| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru,sunt intr-o situatie foarte dificila si nu stiu ce sa fac, de aceea am nevoie de niste sfaturi, deci:sunt intr-o relatie cu un baiat de 4 luni.Eu am terminat liceul, am 19 ani...el are 20 si lucreaza-problema este ca nu ma mai inteleg cu parintii mei,mereu ne ceartam,cu mine nu stau de vb,tata vrea sa fac o posliceala de asistente,iar pe mine nu ma atrage aceasta meserie,sincera sa fiu imi este frica de aceasta meserie si mai mult decat atat eu locuiesc intr-un apartament la ANL, cica vrea sa imi lase mie acest apartament,dar ca sa imi lase mie acest apartament trebuie sa fac imprumut in banca ceea ce nu imi convine,v-a da-ti seama ce suma trebuie sa scot,chiar nu ma pot intelege cu ei,acum cateva zile m-am pomenit ca tata imi sp ca ma v-a inscrie la posliceala si i-am zis sa nu faca asta inca pentru ca nu sunt sigura si a sarit de fund in suus ca eu ce vreau sa fac ca el nu ma va tine pe mine la batatura si eu sa ma duc la intalniri cu "ALA",ca ce ma duc vanzatoare si etc,sincer nu ii mai suport,afara daca ies nu ma lasa,va dau un exemplu:a fost un concert la mine in oras si am sunat-o pe mama sa ii sp ca o sa intarzii ca ma duc cu prietenul meu si rude de ale lui la acel concert,a inceput sa tipe ca ce caut eu,ca ce umblu HAIMANA si etc,totusi am si eu o varsta,pe prietenul meu am vr sa-l aduc de mai multe ori acasa ca sa il cunoasca si ei si tata a inceput ca ce sa caute "ALA"la noi ca ce sunt MARITATA cu el?,eu vr sa fie bine si ei-cryingcryingtot ce vreau este sa ma angajez unde oi gasi si sa numai depinde de ei,m-am saturat sa imi scoata ochii si at cand le cer banii sa ma intrebe ce fac cu ei si etc,m-am saturat de cerutii,mereu plang,ma consum si am ajuns din cauza asta sa fiu foarte nervoasa,ma enervez din orice ceea ce nu este binesad... faza este ca eu vreau sa ma mut la prietenul meusadparintii lui ma cun,pana acum mi-au parut niste oamenii minunatii,chiar am vb despre asta cu ei, despre imprumut in banca si mama lui mi-a zis sa nu fac asa ceva ca nu o sa am cu ce sa achit, este foarte greu in ziua de azi si cu bancile nu este de joaca.Intrebarea mea este voi ce a-ti face daca a-ti fii in situatia mea, cu cerurii mereu, cu interdictii ce a-ti face? a-ti face pasul sa va mutati la el? Imi cer mii de scuzeee ca am scris atat de mult si vreau sa va multumesc enorm pentru raspunsurii si pentru rabdarea de a citi:*:**:love struck

35 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Normal ar fi sa faci o facultate ceva adica sa ai o specialitate in urma facultatii. Nu iti place medicina ok insa altceva? Parintii nu sunt de acord sa faci altceva in afara de medicina?
Avand in vedere ca parintii tai nu te sprijina in ceea ce vrei tu sa faci, pe el nu-l accepta, acasa daca stai se cearta cu tine alta varianta nu ai decat sa te muti cu el (asta daca sunt si parintii lui de acord) si sa iti cauti un loc de munca ca din cate am inteles de la tine nu sunt genul de oameni cu care sa poti purta o discutie, fara sa se ajunga la cearta.

