| MarianPapuc98 a întrebat:

Buna TPU.

Am implinit ieri varsta de 18 ani si ei bine, la aceasta varsta inca nu am cunoscut iubirea. Nu am avut niciun sarut, nici macar o atingere de mana ceva mai semnificativa, mai pe scurt, sunt un distrus, un produs esuat al societatii. Ei bine, lipsa de iubire materna ( mama nu prea ma iubeste ) impreuna cu motivul care l-am spus mai sus m-au dus la depresie. Dimineata inainte sa ma trezesc, iau patura in brate si ma gandesc ca e iubita mea acolo, ca sa va dati seama cat de distrus sunt. Ei bine partea buna, ma chinui sa scot o parte buna, eu nu prea m-am dat la fete, nu cred cam filtrat niciodata si am asteptat fetele sa vina, care bineinteles ca nu au venit. Unele fete mi-au spus ca sunt dragut si altele. dar a fost trecator.

Aceasta singuratate ma distruge. Vad fete care sunt jignite de baieti, facute urate, dar eu as da orice sa le iau in brate. dar bineinteles nu arat acest lucru ca nu am puterea necesara.

M-am gandit sa ma duc la un psihiatru sa imi dea ceva pastile sa imi mai treaca aceasta depresie. daca sunt cei care au mai fost. sa imi spuna cum a fost si cum decurge sedinta.

Rog raspunsuri serioase, nu in batjocora. M-a batjocorit soarta destul.

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu trebuie sa disperi, mai ales daca asta ar fi singura problema.
Pana la urma ai doar 18 ani, nu ai 40.
Ai zis ca nu prea te dai la fete.
Asta e o problema,esti dator sa incerci.
Ori cat de prezentabil ai fi, foarte rar se va intampla sa vina o fata la tine si sa faca ea primul pas.
Poti sa incerci chiar de maine sa te schimbi.
Poti vorbi cu cateva fete si sa incepi cu un simplu "buna"
La primele abordari te vei avea foarte multe ezitari si probabil vei fi si refuzat.
Dar trebuie sa accepti asta si sa fi mandru ca ai iesit din zona de comoditate si ai incercat.
Asa vei fi mai increzator si vei capata experienta.
Rezultatele nu vor intarzaia sa apara.
Doar inceputul e greu, incearca sa iesi cat mai des si sa ai o viata sociala activa.
Poti cunoaste fete prin prieteni/grupuri comune.
Daca nu, mergi la sala sau la dansuri, vei cunoaste multe fete de varsta ta acolo si e si o activitate specifica varstei.
Plus ca sportul de ajuta sa scapi de depresie!
Succes!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Stai liniștit man, am 19 si nu am avut nici o relație până acum ( ce-i drept am avut ocazii destule, se dădeau ele la mine ) si le-am refuzat de fiecare dată. De ce? Păi am avut un tel si anume acela de a intra in armată si mi-am propus ca nimic să nu îmi stea in cale, absolut nimic. Si eu am probleme cu părinții de mic, taică-meu si acu îmi spune de fiecare dată ca în loc să bage bani în mine ( haine, carti etc ) mai bine se ducea la curve si se îmbăta de toti banii. Revenim la problema ta : Fixează-ți un tel si fa efectiv tot ce se poate să îl atingi. Si nu-i neapărată nevoie să ai iubită acu, plus că nu-i stres din cauza asta ca e timp. Tu pune-te si învață acum fii echilibrat spiritual în sensul ca să fii împăcat cu tine însuți, dacă esti creștin du-te de te roagă ( eu sunt ateu ), documentează-te despre ce te interesează si fa in asa fel să ai tupeu că nu te muscă fetele ( ce-i drept mai sunt si excepții ) că nu-i asa greu să vb cu ele. Asa si încă un lucru important : Dacă o să cazi ( si o sa cazi destul crede-mă ) te ridici si mergi mai departe, nu te pui in cur sa plângi ca o muiere în orice domeniu chit că-i profesional, sentimental, financiar sau ce mai vrei tu.

| missfatadelatara a răspuns:

Psihiatrul îți pune diverse întrebări, stabilește gravitatea situației, îți dă niște pastiluțe, îți recomanda un psiholog.

| Petrust a răspuns:

Am 19 ani si n-am avut nici o relatie. Din orice situatie care te preseaza poti extrage ceva util. De ex. lipsa mea de relatii imi da o atitudine, sa zicem, agresiva fata de mine insumi, fiind o sursa de energie. Folosesc aceasta energie pentru a excela in domeniul de activitate care mi l-am ales (in cazul meu studii, dezvoltare intelectuala, nici nu stiu cum sa ma exprim corect, dar precis nu tocilar. oriceum poate fi vorba de orice domeniu, nu neaparat asta), ceea ce ma ajuta sa primez in fata celorlalti. si cand te realizezi si te evidentiezi intr-un domeniu fiind un fel de lider pe care-l recunosc toti, ei bine, primesti acea portie de extaz, dar in acelasi timp atentia fetelor pentru tine incepe sa creasca, asta la sigur

| RalucutzaUcutza a răspuns:

In primul rând mergi la psiholog nu psihiatru, mama e psiholog si are cazuri de depresie. Oricum un psiholog bun te va ajuta sa scapi de depresie. Ceea ce ai nevoie e sa prinzi încredere in tine. Faptul ca nu ai avut vreo relatie acum nu trebuie sa te deprime, nu e o regula care sa spună " Ba daca n-ai avut sau nu ai iubita la 18 ani nu esti bun de nimic"(e doar o perceptie a societatii). Iti propun ca deocamdată sa mergi la psiholog si sa-ti iei un catel, e incredibil cata iubite poate sa-ti ofere un catel, crede-mawinking