| Tomoiaga_Deea_1995 a întrebat:

Parintii mei,se cearta de ceva timp in coace,tata o injura pe mama,acum avem de mers la nunta si mama si tata se ceartam,mama a mers la coafor si cand a venit tata a facut-o in fel si chip si nesimtita si a si injurat-o! Nu stiu ce sa fac,mama mi-a facut parul m-ai inainte si acum parintii,se ceartaa din noi,ce pot sa fac ca sa nu se mai certa,tata bea mereu berii si palinca si dupa este nebun,ce pot sa fac eu? Incerc sa-i calmez dar nu merge! Tata nu da in mama dar mie mi-e frica de el ca sa nu dea in mama! Mi-e foarte frica, ce sa fac, va rog ajutati-ma...

Răspuns Câştigător
| TheRealDaniel a răspuns:

Acestea sunt probleme de adulti nu te poti implica nu vor lua in considerare sfaturile sau ca ordinele tale, arata-le supararea ta fata de ca ei sa tot cearta, vorbeste cu ei, spune-le ca nu iti place ca se cearta si ca ei te fac sa plangi, sa suferi.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei sant obisnuiti sa traiasca asa, cum multe familii stiu sa traiasca ca animalele in loc sa faca ceva bun.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

E neplacut cand se intampla astfel de lucruri in familie, dar asta e realitatea - si parintii sunt oameni imperfecti si cateodata le vine greu sa faca fata la unele situatii.

Aici poti citi cateva sugestii care te pot ajuta sa intelegi ce ai putea face in astfel de situatii: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

Sper sa te ajute si cel mai important, ca parintii tai sa se inteleaga.

Cele bune!

| Ruxandra15 a răspuns:

Adica e alcoolic nu? Si al meu ma trimite dupa bautura dar ca sa vada cat de a dracului poate fi un ungur i-am golit cardul a incercat sa dea in mine si am luat cutitu. I-am zis ca nu mi-e frica si ca-l injunghi. Asa ma crezut pentru ca sunt in stare sa omor oameni fara mila pentru ca rasa umana este atat de... sa nu zic. Daca mai o face in toate felurile pe mama ta ar fi bine si LOGIC sa chemi potilita. Mama ta nu a auzit de 112? Numai a mea a chemat politia de vreo 10 ori? Sau spune-le ca pleci de acasa daca se mai cearta. Du-te 3-4 zile la o prietena fara sa stie ceva de tine. Dupa intoarcete si ai sa vezi ca nu se vor mai certa. Sau mai simplu puneti castile in urechi si asculta rock si incearca sa nu-ti mai pese de ei. Daca nu ti-ai dat seama traiesti in Romania adica tara prostilor si a alcoolicilor. Astia suntem astia defilam.

| Tomoiaga_Deea_1995 explică (pentru Ruxandra15):

Tata nu e alcolic, doar ca, cand se imbata zici ca este NEBUN, DAR NOAH!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Tomoiaga_Deea_1995):

Daca bea des si se imbata des asta inseamna ca e alcoolic. Sti ce te sfatuiesc ia-ti viata in propriile maini daca vrei sa traiesti in Romania pentru ca aici altfel nu ai cum. Ponta zice ca ne paste razboiul Basescu ca nu. Daca va fi un razboi o sa ne tragem plapuma peste cap si ne indreptam spre cimitir. Fa ceva cu viata ta si nu fa greseala sa ramai in Romania pentru ca un lucru e sigur, daca traiesti in tara asta inseamna moarte curata.

| Reea6 a răspuns:

Daca acest lucru dureaza zi de zi pe tine in timp te poate marca foarte tare daca o tine tot asa cand ramai singura cu mama ta poti sa o rogi sa divorteze sau sa vorbesti cu tatal tau si spune-le ca suferi din cauza lor