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Pai nu pot sa stau sa le explic,ca daca ma apuc si nu este ca ei deja incepe scandaluuucryingcryinguite exemplu:tie cum ti se pare? eu si tata suntem amandoi acasa si nu ne vedem toata ziua decat atunci cand vine mama? el se inchide in camera eu ce naiba sa fac? ma duc in camera daca vad asasad,de exemplu am avut o perioada cand vr sa vorbesc cu mama,simteam nevoia sa ma descarc la cineva,cred ca totii am trecut prin asta,dar nu ma duceam sa vb cu ea de teama ca interpreteaza lucrurile gresit si incepe sa tipe...cryingcryingnu stiu ce sa mai fac,tot ce as vrea este sa imi gasesc naiba un servicii,sa am banii mei,atat cat am si macar sa ma inteleg cu prietenul meu,pentru caci cu ai mei nu poth face mai nimic,sunt satula de cerurii,reprosurii, interdictii si etccryingde atatia anii de zile, pentru ca de mica nu m-am inteles, de mica am avut certuri cu mama, cand intram in bucatarie sa o ajut si greseama incepea sa tipe sa imi sp ca nu sunt buna de nimic, ca sunt prosta si etc...mi-a ajuns:*:**::X

| PrecioussGirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Am citit si restul comentariilor intr-adevar esti intr-o situatie foarte urata din pacate...
sa inteleg ca iubitul tau te sprijina foarte mult si iti este alaturi si asta este bine. macar el sa fie langa tine atunci cand ai nevoie. spune-le parinrilor ca da se castiga bine la medicina daca o faci cu placere. daca tie nu iti place... nu or sa vina nici banii. iar in legatura cu banca pf pei la banca te imprumuti 100 de milioane si plateste 200 oh go on adica platesti mult mai mult decat ai imprumutat.
situatia in care esti te forteaza sa grabesti putin lucrurile, adica sa te muti la prietenul tau. deci eu alta varianta nu gasesc. intr-adevar daca te muti la el practic te mariti deci vin niste responsabilitati cum ar fi sa faci mancare curatenie si na. ce face o femeie. dar daca te intelegi bine cu baiatul atunci poate incercati sa va ajutati. sa te mai ajute si el cand are timp.
si pana la urma esti majora deci oricand te poti muta la el happy
ca sa iti poti continua studiile trebuie sa te sustina cineva financiar si e cam aiurea iubitul sa se ocupe de asta. cred eu...

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Asta este nici eu nu am vrut sa se ajunga aici,cand vedeam cuplurii care intampina greutati eu ziceam.aaa lasa ca mie nu mi se intampla asa ceva,tot ce am vrut este sa ma lase si pe mine sa mai iau decizii si sa am libertate,sa imi accepte si mie prietenul sa vina la mine,bineinteles cand sunt eu acasa,sa vada ce ii poate capul asa cum a zis si el"cu mine nici macar nu au discutat"sa ne intelegem cu toti,eu sa imi gasesc un servici,prost,bun,oricum in ziua de azi rar/greu mai gasesti un servicii bun, da sa am si eu banii,dar daca cu ei nu se poatesadala sa nu vina,ala nu,uite un alt exemplu:aveam la romana de facut un portofoliu si ne-a dat pe grupe,si eu nu aveam imprimanta si etc iar colega mea a zis sa vin la ea ca ea are si imprimanta si internet si mergem cu toate,cand i-am zis mamei a inceput "sigur te duci la ea, nu te duci cu alti si etc"chiar nu inteleg de ce face asa, ca nu am mintit-o am fost un copil care a stiut de frica parintilor si etc, drogata si etc nu am fost, la scoala nu am avut probleme, in 4 anii de liceu nu a sunat 1 data de la scoala...dar asta este o sa mai astept putin sa vad ce se mai intampla, dar daca lucrurile nu se schimba am sa fac si pasul ala, chiar daca gresesc sau o sa imi para rau mai tarziu asta este, iar o data ce o sa ma mut la el sunt constienta ce ma asteapta ca doar nu o sa fiu tratata ca pe o printesa, i-am sp si lui k nu le am cu gatitul stie si mama lui si a zis ca o sa invat nu este asta o problema, acum ce va fi va fi:*happy

| PrecioussGirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Ma bucur ca esti genul de fata cu capul pe umeri happy si asta o sa te ajute foarte mult >big grin:d<
oricum mult succes si arata-le parintilor ca ai crescut spunandu-ti mereu punctul de vedere, chiar daca lor nu le convine. mult succes happy :*

| marialungu a răspuns:

Complicat, puneti punctul tau de vedere, spune ca nu vrei, sa te inteleaga, ca daca nu...

