| DjKatalyno a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. Vreau sa raspunda doar cei care stiu sigur ca este corect ceea ce spun. Prietena mea vrea sa isi inceapa viata sexuala. Ea are 16 ani eu in curand voi implinii 15. Ea este virgina si i-am promis ca va fi totul bine si ca voi face sa se simta bine. Acum e o problema... daca nu o facem cu prezervativ vreau sa imi spuneti ce ar trebui sa faca dupa contactul sexual pentru a nu ramane insarcinata. Am auzit de asa numintele pastile anti sarcina, dar nu stiu care ar fi potrivite, modul de administrare si daca se recomanda la minori. Vreau sa imi raspundeti doar cei care stiu ca este bine si sa imi spuneti exact ce pastile cum trebuie luate si absolut tot. Cel mai bun raspuns primeste FUNDA! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gya_5588 a răspuns:

Prima oara nici nu prea ai cum sa o faci cu prezervativ. Pilula se ia in primele 72 de ore de la contact, dar cu cat mai repede cu atat mai bine. Se administreaza doua pastile la interval de 12 ore. Pilula se elibereaza in farmacii fara prescriptie si are o eficienta de pana la 75%. Eficienta este usor crescuta daca pilula se ia in primele 24 de ore. Sa ceara la farmacie "pilula de a doua zi".are o cantitate foarte mare de hormoni si stiu ca daca o iei o data trebuie sa treaca multe, multe luni pentru a o mai putea lua.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergeti la un medic specialist in panning impreuna cu unul din parintii ei. pastilele se recomanda numai de medic. La varsta ei este destul de dificil de ales un preparat care sa aiba cat mai putine efecte adverse, dar medicul va alege unul, ramanand ca la cateva zile dupa primul contact sexual sa mearga si pentru primul consult ginecologic. Daca sunteti hotarati sa nu folositi prezervativ, nu uitati de analizele obligatorii. Fiind amandoi virgini va trebui sa faceti doar cateva: HIV, virus hepatitic B, C.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Critical, sa-ti spun o poveste: am avut un pacient care a murit de SIDA la 21 de ani. Nu stia de unde o luase. Poate din maternitate (era nascut inainte de 1990), poate de la stomatolog (avusese niste probleme dentare serioase pe la 10 ani). In momentul cand a fost diagnostiocat cu SIDA (cu o luna inainte sa moara), l-am intrebat despre contactii sai sexuali. Ne-a spus ca a avut o singura partenera, iubita lui din liceu, pentru care fusese primul barbat (fusesera amandoi virgini). Facuse sex cu ea de cateva ori, in urma cu aproximativ 2 ani si jumatate (prea putin ca sa se instaleze SIDA, deci nu luase de la ea). Apoi se despartisera. Am cautat-o, avea un nou iubit cu care isi incepuse viata sexuala de o luna si ceva. Era si ea HIV pozitiva (luase de la primul ei iubit) si el (luase deja de la ea, probabil de la primul contact sexual). Asa ca orice cuplu normal la cap isi face, inainte de a renunta la prezervativ testul HIV. Numai o persoana complet inconstienta ar risca sa nu si-l faca in perioada asta, in care este ieftin, accesibil si sunt mii de oameni HIV pozitivi nedaignosticati. Asa ca tu ma sochezi pe mine. Nu credeam ca cineva care stie sa foloseasca netul poate fi atat de absurd si putin informat.
Ce sa inteleg, ca mai bine mor de SIDA decat sa le spuna parintilor?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gya, toata lumea stie ca prima data este mult mai putin dureros pentru fata sa o faca cu prezervativ si putin lubrifiant si numai barabtii egoisti refuza prezervativul. De asemenea, e stiut ca pilula de a doua zi este strict interzisa unei fete de 16 ani (va ramane cu sechele definitive).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Crtical, nu prea stiu la ce te referi. Imi explici?

| Flav a răspuns:

Ba! Tu nu stii sa pui prezervativul pe p.penis, si vrei sex? Cum sa fie totul ok si sa se simta bine, daca nu habar ai cu ce se mananca ciorba? Invata sa manevrezi furculita!

| unnimeni a răspuns:

E recomandat sa folositi prezervativ chiar dac e virgina. Lubrifiaza si scade drastic sansele unei eventuale sarcini nedorite.
Avand in vedere faptul ca sunteti novici amandoi cel mai sigur ar fi prezervativ dar si anticonceptionale prescrisae insa de un medic in urma unui consult.
Totusi eu zic sa mai asteptati un an sau doi nu sunteti deocamdata dezvoltati total pentru acest act.
Bafta!

| cOnTexT a răspuns:

Lasa frate prostiile, foloseste prezervativwinking, daca nu esti sigur pe tine lasa'o pe la un cunoscator mai intai smug whistling

| cOnTexT a răspuns:

@Brigaela, tu te auzilaughing? si ce crezi ca partintii lor o sa fie Ok cu astalaughing, teste de HIV. doamne. folositi un prezeu si gata. doamne brigadela ma uimesti.

| cOnTexT a răspuns:

@Brigaela, bine, e frumos acolo in america la tine?

| Anileda a răspuns:

In loc sa va complicati cu pastile, cu toate prostiile astea, mai bine folositi un prezervativ si gata.

| gya_5588 a răspuns:

In cazul meu nu s-a putut cu prezervativ,iar lubrifiant nu am avut.
In ceea ce priveste pastila nu sunt de acord cu ea, nu sunt de acord nici cu anticonceptionalele si cu toate efectele lor asupra corpului.
Folosesc prezervativul pentru ca pentru mine constituie cea mai buna metoda contraceptiva.
Inainte de a face acest pas am fost la un medic ginecolog, dar fara mama si am fost destul de informata.
Cei doi sunt destul de mici si primul meu impuls a fost sa le spun sa mai astepte.Dar ma asculta ei pe mine? sau pe voi?
asa ca am raspuns strict la intrebare.

| Shery a răspuns:

Nu se recomanda pastila de a 2a zi decat in cazuri extreme.

| adu_1447 a răspuns:

Buna. De ce crezi ca are nevoie de pastila? Ai 15 ani, ea 16. e ceva cam devreme, dar inteleg ca nu esti experimentat in domeniu. Daca actul sexual decurge corect, si tu esti sigur pe tine...atunci nu va fi nevoie de pastila. Adica, o puteti face fara prezervativ ( dar e recomandat, cu!), dar trebuie sa fi sigur ca nu ajunge nicio picatura de sperma in vaginul partenerei. Atata timp cat sperma nu ajunge in vagin nu aveti de ce sa va faceti griji. Aveti mare grija, si nu veti avea nevoie de pastilewinking

| overdose90 a răspuns:

E mai sigur cu prezervativ.
cu pastilele e mai complicat, trebuie luate in prima zi de menstruatie, costa vreo 20 de lei, trebuie luate in fiecare zi la aceeasi ora fara exceptie, apar anumite modificari in corp, plus ca daca fata ia antibiotice de exemplu, efectul pastilelor se anuleaza, si stiu ce vorbesc big grin.
iar la alte metode nu v-ati pricepe voi, noi toti va recomandam prezervativ daca tot vreti sa o faceti si.have fun happy

| mihaela31 a răspuns:

Pastilele se numesc Postinor, sau pilula de a doua zi, intreaba la farmacie de la ce varsat sunt indicate.