| Proprema a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat in prima zi de fertilitate (15 martie) si imi intarzie menstruatia, deja sunt 5 zile. Trebuia sa-mi vina pe 3. Foarte rar se intampla sa-mi intarzie, luna trecuta mi-a intarziat 3 zile, niciodata nu s-a ajuns pana la 5. Sunt putin panicata, am verificat atunci prezervativul si era ok. Am avut dureri premenstruale in data de 3, dar au disparut si alea si tot nimic.A mai trecut cineva prin asta? Ar trebui sa ma ingrijorez? Cam care ar fi sansele sa fie o problema?
Multumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ciclul tau menstrual nu este unul bine reglat, adica nu este de tip REGULAT, favorizeaza aparitia destul de frecventa a acestor asa zise "intarzieri" dar care de fapt reprezinta doar simple fluctuatii ale lungimii ciclului, cauza obiectiva fiind de natura hormonala si nu una este determinata de existenta unei sarcini chiar si ipotetice. In cazul in care protectia folosita a functionat perfect, probabilitatea de a se putea naste o sarcina in aceste conditii poate fi considerata ca fiind aproape imposibila. Incearca sa tecalmezi deoarece n-are rost sa te stresezi fara rost. Menstruatia se va porni si de aceasta data la fel ca si pana in prezent, cu "intarzieri" uneori mai mici, alte ori mai mari. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu este posibila o sarcina.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Faptul ca ciclul tău menstrual ESTE unul bine reglat, adică un ciclu regulat (ce rezulta din "Foarte rar se intampla sa-mi întârzie"), cauta întârzieri poate fi alta decât sarcina. Poate chiar și sexul în sine, chiar și protejat. Eu am întâlnit situați în care sexul excesiv sa provoace o menstruație înainte de termen

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Daca contactul sexual a fost protejat, iar prezervativul era in regula, nu este nici o problema. Poate sa iti intarzie si mai mult, fara sa te afecteze cu ceva. De expemplu, daca ai fost racita in ultimul timp...

| NuSuntTroll a răspuns:

Am mai trecut prin asta. Este o mare problema. Chiar ar trebui sa te ingrijorezi. Ultima oara cand am patit asta am nascut al 8-lea copil.