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru marialungu):

Am incercat sa spun ce vreau si eu, numai ca ei nu prea imi dau ascultare si incep sa tipe, de exemplu tata daca incep sa vb ceva ma intrerupe, nu ma lasa sa vb si dehhh sunt si o fire mai timida, nu am atat de mult curaj sa ma apuc la scandal cu ei.....imi este rusine, pana la urma sunt parintii mei, dar sincer am momente cand as pleca departe si nu m-as mai intoarce acasasad

| marialungu a răspuns:

Casatoreste te si nu o sa iti zica nimeni sa nu pleci sau sa vii, apoi iti gasesti de lucru

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru marialungu):

Hmmm mi se pare prea mare acest pas, sa ma casatoresc, eu vreau mai intai sa imi gasesc un servicii si sa ma duc la el, ma gandesc ca daca o sa vada ca ma pierd, o sa incepem sa ne intelegem...nu stiu, nu stiu ce sa mai fac, sunt intre ciocan si nicovalasad

| Demonull a răspuns:

Buna deuta,si eu sunt o fire independenta ca si tine,imediat dupa liceu am plecat din tara si acum lucrez peste hotare,imi platesc singur chiria si rata la masina,insa nu reusesc sa strang nimiclaughingimi place sa cheltui,uite cum sta treaba trebuie sa asculti putin si de ai tai, ok nu faci treaba cu asistenta dar trebuie sa faci ceva de viitor, adica vanzatoare nu merge. vrei si tu sa ai banutii tai nu? Prietenul tau munceste si daca te muti cu el si tu totusi nu o sa ai un servici stabil si bine platit sau deloc e posibil sa apara certurile thinking cel mai bine da la o facultate, sau ceva care sa te ajute sa ai un servici Bun, stiu ca in Romania e greu dar nu te lasa orbita de ceva din tinerete si sa ajungi sa regreti la batranetehappyMult noroc

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru Demonull):

Sincer m-am gandit si cu facultatea, dar vezi tu, mie mi se pare ca degeaba fac facultate, uite am prietenii care au nu stiu cate facultatii si stau acasa pe salariii de ra....stii thu la ce ma refer..scz de exprimare...la fel ca si tine vreau sa plec in strainatate peste 1 an sau 2, iar in ziua de azi nu prea mai ai ce sa faci de viitor, s-a dus totul pe apa sambetei, azi meri pe faptul"ba sa ce castig azi sa am si pe maine"eu inteleg ce vrei tu sa spui numai ca eu numai suport faza cu ai mei, ei ma imping sa fac multe lucruri=asta este..iti multumesc si iti doresc si eu muuuult noroc :*

