| Zsolti6 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, de sfaturile voastre. In martie implinesc 18 ani iar fata despre care e vorba are 17 ani si jumatate. Ne cunoastem din clasa a 5-a. Din prima zi am stiut ca e mai speciala, am fost cei mai buni prieteni timp de 3 ani apoi din clasa a 9-a nu am mai vorbit 2 ani pana in clasa a 11-a. Dupa 2 ani ne-am intalnit din coincidenta si mi-a dat numarul ei.
Am iesit impreuna in oras si totul a fost exact ca si inainte... dupa 2 saptamani a inceput sa imi arate prin anumite lucruri ca ii place de mine. Am zis ca nu am ce sa pierd si decat sa imi para rau ca nu i-am zis mai bine sa imi para rau ca i-am zis ce simt. Am iesit intr-o seara afara si i-am spus tot ce simt, ea a inceput sa planga si a spus ca ea nu se mai uita la mine doar ca la un prieten dar nu este pregatita pentru o relatie fiindca a avut un iubit care si-a batut joc de ea si a inselat-o... Eu o inteleg si i-am si spus asta ca nu o voi stresa si ca voi fi langa ea.
Inainte sa plec am mers cu ea pana acasa sa fie singura pe strada, cand am ajuns m-a luat in brate si mi-a multumit pentru tot si a inceput sa planga. Apoi, timp de o luna nu m-a cautat, m-a evitat si nici la mesaje/telefon nu mi-a raspuns. Am inteles, are nevoie de intimitate si timp sa se gandeasca. Mai de mult mi-a povestit ca a citit cartea "50 shades of Grey" iar acum de ziua indragostitilor o sa fie premiera la cinema. Am zis ca ii fac un cadou si o invit la film. Ieri seara i-am scris si a fost foarte fericita ca i-am scris. Mi-a spus "Ma duc cu cel mai mare drag, sa stii ca mi-e dor de tine". Astazi iarasi am vorbit si a fost totul ok, am stabilit ora la care mergem la film si alte cele. Intrebarea mea este: Oare ea a avut nevoie de timp ca sa isi dea seama ca e pregatita? Oare acum e momentul si a trecut peste acea relatie? Sau doar ii este dor de prietenul pe care il vede in mine?
Eu chiar tin mult la ea, de 6 ani este una dintre persoanele importante din viata mea si mi-as doro extrem de mult sa fie langa mine dar nu vreau sa o stresez si sa o pierd.
Voi ce imi recomandati? Ce sa fac? Sa risc iarasi sau sa astept sa vad cum se comporta ea la film si sa actionez in functie de comportamentul ei?
Va multumesc anticipat de raspunsuri.
O zi buna sa aveti!

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Pretenas, fiecare cu parerea lui, dar eu spun ca daca ii vei sari iar la ''gat'' cu declaratii, buchete de flori, intrebari daca acum se poate si etc, exista posibilitatea sa se simta presionata si sa o pierzi iar pentru o perioada de timp sau de tot.
Eu zic sa stai ''chill'', si daca ai putere sa fii un pic matur, poarta-te degajat, asta nu inseamna indiferent si nepasator...doar relaxat, fara intrebari, presiuni.
Scoate fata la film, dupa aceea daca mai este timp la un ''cico'' de sezon, si cu siguranta din conversatie si gesturi iti vei da seama daca s-a schimbat ceva. Daca semnele sunt pozitive, atunci poti spune, dar nu disperat, ca este importanta pentru tine, ca o astepti cat este nevoie, ca este deosebita...si bla, vrajeli cu impact emotional.
Depinde si de tine, dar totusi mingea este la ea, daca pur si simpu vede doar un frate in tine, poti sa te dai peste cap de 3 ori ca Praslea nu ai sa fii vreodata.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai ce pierde, zic sa incerci, doar astfel vei reusi sa-ti dai seama de adevaratele sentimente ale ei fata de persoana ta.

| neutrino a răspuns:

Nu forta inca lucrurile, mergi cu ea cat de des poti la diverse spectacole.

| Emilian65 a răspuns:

Sa dai dovada ca esti bine crescut, sa o intelegi si sa fi alaturi de ea in cele mai grele momente ale ei.

| SkyPilot a răspuns:

Ofera-i un buchet mare de flori si spune-i din nou. Nu ai decat de castigat.

| EUBMV89 a răspuns:

Eu zic sa astepti sa vezi cum decurg lucrurile. Vezi cum te trateaza ea la film si dupa film, si incearca sa te intalnesti cu ea mai des, insa nu ii mai spune. Asteapta, vezi cum decurg lucrurile. Eventual dupa ceva timp ce va reluati legatura si va vedeti mai des, daca vezi ca ea iti da semne intreab-o ce simte pentru tine sau cu ce ochi te vede, numai dupa ce ea iti spune, spune-i si tu din nou. Nu stiu este parera mea, cred ca timpul le decide pe toate. Daca e sa fie pentru tine, va fi. Ma gandesc, ca nu este cazul sa te risti sa o pierzi definitiv.

| Zsolti6 explică:

La asta ma gandeam si eu sa nu o fortez, sa nu pun presiune pe ea, etc, etc. Doar ca ea mereu s-a comportar altfel cu mine decat cu ceilalti baieti. Intrebarea este: Oare e pregatita? A trecut peste acel baiat?
Sunt foarte recunoscator ca ma ajutati. Sunteti niste oameni de nota 10.
Astept si alte pareri...

| Zsolti6 explică:

Ce credeti? A trecut oare peste acea relatie?