| Roxysad a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor. Este un baiat de care imi place de destul timp si o prietena i-a spus acum cateva luni si in timpul asta a mai vorbit prietena aceea cu el dar a spus ca nu e interesat Eu chiar il iubesc si numai la el ma gandesc. Ce pot sa fac? Nu ma pot baga in vorba cu el pentru ca sunt timida si oricum ar fi ciudat... Vreau oarecum sa-i atrag atentia sau ceva sa se gadeasca si el macar o data la mine. Stiu ca i-am atras deja atentia de destule ori adica nu stiu..cand il vad sunt super fericita, ba ma impiedic, ba vorbesc mai tare sau ceva(cateodata e chiar ridicol) si plus ca ne vedem mai in fiecare zi...deci nu se pune problema sa nu stie de existenta mea. Oare daca nu m-ar vedea vreo cateva zile si daca as parea indeferenta s-ar gandi si el la ceva? Sau chiar u mai stiu ce sa fac Am incercat si sa-l uit si nu poott Plus ca stiu ca mai e putin pana se termina anul scolar (eu doar la scoala il vad ) si nu-l voi mai vedea si chiar nu vreau sa regret..sa-mi fi facut pana acum sperante degeaba..sa-l fi iubit degeaba.Si o prietena de-a mea mai vorbeste cu el (il cunoaste din cauza mea) deci sunt prieteni dar nu pot sa fiu in grupul acela ca pur si simplu nu mi se potriveste.Deci puneti-va va rog in locul meu si va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi

1 răspuns:
| OnlyHope a răspuns:

Stai calma, sunt doar fluturasii adolescentei. Ti-am mai citit si celelalte intrebari referitoare la acest subiect si din cate am inteles esti clasa a 8a. Deci peste putin timp n-o sa-l mai vezi si stii vorba aia "ochii care nu se vad se uita". Cu atat mai mult cu cat n-ati avut vreo relatie sau ceva, nu va leaga amintiri.
Da, poate parea penibila situatia, dar se mai intampla si d-astea. Si eu am avut in generala astfel de "prietene". Ele poate iti vor binele, dar nu trebuie sa se bage. Daca prietena ta vorbeste cu el n-ai de unde stii ca nu-l place la randul ei sau ca el o place pe ea. Asta nu ti-ar pica tocmai bine. Nu le mai spune lor tot, mai bine fa-ti un jurnal.

Iti spun din propria experienta ca nu se merita, nici macar nu-l cunosti. Si sincer, nu cred ca il iubesti. Nu cunosti greutatea acestor cuvinte, cand le spui. Da, e normal sa te gandesti la el, dar de iubit nu-l iubesti. Vine acum liceul, vin acum examenele, sunt probleme mai importante de care ar trebui sa te intereseze, nu un oarecare tip pe care nu-l cunosti si care oricum nu iti da atentie.
Daca spui ca nu poti fi in grupul acela pentru ca nu ti se potriveste, probabil ca nici el nu ti s-ar potrivi.