| Ghostpainter a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Fratele meu tocmai a terminat Stiinte Politice la Iasi, si vara asta s-a stabilit in America, cu ajutorul facultatii. Bineinteles, n-a avut note decat de 9 si 10. A mancat carte pe paine, dar a ajuns sa aiba doua servicii intr-o tara precum Statele Unite! Are o gramada de bani si sta pe picior mare. Nu zic ca e usor sa ajungi acolo, Doamne Fereste, dar se poate. In Romania, nu faci NIMIC, fie ca ai sau nu o facultate. dar poti face o facultate aici, pentru ca mai apoi sa pleci altundeva. In alte tari, daca esti om destept, esti rasplatit. Aici isi bat toti joc de tine, si da, ai dreptate, nu faci nimic cu facultatea, AICI, in Romania. Dar faci ceva cu o facultate, altundeva. Asta in caz ca nu ti-e frica sa pleci.
Vrei sa te muti la iubitul tau? Eu in locul tau as prefera facultatea. ca nu cumva mai apoi sa te simti datoare. Ca nu cumva mai apoi sa apara certuri, si sa fii iar singura. Si hai sa fim serioase. amandoua stim ca baietii vin si pleaca... asa-i? sad
Nu-ti pierde credinta, va fi bine. dar eu te sfatuiesc sa alegi o facultate si sa inveti ceva care sa-ti placa si sa ti se para usor. N-am decat 16 ani, dar tine minte ce-ti zic: Invatatura e aur!
Ah da. si poate ca ti se pare usor sa te muti la iubitul tau sad ar fi usor, nu? bineinteles ca ar fi, dar de unde sa stim de pe acum daca ar fi si bine?
Poate ca te gandesti: "Nu voi mai suporta sa stau sa invat 5 ani de zile pe banii alor mei." Inteleg, dar poate cine stie, te ajuta prietenul tau, sau iti gasesti ceva temporar cu care sa-ti platesti facultatea? Si gandeste-te ca poate cu ajutorul unor note mari, vei ajunge DEPARTE.
Inainte gandeam si eu ca tine in legatura cu facultatea, dar fratele meu mi-a cazut ca exemplu. Si acum stiu ca se poate. Stiu ca se poate sa ajungi SUS daca vrei. Si poate nici el nu e miliardar sau ceva asemanator. sta si el cu chirie acolo. dar are cu ce sa si-o plateasca. are bani cu care sa manance, sa-si plateasca chiria, sa-si faca mofturi si sa mai trimita si acasa, fara sa faca nimic ilegal. gandeste-te la asta. gandeste-te ca si tu poti.
Sper ca te-am ajutat si... nu-ti pierde credinta happy o sa fie bine happy

| onlyagirl a răspuns:

Stiu si eu cum e cu parinti de genul astasad..insa gandeste-te, daca te muti la el si dupa nu va mai intelegeti, tu, certandu-te cu ai tai, unde o sa te duci?

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru onlyagirl):

Pai la asta ma gandesc si eu/de asta imi este cel mai frica-dar si sa stau cu ai mei si sa fac mereu ce imi ordona scuze dar numai pot accepta...pt ca mama mi-a zis acum ceva timp in urma ca atata timp cat am sa stau in casa ei am sa fac ce zice ea si cand o sa ma marit am sa fac ce zice barbatul meu..deciii-------si cam asa stau lucrurile, daca ea zice nu ai voie acolo nu ma duc, daca ea zice sa fac aia, trebuie sa fac sunt ca o jucarie ----si mi-a ajuns...mai este si faza pana nu ristii nu castigii si, asa si eu pana nu risc nu vad ceea ce se intampla.sunt doua rasp:1 ori este bine si castig.2 ori este prost si perd asta este--.chiar nu stiu ce sa fac de asta cer si niste sfaturisadsadsadofff

| Reyko95 a răspuns:

Da...e foarte nasoala faza in care esti tu.
Dar pana la urma ai sa inebunesti fat`o
Parerea mea este ca odata sa te certi cot la cot cu ei si sa le zici tot ce ai de zis chiar daca se supara.

Nu stiu spune-le ca ai si tu nevoie de libertate etc.

Sper ca te-am ajutat

| MeeeDyana a răspuns:

Eu as spune, macar pentru cateva minute, sa fi sincera cu parintii si sa le spui ca nu vrei sa fi asistenta, ca ai vrea sa iti dea mai multa libertate si ca il iubesti pe iubitul tau foarte mult! Incearca sa-i pui fata in fata pe parintii tai si parintii lui, dar sa fiti si voi de fata si sa discutati despe faza cu mutatul si sa vedeti cum va evalua!

