| anonim_4396 a întrebat:

Va rog eu mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri si sfaturi URGENT! Saptamana asta am facut sex neprotejat cu prietena mea, dar nu mi-am dat drumu in ea si vreau sa stiu daca poate ramane gravida, mai citisem pe internet si erau cativa care spuneau ca da, e posibil ca exista un lichid preejaculator care iese inaintea spermei dar nu stiu cand iese exact in timpu sexului sau exact exact inainte sa-mi dau drumu, si majoritatea spun ca nu are cum sa ramana insarcinata si totusi asa stiu si eu ca daca nu iti dai drumu in ea nu ramane, cunosc multi care o fac fara prezervativ si fara anticonceptionale si nu raman insarcinate si inca ceva, prietenei mele trebuie sa ii vina stopu peste 2 saptamani si as vrea sa stiu daca nu e gravida inseamna ca ii vine..si inca ceva, testul de sarcina il poate face peste 2 saptamani? chiar daca e pe stop? si daca exista pastile anti sarcina va rog sa-mi spuneti cam cand si cum se i-au..as vreau multa seriozitate in raspunsuri si daca se poate sa-mi raspunda doar cei care stiu si se pricep, nu vreau comentarii aiurea, va rog mult.dau funda celui care ma ajuta mai mult!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sex neprotejat inseamna mereu risc de sarcina. daca nu exista ejaculare, sansele nu sunt extrem de mari, dar exista.

In cazul tau sansele pot fi ceva mai maricele avand in vedere ca era in perioada fertila insa nimeni nu poate sti ce s-a intamplat la nivel microscopic cu spermatozoizii tai.

Daca altii au noroc nu inseamna ca asta e o metoda de contraceptie buna si ca va functiona la toti.

Testul de sarcina se face dupa 20 zile de la contact... dar daca vine menstruatia nu mai are rost in principiu.

Pastile antisarcina cum le zici tu se numeste contraceptie de urgenta si se administreaza la maxim 48 ore de la contact dar la sfatul unui medic ginecolog pentru ca sunt niste bombe hormonale.

| Marian1924 a răspuns (pentru suntserios):

Deci daca ii vine menstruatia inseamna ca nu e gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul dat de userul suntserios este riguros, corect si la subiect. Da asa cum a spus si el, deoarece sexul s-a consumat cu 2 saptamani inainte de menstruatia viitoare adica in preajma zilei de ovulatie probabilitatea precum si posibilitatea sa se formeze o sarcina este foarte mare, insa DOAR in cazul in care nu ai suficienta experienta sexuala si DACA ai scapat chiar si o cantitate extrem de mica de sperma in vaginul prietenei. Multa sanatate.

| Marian1924 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si da ca eu nu am scapat nicio cantitate de sperma in ea, cum sa ramaie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marian1924):

Daca esti ferm convins ca nu ai scapat sperma in timpul actului sexual, in acest caz nu inteleg agitatia/spaima ta fiindca si tu esti constient ca nu se poate forma o sarcina, dar mai ales este de neinteles faptul ca te gandesti totusi la acea pastila contraceptiva. Ar fi trebuit sa stii ca acel lichid preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii ei deoarece in caz contrar chiar tu nu trebuia sa fi acceptat sa intretii un sex fara folosirea unei metode de protectie. Acel lichid ar putea contine spermatozoizi doar prin contaminare/amestecarea cu resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare produsa mai inainte de intretinerea sexului. Nimeni nu a spus/afirmat ca prietena a ramas insarcinata, s-a pomenit doar de existenta posibilitatii sa se intample asa ceva si asta doar daca....si se explica in ce conditii ar fi posibil sa se intample. Pastila contraceptiva de a 2-a zi este folosita de o femeie inteligenta doar la indicatia expresa a medicului ginecolog, fiindca doar el poate aprecia daca este necesara folosirea ei.

| Emilian65 a răspuns:

In cazul acesta prietena ta este gravida. De ce? Pentru ca: ati facut sex neprotejat si in timpul actului sexual neprotejat a aparut lichidul preejaculator cara poate aduce o sarcina nedorita, prietena ta era in perioada fertila. Pentru a vedea daca este gravida, la 20 de zile de la actul sexual cumpara un test de sarcina si da-l iubitei tale sa-l faca.

| Popescu_Valentin_Dimitrie_1993 a răspuns:

Poti sa incepi sa cumperi pastile....nici sa nu te risti...