| Shadow136o a întrebat:

Salut! Prietenei mele nu i-a venit menstruatia. Trebuia sa ii vina la sfârșit de decembrie și nici acum nu i-a venit. Am avut contact sexual protejat la început și sfârșit de decembrie, prezervativul nu s-a spart/rupt și nici nu mi-am dat drumul. Ea susține ca a avut ovulația mai târziu și faptul ca a fost stresata, pentru ca e în perioada sesiunii. I-a mai întârziat in trecut menstruatia, dar maxim 3 săptămâni. Acum pe aplicatie ii arata ca a întârziat 25 de zile. A avut ceva simptome, gen crampe ușoare și sani sensibili acum 2 săptămâni, dar nu i-a venit. Acum știm sigur ca trebuie sa ii vina pentru ca de câteva zile are crampe foarte dureroase, sâni sensibili și e foarte sensibila. Însă eu rămân cu întrebarea de ce i-a întârziat asa mult. Însărcinată nu are cum sa fie zic eu pentru ca am avut grija și am verificat de fiecare data daca s-a spart prezervativul și a fost totul în regula, mai ales ca nici nu mi-am dat drumul. Asa mult influenteaza stresul? E normal sa ii întârzie o luna din cauza stresului si posibil dereglări hormonale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mearga la ginecolog, ce varsta are?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Shadow136o):

Pot fi dereglari hormonale la ea, neaparat sa o vada un ginecolog sa i dea tratament si sa îi puna diagnostic exact.

| Shadow136o explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ideea e ca i-a întârziat și 3 săptămâni în perioada bacului din cauza stresului și acum ca este în perioada sesiunii, este stresata. De asta ma tot gândesc ca poate e și stresul si poate nu are ea nimic, nici o complicație

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Shadow136o):

Da stresul este unul din factorii principali, ai putea daca stati impreuna sa i faci masaj incearca sa i faci reflexoterapie, pe talpi sunt toate organele si este benefic acest masaj reflexogen pentru dureri menstruale si întîrzîierea ciclului, masajul o va relaxa si sa vezi ca se va simtii minunat si va avea ciclu. Este bine totusi sa nu excluda o vizita la ginecolog.

| Miruna333 a răspuns:

Vizita la ginecolog. Menstruatia intarzie din N motive. Cand intarzie menstruatia, nu inseamna imediat o sarcina.

| Dragobeta a răspuns:

Vaai, pe toate le stie cristinel cel de 10-11 ani.
Nu e stresul. Altfel, toate femeile ar avea dereglari mari. Dar nici normal nu este. Sa mearga la un control la ginecolog.