| MaraAndreea1209 a întrebat:

Am intretinut relatii intime cu iubitul meu dupa o pauză de 3 luni, iar a 2-a zi am avut dureri vaginale si chiar sangerari (minore,aproape neinsemnate), vreau sa stiu care ar putea fi motivul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea aparuta a 2-a zi dupa sex, probabil s-a datorat faptului ca muschii vaginului tau au fost mult prea rigizi, incordati si lipsiti de elasticitate in timpul sexului. De asemenea tot probabil este posibil ca partenerul tau sa se fi grabit sa treaca cat mai rapid la sex si din acest motiv preludiul ori a lipsit, sau a fost insuficient/incorect executat si astfel atat umezirea cat si lubrefierea si relaxarea vaginul inainte de a fi penetrat a fost impropriu unui sex de calitate. S-ar putea ca acele sangerari minore sa se fi produs din cauza aparitiei unor "julituri" provocate de frecarilor excesive dintre peretele vaginului si penis pe fondul unei slabe lubrefieri si tot din acest motiv sa apara si durerile reclamate. Pe viitor ar fi indicat ca inainte de sexul efectiv vaginul sa-ti fie cat mai bine pregatit prin efectuarea unui preludiu cat mai "meserias". Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Aceste dureri vaginale si scurgeri de sange sunt de la faptul ca ati fost prea excitati si actul sexual a fost prea dur pentru tine.

| MaraAndreea1209 explică:

Țin sa mentionez ca a avut loc preludiul si ținând cont ca nu am facut-o de 3 luni, lubregierea a fost foarte buna, de accea nu îmi pot dă seama de ce ma doare când urinez, iar în urina apare sânge, e posibil sa fie vorba de o sarcina?