| RosseRosse a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor! Nici macar nu stiu de unde sa incep. Eu cu prietenul meu suntem impreuna de un an jumate( mentionez ca eu am 15 si el 18) insa de o perioada a intervenit o problema mai exact, mama. In urma cu jumatate de an s-a uitat in telefonul meu prin mesaje. Acolo a vazut niste mesaje unde eu si prietenul meu vorbeam de fostele lui relatii amoroase, pe scurt despre sex. Iar mama a crezut ca este vorba despre noi doi, iar de aici a cam pornit totul. Eu cu el chiar nu am facut nimic! Am incercat sa ii explic asta prin toate modalitatile, dar in zadar. Au aparut si restrictiile : din acel moment cand a vazut mesajele nu am mai iesit seara deloc deloc, la calculator mai slabut si tot asa.Problema e alta ca mama nu il suporta deloc deloc doar din simplu fapt ca mama lui cand avea 19 ani a facut o greseala si de aici a rezultat el si din cauza ca a crescut fara tata mama crede ca este un vagabont. Dar nu este asa acum are o familie. Nu mi se pare deloc a fi vina lui si din aceste doua cauze asa de importante pentru ea vrea sa ma desparta de el. In fiecare zi ma cert cu ea, le zice la toti ca el ma obliga sa fim impreuna sa facem dragoste, ca ma ameninta dar nimic nu este adevarat, adica stiu ca sunt un pic cam mica pentru astfel de relatii de lunga durata dar ma simt bine in preajma lui si m-am atasat mult de el. O alta situatie mai jenanta e ca i-a zis si lui diriga ca el m-a fortat sa fac sex cu el. Ii mai pune si pe altii ( profi, prieteni, rude) sa ma convinga sa ma las de el si pe cine vede pe strada si intra in vorba zice ca ma forteaza si ma obliga. Prietenii mei cand vin la mine parca sunt la interogatoriu ii ia deoparte si ii intreaba daca mai sunt cu el daca le povestesc ce fac cu el etc. Nu imi place deloc aceasta situatie si vreau cumva sa fiu si cu el sa stie si mama si sa fie frumos tot. Am incercat sa ii explic prin toate posibilitatile dar e imposibil. Va rog ajutati-ma cu un sfat ceva si fara vorbe rautacioase gen " las-o balta fetita esti prea mica" sau chestii din astea. Astept raspunsuri din partea voastra iar cel mai bun raspuns primeste funda. Va multumesc!

7 răspunsuri:
| simonamaria a răspuns:

Nu esti mica neaparat.crede-ma altele au copii la varsta da! deci cred ca doar el ii poate schimba parerea dupa ce il va cunoaste, pb e sa gasesti modalitatea sa vada maam ta asta...e complicat dar dragostea invinge nu uita.depinde cat de dispusi sunteti la lupta...mult noroc!

| Oana92 a răspuns:

De fiecare data cand citesc intrebari de genul asta imi dau seama ce parinti normali am! Explica-i frumos ca nu e deloc asa sau mergi si vorbeste cu un alt adult cu care te intelegi bine sa ii explice ei acest lucru. Mama ta e absurda!

| Șurubelniță a răspuns:

Mama ta ori este mult prea protectiva, ori e o persoana foarte limitata in gandire. Eu nu inteleg de ce iti face tie o reclama asa de negativa si spune tuturor lucruri urate despre prietenul tau.
Sincer? Ar trebui sa-i explici mamei tale ca nu are dreptul sa judece pe nimeni, ar trebui sa auda vorba "Aparentele inseala" si nu este frumos sa ai idei preconcepute si sa vorbeasca in necunostinta de cauza.
Singura solutie pe care o vad eu in rezolvarea acestei probleme ar fi ca mama ta sa faca cunostinta cu prietenul tau, sa discutati toti 3 despre ce s-a intamplat si sa ajungeti la un numitor comun.
Asa e clar ca nu se mai poate continua, relatia voastra va deveni una insuportabila, gandeste-te deja cate persoane si-au facut o parere proasta despre prietenul tau dar si despre tine.
Fa asta cat mai rapid, pentru ca daca vei continua sa astepti, este posibil sa-l pierzi.
Nu vreau sa fiu rautacios, dar el nu este obligat sa suporte ideile mamei tale, sa fie acuzat de ceva ce n-a facut si sa ajunga intr-o lumina proasta in viziunea mai multor oameni.
Alta solutie, ar mai fi doar despartirea de el, dar cum nici tu, nici el nu va doriti asta, e clar : discutati toti 3 aceasta problema si rezolvati-o!
Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna! happy

| KrEaThYvE a răspuns:

Du-te la psiholog el stie cel mai bine ce trebuie sa faci... nu e o rusine ca te duci la unu... multi se duc si primesc raspunsuri care poate ii salveaza

| sweetstyles69 a răspuns:

Buna! Este o situație dificila, dar nu imposibila. Pentru început, încearcă sa vorbești cu mama ta, calm, fără cearta. Încearcă sa ii spui ca este viata ta( dar nu cu cuvintele astea). Încearcă sa ii recâștigi încrederea. Știu cum sunt mamele astea: spun ca știu tot sau cum ar trebui sa fac sau chiar ne învinovățesc pentru ceva ce nici nu am făcut, fără ne asculta explicatele. Daca un om a trăit fără tata, asta nu înseamna ca este vagabond. Eu nu înțeleg lumea care judeca fără a cunoaște. De acum, sa iți pui parola la confidențiale. Cum mi-am pus eu după un,, Accident" asemănător. Încearcă sa o faci sa se gândească cum era ea în tinerețe. Uni copii o fac de la 12 ani(asta nu înseamna neapărat ca este bine. sa o faci de al 11-12 ani). Nu mai ești chiar asa de mica. Mai toți tineri din ziua de azi o fac pe la 15-16 ani. Eu zic ca ar și cel mai bine sa te duci la un psiholog, și tu și mama ta, astfel puteți vorbi și cu un profesionist, care te-ar putea,, Salva". Daca iubești și vrei ceva cu adevărat, atunci lupți pentru el. Sper ca te-am ajutat! happy

| DubbluDdd1 a răspuns:

Vorbeste cu iubitul tau saa ii faceti o surpriza mamei tale sa ii dovedeasca ca nu e asa cum a crezut eaa i-ai telefonul si arata-i cu exactitate sms-urile si explicaile si incercati sa le dovediti la toata lumea ca nu ee asa cum spun ei!

| Mateialex21 a răspuns:

Eu am cateva sugestii care ar putea sa te ajute mult, insa nu stiu daca aici pot sa iti explic, lasa-mi un mesaj daca doresti sa vorbim si sa gasim o solutiewinking