| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru,sunt intr-o situatie foarte dificila si nu stiu ce sa fac, de aceea am nevoie de niste sfaturi, deci:sunt intr-o relatie cu un baiat de 4 luni.Eu am terminat liceul, am 19 ani...el are 20 si lucreaza-problema este ca nu ma mai inteleg cu parintii mei,mereu ne ceartam,cu mine nu stau de vb,tata vrea sa fac o posliceala de asistente,iar pe mine nu ma atrage aceasta meserie,sincera sa fiu imi este frica de aceasta meserie si mai mult decat atat eu locuiesc intr-un apartament la ANL, cica vrea sa imi lase mie acest apartament,dar ca sa imi lase mie acest apartament trebuie sa fac imprumut in banca ceea ce nu imi convine,v-a da-ti seama ce suma trebuie sa scot,chiar nu ma pot intelege cu ei,acum cateva zile m-am pomenit ca tata imi sp ca ma v-a inscrie la posliceala si i-am zis sa nu faca asta inca pentru ca nu sunt sigura si a sarit de fund in suus ca eu ce vreau sa fac ca el nu ma va tine pe mine la batatura si eu sa ma duc la intalniri cu "ALA",ca ce ma duc vanzatoare si etc,sincer nu ii mai suport,afara daca ies nu ma lasa,va dau un exemplu:a fost un concert la mine in oras si am sunat-o pe mama sa ii sp ca o sa intarzii ca ma duc cu prietenul meu si rude de ale lui la acel concert,a inceput sa tipe ca ce caut eu,ca ce umblu HAIMANA si etc,totusi am si eu o varsta,pe prietenul meu am vr sa-l aduc de mai multe ori acasa ca sa il cunoasca si ei si tata a inceput ca ce sa caute "ALA"la noi ca ce sunt MARITATA cu el?,eu vr sa fie bine si ei-cryingcryingtot ce vreau este sa ma angajez unde oi gasi si sa numai depinde de ei,m-am saturat sa imi scoata ochii si at cand le cer banii sa ma intrebe ce fac cu ei si etc,m-am saturat de cerutii,mereu plang,ma consum si am ajuns din cauza asta sa fiu foarte nervoasa,ma enervez din orice ceea ce nu este binesad... faza este ca eu vreau sa ma mut la prietenul meusadparintii lui ma cun,pana acum mi-au parut niste oamenii minunatii,chiar am vb despre asta cu ei, despre imprumut in banca si mama lui mi-a zis sa nu fac asa ceva ca nu o sa am cu ce sa achit, este foarte greu in ziua de azi si cu bancile nu este de joaca.Intrebarea mea este voi ce a-ti face daca a-ti fii in situatia mea, cu cerurii mereu, cu interdictii ce a-ti face? a-ti face pasul sa va mutati la el? Imi cer mii de scuzeee ca am scris atat de mult si vreau sa va multumesc enorm pentru raspunsurii si pentru rabdarea de a citi:*:**:love struck

35 răspunsuri:
| onlyagirl a răspuns (pentru onlyagirl):

Uite..il scriu aici, ca nu poti sa primesti mesaje..perfectblue483.cu riscul de a-l mai lua cinevabig grin

| Ghostpainter a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Fratele meu tocmai a terminat Stiinte Politice la Iasi, si vara asta s-a stabilit in America, cu ajutorul facultatii. Bineinteles, n-a avut note decat de 9 si 10. A mancat carte pe paine, dar a ajuns sa aiba doua servicii intr-o tara precum Statele Unite! Are o gramada de bani si sta pe picior mare. Nu zic ca e usor sa ajungi acolo, Doamne Fereste, dar se poate. In Romania, nu faci NIMIC, fie ca ai sau nu o facultate. dar poti face o facultate aici, pentru ca mai apoi sa pleci altundeva. In alte tari, daca esti om destept, esti rasplatit. Aici isi bat toti joc de tine, si da, ai dreptate, nu faci nimic cu facultatea, AICI, in Romania. Dar faci ceva cu o facultate, altundeva. Asta in caz ca nu ti-e frica sa pleci.
Vrei sa te muti la iubitul tau? Eu in locul tau as prefera facultatea. ca nu cumva mai apoi sa te simti datoare. Ca nu cumva mai apoi sa apara certuri, si sa fii iar singura. Si hai sa fim serioase. amandoua stim ca baietii vin si pleaca... asa-i? sad
Nu-ti pierde credinta, va fi bine. dar eu te sfatuiesc sa alegi o facultate si sa inveti ceva care sa-ti placa si sa ti se para usor. N-am decat 16 ani, dar tine minte ce-ti zic: Invatatura e aur!
Ah da. si poate ca ti se pare usor sa te muti la iubitul tau sad ar fi usor, nu? bineinteles ca ar fi, dar de unde sa stim de pe acum daca ar fi si bine?
Poate ca te gandesti: "Nu voi mai suporta sa stau sa invat 5 ani de zile pe banii alor mei." Inteleg, dar poate cine stie, te ajuta prietenul tau, sau iti gasesti ceva temporar cu care sa-ti platesti facultatea? Si gandeste-te ca poate cu ajutorul unor note mari, vei ajunge DEPARTE.
Inainte gandeam si eu ca tine in legatura cu facultatea, dar fratele meu mi-a cazut ca exemplu. Si acum stiu ca se poate. Stiu ca se poate sa ajungi SUS daca vrei. Si poate nici el nu e miliardar sau ceva asemanator. sta si el cu chirie acolo. dar are cu ce sa si-o plateasca. are bani cu care sa manance, sa-si plateasca chiria, sa-si faca mofturi si sa mai trimita si acasa, fara sa faca nimic ilegal. gandeste-te la asta. gandeste-te ca si tu poti.
Sper ca te-am ajutat si... nu-ti pierde credinta happy o sa fie bine happy

| ClaudiuMCA a răspuns:

Din ce oras esti?

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru ClaudiuMCA):

Craiova,dc?

| Rjbvrck a răspuns:

Boh