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru MeeeDyana):

Pai le-am spus ca nu vreau sa fiu asistenta si a inceput sa faca foarte urat, zicandu-mi ca eu ce vreau sa fac ca el nu ma va tine pe mine la batatura si eu sa ma duc la intalnirii, ca el imi face mie mofturii si etc...multe cuvinte destul de dureroase la adresa measadsi ca sa ii pun fata in fata sincer nu ma risc pentru ca ii stiu, nu stiu sa vb si ei ca niste oamenii, incep sa tipe pe acolo si sa ma faca de ras, ceea ce nu vreau crede-masad

| MeeeDyana a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Ok...Prima data trebuie sa ii vezi linistiti inainte sa le spui.Sa fiti singuri [ tu si parintii ] si sa incerci.Trebuie sa zici ca vrei sa faci o facultate,dar nu te pasioneaza sa fi asistenta si in primul rand poti sa ii zici ca nu esti buna la asta! Trebuie sa ii spui ceva de genul :,,Mama,tata,stiti ca va iubesc nespus de mult [ ca banuiesc ca iti iubesti parintii,nu? ],apreciez ca incercati sa ma ajutati,dar va rog sa ma intelegeti ca nu doresc sa fac medicina,doresc altceva si in legatura cu iubitul meu,eu il plac foarte mult! Poate va fi o iubire trecatoare,nu stiu, dar acum il iubesc super mult! Va rog, macar o data in viata, as vrea sa fac ceea ce imi doresc cu adevarat, ce imi doresc cel mai mult in viata!''

| Alina97Alìì a răspuns:

Uite ce spun eu te duci la un psiholog si te consulti cu el pentru ca psihologul iti poate da cel mai bun sfat. daca nu o dai la nici un capat cu parintii tai..Pana la urma ai o varsta si ar trebui sa fi mai liber. Sper sa-ti fi fost de folos.

Succes!

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru Alina97Alìì):

Hmmmm nu este o ideee reahappymultumesc:*:*:*

| onlyagirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Gandeste-te ca indiferent daca iti alegi o meserie pe care ei o vor pentru tine,indiferent daca o alegi tu,e bine sa ai o profesie de la care sa pleci, suntem intr-o societate care iti ofera dreptul de a fi independenta, si de ce sa nu profiti? mai intai ''pune-te la adapost'', asa, ca pentru orice eventualitate...

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru onlyagirl):

Da ai mare dreptate aici,nu te pot contrazice,dar vezi thu eu as vrea sa fac ceva,sa ma pun la adapost asa cum sp thu,numai ca astia ai mei vror mereu sa fac ceea ce zic ei,este un fel de "stau dupa fusta mamei"ceea ce mie nu imi mai convine,de asta nu vreau sa mai fac nimic,pentru ca nu imi arde. uite am acceptat sa ma inscriu la posliceala de asistente cu toate ca nu ma atrage, dar ma gandesc ca poate, poate:p-am facut-o si pentru mine dar mai mult pentru ei ca sa le fac pe plac, in speranta ca o sa se schimbe si o sa imi dea libeertatea necesara, dar m-as cam mira imi este tare teama ca lucrurile se pot inrautatii si mai rausadacum sa vad, dar daca nu se schimba nimic si sunt tot la fel sau poate chiar mai rau ca acum isi i-au la revedere de la mine...asta estesad

| onlyagirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Ma crezi ca stiu cum e? si eu fac 18 ani, peste 10 luni ce-i drept, si ies din joi in Pasti, doar pana pe la 10 maxim,mai mult nu.dar stii ce am obeservat? ca zic ca ei si fac ca mine,dar asta nu inseamna ca voi renunta vreodata la ei pentru un baiatwinkingpentru ca un baiat iti poate da oricand cu sutul,sa fim realiste,iubirea se termina la un moment dat,iar o relatie matura nu se bazeaza numai pe indragosteala aia de la inceput,ci pe incredere,comunicare,intelepciune,afectiune,etc. dupa cateva luni crezi ca il cunosti pe baiatul asta suficient de mult incat sa iti pui viata in mainile lui? stiu, e frumos sa crezi ca ai pe cineva aproape, care te intelege si te sprijina, dar lucrurile frumoase au un sfarsit, mai ales in relatiile celor tineri.Fii foarte foarte precauta.Nu vreau sa te fac sa te indoiesti de sentimentele tale sau ale lui, dar orice ar fi, parintii vor fi intotdeauna dispusi sa te ajute, iar daca ramai fara ei, esti practic singur pe lume.Singura problema in ceea ce ii priveste pe acest ''gen'' de parinti e ca nu realizeaza ca acel copilas lipsit de aparare, gingas a crescut si gandeste, are propria personalitate si dorinte, multe dorinte...chiar daca ii consideri cei mai rai, sunt ai tai, si e bine ca ii ai:*

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru onlyagirl):

Da,din nou ai dreptate,dar vezi thu mai este si faza ca ajungi sa te saturi, si da sa fac si ca tine...ei imi zic ceva eu zic DA BINE si fac ca mine, dar gandeste-te prin ce trec cand ajung acasa, sunt satula de atatia anii de certurii, de exemplu vin acasa de la un concert cum a fost RMA 2012, fericita toate bune si frumoase,si il rog pe pr meu sa urce sus ca sa vada ca nu am venit singura ca data trecuta mi-a scos ochii,pentru ca nu locuiesc nici intr-o zona populata ca sa zic asa, si dupa ce a plecat ma pomenesc ca incepe sa tipe la mine:pentru ce urca ala sus, ce avea de gand sa doarma la tine, de ce urca sus.I-a zii ce parere ai? eu incerc sa fac bine si ce primesc scandalurii, daca nu vede cu cine vin acasa zice ca vin singura si bla bla bla, daca vede cu cine interpreteaza altceva--deci? thu cat ai suporta te intrebare si eu...

| onlyagirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Eu nu am indraznit niciodata sa imi aduc prietenul acasa.asta pentru ca al meu scump tata vrea un baiat care se imbraca la costum si cravata,sa aiba studii superioare,etc, are niste conceptii comuniste(asta e numai un exemplu). toti avem situatii grele, sa stii, nimeni nu are o viata roz, asa ni se pare noua viata altora pentru ca privim din exterior, dar..asta ne e destinul.eu cred ca nici la 25 de ani nu o sa am voie sa fac ce vreau.si te inteleg, jur ca inteleg.dar nu te muta cu el, parerea mea.sau cel putin nu acum.sau..faci ce vrei, mai zic inca 1 data :e viata ta.Dar totusi...nu iti bate joc de ea. uite.da-mi id-ul tau pe privat si vbm mai multe pe mess, daca vrei.o sa iti zic si situatia mea, si ma refer la toooot:parinti, prieten, etc:*

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru onlyagirl):

Nu ma lasa sa iti dau id-ul cei de la TPUsadincearca thu, dar nu cred ca reusestiisad

| onlyagirl a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Scrie in cuvintewinking

| onlyagirl a răspuns (pentru onlyagirl):

Uite..il scriu aici, ca nu poti sa primesti mesaje..perfectblue483.cu riscul de a-l mai lua cinevabig grin

| Hyōhaku a răspuns:

Din punctul meu de vedere ca baiat faza cu parintii e intr-un fel asa si asa, adica nu stiu daca ar trebui sa te lase sa iei singura decizii da nici sa te oblige.Si eu am 19 ani si termin acum liceu si daca ajung la facultate as vrea si sa ma angajez doar ca faza e ca mereu le cer sfatul pentru ca mau lasat in clasa a 8 sa decid sigur la ce profil sa ma duc si acum regret dar nu mai am ce face si faza cu mutatul cu iubitu tau.Sincer nu ti-as sugera inca nu pot sa iti explic motivu dar eu asa cred

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru Hyōhaku):

