| gya_2252 a întrebat:

A trecut un an de cand nu mai suntem impreuna. Aveam 19 ani si era primul baiat ( M ) pe care am simtit ca l-am iubit. Faptul ca m-am mutat din orasul natal, in bucuresti, pentru a merge la facultate, el fiind cu an an mai mic decat mine, l-a determinat sa spuna "stop" relatiei noastre. Creeasem o lume in jurul lui; cu el alaturi ma simteam iubita, implinita, fericita! Poate ca asta a fost motivul pentru care am simtit ca totul se naruie in jurul meu cand am plecat. Am incercat sa il inteleg, mi-am vazut de viata mea, insa de atunci si pana acum ne-am mai intalnit de 3, 4 ori, la initiativa lui, desi stiam ca ne va fi mai rau dupa.In prezent amandoi avem alte relatii. Iubitul meu ( A ) e tot ce mi-am dorit vreodata de la un baiat. Merita mult mai mult sa il iubesc, decat fostul. A venit ca o vindecare, dupa cat suferisem. Da, imi pasa de el, tin la el, mai ales cand il vad cat tine la mine si cate face pentru mine. Insa din partea mea, nu exista aceleasi sentimente.Sufletul meu a ramas la EL ( M ), cel cu care mi-am petrecut 2 ani din viata. Ceea ce ma framanta acum, e ca M mi-a spus, si se vede, ca a luat o decizie gresita acum un an. Din toamna va veni si el in bucuresti.Ideea e ca imi e teama ca voi ceda.Inca tin la el, iar el inca are sentimente pentru mine, insa nu avem curajul ( mai mult eu) sa renuntam la ce avem acum si sa o luam de la capat.
De un lucru insa sunt convinsa : ca ( M ) va ramane mereu acea " prima iubire" care nu se uita niciodata...si inca imi lipseste in fiecare zi!

Răspuns Câştigător
| liz23 a răspuns:

Acea prima iubire mereu va fi in sufletul tau, este normal.Gandeste-te ca el a pus stop cand trebuia sa pleci pentru studii si nu a vrut sa creada in relatia voastra macar pentru ce a fost intre voi, fiind si doar un an diferenta.Nu mi se pare corect ca acum cand vine si el in bucuresti ce face...se desparte de o fata care poate tine la el cum ai facut si tu si vine la tine pentru ca esti mai aproape. Atata timp cat persoana de langa tine iti ofera ce meriti nu crezi ca ai da vrabia din mana pe cioara de pe gard.doar pentru ca a fost si va ramane prima iubire? Sincer am trecut prin ceva asemanator,m-am intors in trecut si intr-un final am ramas cu nimic datorita egoismului sau. Acei doi ani au fost frumosi,sunt convinsa,dar pentru el nu a contat cand a spus STOP? Pune in balanta,daca vrei pe hartie pro si contra, trage linie si fa ce e bine pentru tine pe termen lung, pentru ca el asa a facut cand ai plecat la facultate. Iti urez mult noroc

7 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Complicata situatia. sad Cred ca e mai bine sa ramai cu actualul

| Lacoste a răspuns:

Buna.Parerea mea este ca ar trebui sa ii acorzi o sansa fostului tau prieten, mai ales daca ati avut o relatie frumoasa, fara certuri si stii ca ar merita lucrul asta. Daca ramai in actuala relatie, ii faci rau si actualului tau prieten dar si tie insasi.Actualul prieten isi va da seama ca ceva nu-i in regula cu tine din momentul cand M va veni la facultate, pentru ca tu s-ar putea sa stai numai cu gandul la el. Oricat de bun si de perfect este actualul, nu e indeajuns daca nu-l si iubesti.

| TheSpecialOne a răspuns:

Frumoasa poveste... nu stiu ce sa spun fiindca incheierea m-a buimacit. Vorbeste cu M acesta si spune-i ce simti pentru el iar apoi desparte-te de A daca raspunsul lui M e favorabil... daca nu ramai asa doar sa ai grija ca A va suferi mult si ai putea sa ii pierzi pe amandoi

| anaaa13 a răspuns:

M o sa ramana mereu in sufletul tau pentru ca,asa cum ai spus si tu, a fost prima iubire.
Acum nu stiu ce sa zic, gandeste-te bine ce simti pentru fiecare dintre ei si daca inima ta e inca la M nu are sens sa il amagesti pe A.
Mult succes si sper sa alegi ce e mai bine pentru tine happy

| anaaa13 a răspuns:

M o sa ramana mereu in sufletul si amintirea ta pentru ca,asa cum ai spus si tu, a fost primul si asta conteaza enorm pentru o fata.
Acum nu stiu ce sa zic, daca esti sigura ca inca ai sentimente puternice fata de M impaca-te cu el.nu are sens sa-l amagesti pe A degeaba. urmeaza-ti inima.
Mult succes si sper sa alegi ce e mai bine pentru tinehappy

| Pufi02 a răspuns:

Doamne ce frumosday dreaming ca inca dupa atata timp aman2 tineti unul la celalalt.Stii cum se zice ca roata mereu se invarte.ei bine aici chiar s-a invartit si se pare ca M chiar regretahappy Faptul ca merge la Bucuresti poate fii inca o dovada ca inca tine la tine.dar faptul ca nu poti renunta la A arata ca de fapt nu iti este frica sa o iei de la capat ci tie frica ca poate in timp sa realizezi ca iubirea adevarata a disparut si a ramas doar accea iubire de care dupa un timp de plictisesti.Eu iti spun sa vb cu A deschis sa ii spui cca esti confuza si sa ii explici sentimentele tale pentru el(A) ca sa nu inteleaga ca te joci cu sentimentele sale pentru e clar ca nu o faci si daca nu ar fi ca M tot intervine in viata ta acum chiar l-ai iubi cu adv pe A.E adevarat ca prima dragoste nu se uita si golul ramane si nu se mai umple dar trebuie sa te obisnuiesti cu golul lasat, caci in viata iubirii vor mai fii mai puternice ca cea cu M cu toate astea el va ramane cel cu care ai invatat sa iubesti si cel care tia frant inima pentru ca daca a renuntat asa usor la tine doar ca tu ai plecat sa iti faci un drum in viata inseamna ca a fost o nesiguranta in sentimentele lui si ca a realizat cu adv ce simte cand tea pierdut.bafta:*

| Georgix a răspuns:

... straight face
Daca il iubesti pe "M", cum ii spui tu, cred ca ar trebui sa ii spui tot lui "A" fara ocolisuri. Chiar daca il va durea sunt sigura ca va intelege; iar tu poti sa fii fericita alaturi de "M". Bafta!

P.S.: Poate ne spui ce ai hotarat!