| pisicel_5329 a întrebat:

Help!big grin Daca am facut-o neprotejat, eu fiind in prima zi dupa menstruatie, el nu a ejaculat, cate sanse sunt sa raman insarcinata?happy mentionez ca a fost prima oara big grin eu fiind virgina sad

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In jur de 5-10%.

| monyk a răspuns:

Buna, sunt sanse insa sunt destul de mici.Totusi trebuie sa fi responsabila odata ce ti-ai inceput viata sexuala pentru.ca nu e de jucat cu asta, e vorba de sanatatea ta, de viata ta. Daca nu te protejezi risti sa te alegi cu diferite boli transmise sexual si doar prezervativul te poate feri de aceste boli, plus o sarcina nedorita, in prevenirea unei sarcini poti folosi si alte metode, e bine sa te informezi inainte de a iti incepe viata sexuala. Faptul ca a fost prima oara nu are importanta, oricand poti ramane insarcinata daca nu te protejezi, totusi daca nu a ejaculat si erai teoretic intr-o perioada nefertila, sunt sanse foarte mici sa fi ramas insarcinata, dar ai mare grija pe viitor. Daca baiatul nu e responsabil, fi tu ca tu ai avea mai mult de suferit, poti sa cumperi chiar tu prezervative si(sau) anticonceptionale, depinde ce varsta ai, ca pastilele nu se iau dupa ureche.
Totusi ca sa te linistesti, e indicat sa iti faci un test de sarcina, nu e scump si gasesti la orice farmacie.Sau asteapta sa iti vina menstruatia urmatoare, sau daca ai avut intre timp menstruatie nu cred ca mai e cazul sa iti faci test de sarcina.

| Cătălina a răspuns:

Putine sanse de a ramane.Ai mare grija pe viitor.

| shtephie a răspuns:

Nu pot sa inteleg dc nu va protejati? O faci si apoi iti pare rau, ti-e teama daca esti insarcinata?!
Inainte s'o faci cel mai important lucru prezervativul care protejeaza si fata si baiatul!
Trebuie sa judekam si cu mintea nu numai cu sufletul!

| Gosh. a răspuns:

Fiind o zi cu fertilitate redusa, sunt cam 4-5 % sanse sa ramai insarcinata. Asta daca el nu a ejaculat.
Oricum.ai mai multa grija data viitoare!

| Alina. a răspuns:

Erai intr-o perioada nefertila riscul sarcinii fiind foarte scazut mai ales ca nu a ejaculat in tine. Stai linistita aceleeasi temeri le aveam si eu la inceput. Cu timpul te vei obisnuii cu ideea ca nu mai esti virgina si nu vei mai fii asa de ingrijorata. Daca va cunosteti foarte bine si niciunul dintre voi nu sufera de boli cu transmitere sexuala, nu ai de ce sa-ti faci griji de data asta, insa pe viitor folosi-ti prezervativul!

| beforeandafter a răspuns:

OH doamne.Stai linistita! Ok da trebuie sa iti fac morala dar pentru calmare si linistire.Nu ai cum sa fii gravida, nu este o perioada fertila! Esti in regula, mai ales ca nu a ejaculat.nu ai de ce sa iti faci griji.
Si pe viitor, trebuie sa ai grija. E vorba de sanatatea ta, si iti va parea rau sa patesti nenorociri, tocmai din vina ta. Pentru ca va fi numai si numai vina ta!