca e ciudat si ca o fata la varsta mea nu se poate indragostii, dar asa este. DECI...asteapta, iar in timp vei uita de ea. Dupa 5 ani nu mai simt aproape nimic pentru acea persoana. Acum ma pot purta normal cu el, inainte nu puteam deoarece eram prea fixata si imi era grija de ceea ce o sa creada despre mine. Concluzia: nu-ti face pre multe griji despre asta...incearca sa te implici in niste activitati si sa iti umplii gandurile cu alte lucruri si asteapta.

| raluk27 a răspuns:

Schimba seria si grupa