Eu te inteleg,numai ca nu cred ca ai suporta mereu certurii,neintelegerii si sa iti controleze mereu viata,o sa vezi ca daca o sa inceapa cu certurii si bla bla bla nu o sa iti mai convina,iar tu ai voie sa iesi, sa te distrezi si etc, eu nu, pe mine cand ma invitau prietenii pe afara, trebuia sa mint ca ma simt rau ca nu stiu mai ce ca imi era rusine sa le zic ca nu ma lasa...deciiii...la 18,19 ani scuza-ma iti dai seama ce amuzant este pentru ei, si pe deasupra simt nevoia si eu de libertate m-am saturat de cuvantul NU,,,happysi din cazuza asta ma fac sa fac lucruri pe care nu mi le dorescsadnici eu nu vreau sa ma indepartez de ei, sa ma cer cu ei si mai stiu eu ce, dar, am ajuns sa ma enervez foarte repede si sa numai suport sadsadsad

| LaLaSab a răspuns:

Buuun. Deci. Este evident ca trebuie sa faci si tu o faclutate, dar in domeniul in care poti sa te simti libera. Daca ai 19 ani, inseamna ca esti majora. Sa stii ca daca parintii te abuzeaza verbal in acest fel, trebuie sa iei masuri. Ceea ce e bine este ca si tu ti-ai dat seama ca e rau sa plangi zilnic din cauza lor. Poti sa ajungi in depresie direct si chiar e de nedorit acest lucru. Chestiile care trebuie sa le inteleaga ai tai sunt ca esti majora si ca APROAPE toate deciziile poti sa ti le asumi si singura. Ei poate nu-si dau seama ca suferi o multime din cauza lor, dar te iubesc mult.Ca doar,nah,sunt parintii tai. accum,nici tu nu trebuie sa crezi ca lumea se invarte in jurul tau,desi asta pare in viziunea ta. Neaparat: Du-te in momentul acesta la parintii tai,cu tot cu iubitul tau. Daca nu vrea sa il ia in casa,spune-le ca e si casa ta si ca tu l-ai invitat. Discuta cu ei trei despre tot si incearca sa-ti pastrezi calmul. Daca parintii tai mai abuzeaza verbal de tine,iubitul tau va fi alaturi de tine si te va apara. Daca nu se rezolva nimic, pentru purtare ca aceasta se poate ajunge in istanta cat ai clipi din degete. Dar,sa speram ca nu va nevoie. Eu, daca as fi in locul tau, m-as muta la prietenul meu, ca doar sunt majora, nu?!
Iti urez multa bafta! happy

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru LaLaSab):

Iubita unde stau eu acum nu este casa mea, pentru ca eu stau cu chirie si eu trebuie sa cumpar acest apartament, si pe parintii mei poate sa ii dea afara oricand-nu este casa noastra.Cred ca ai auzit de ANL-URIsad, Tata de aia tot incearca sa ma bage ca asistenta ca cica se castiga banii si pot sa fac imprumut in banca, dar eu nu vreau...pt ca daca as face imprumut in banca as platii pana la 50 de anii de voiesadsi nici nu stiu daca o sa am sa platesc si dupa ce fac raman pe drumurii si mai este si faza ca sunt fata eu dupa cativa anii ma marit si dupa cum stim,noi fetele ne ducem dupa cei alesi si ce fac cu apartamentul asta? ei la asta nu se gandesc-decat sa fac ca ei si atat,pana acum am facut mereu ca ei numai ca sa ii fac fericitii,nu le placea de un baiat(nu imi spuneau ca nu le place,dar se vedea pe fata lor)si renuntam la el, bine ca nu aveam nici baietii de fala, dar cu asta ma inteleg suuuper si a facut o gramada ce altii nici nu se gandeau sa faca pentru mine, de accea nu vreau sa renunt la el nici in ruptul capului, vreau sa mai iau si eu hotararii chiar daca o sa gresesc, mereu am stat dupa fusta mamei si nu am comentatsaddar uite ca...

| Rjbvrck a răspuns:

Boh