| KatherineSophia a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor.
Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu. dar prezervativul era gaurit. nu s-a terminat in mine. dar am luat pastila de a 2a zii Escapelle la 24 ore! am luat-o vineri (3 mai ). azi ( 8 mai ) mi-a curs lichid maro. ca inainte de menstruatie. Este din cauza pastilei? Si-a facut efectul?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Da, sau poate o fi o menstruatie in toata regula. o sa ai niste dereglari hormonale semnificative in urmatoarele luni asa ca fii cu grija!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de menstruaţie!

Această sângerare este un efect advers al pilulei ( care apare, de obicei, în zilele 3-7 DUPĂ administrarea "pilulei de a 2-a zi" ) şi este des CONFUNDATĂ cu menstra!

Oricum, efectul Escapelle NU depinde şi nu este influenţat de acest efect advers.

Cel mai probabil, Escapelle şi-a făcut efectul!
Oricum, ai luat tableta destul de repede după "incident".

Toate cele bune.

| SunnyDay88 a răspuns:

Daca nu a ejaculat inauntru, nu mai era cazul de pastila... uffff!

| KatherineSophia explică (pentru SunnyDay88):

A mai avut ejaculare cu putin timp inainte. dar s-a spalat. dar eram speriata ca a ramas pe "teava". de aceea am luat pastila :*. Iti multumesc foarte mult ca iti faci timp si raspunzi la intrebarile mele :*. APRECIEZ!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru KatherineSophia):

Daca a ejaculat inainte si nu a facut pisu, da! mai erau spermatozoizi.

| KatherineSophia explică (pentru SunnyDay88):

Acum a inceput sa imi curga un l; ichid maro. si acum incepe si sange. e din cauza pastilei?
Farmacista mi -a spus ca e normal sa inceapa o menstruatie de 1-2 zile dupa ce iau pastila

| SunnyDay88 a răspuns (pentru KatherineSophia):

Da, sau poate o fi o menstruatie in toata regula. o sa ai niste dereglari hormonale semnificative in urmatoarele luni asa ca fii cu grija!

| rusnacvalentin a răspuns:

Chiar daca a avut ejaculare nu asa crede ca e din cauza pastilei, termenul de maxim la pastila este de 72 de ore