| iLovePizza51 a întrebat:

Am niste intrebari legate de sex.
1. Daca sunt virgin si fac pentru prima oara sex exista riscul ca fata/femeia respectiva sa ramana insarcinata?
2. Raportandu-ne la prima intrebare, daca exista un altfel de risc, ar trebui folosit prezervativul. Daca l-as folosii mi-as pierde virginitatea?
3. Dezvirginarea la baieti este dureroasa? Dar la femeie?
Cam acestea sunt. Acum stiu ca ar trebui sa vorbesc cu parintii despre asta, dar mi putin rusine... Deci va rog pe voi daca ma puteti ajuta. Multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. crezi ca ii va fi rusine spermatozoidului sa fecundeze un ovul daca tu esti virgin?
2. intotdeauna se foloseste prezervativul daca nu exista o alta metoda serioasa de contraceptie. Si dezvirginarea inseamna actul sexual in sine, nu te astepta la ruperea atei, asta se intampla extrem de rar

3. dupa cum zicem, extrem de putin barbati experimenteaza ruperea atei la primul contact sexual si majoritatea raman cu ata intacta pe toata viata. La femei doare, conteaza insa si cum se realizeaza dezvirginarea, lubrefierea, relaxarea samd

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Posibilitatea de a se forma o sarcina, adica sa devina insarcinata o femeie nu are nicio legatura cu "virginitatea" ta. Femeia poate ramane insarcinata DOAR/NUMAI daca sperma barbatului aiunge in vaginul femeii intr-una dintre cele 4-5 zile dintr-o luna in care femeia este IN PERIOADA FERTILA. In restul celorlalte 22-24 de zile din afara perioadei fertile din acea luna, barbatul poate ejacula sperma in vagin deoarece NU exista in uterul femeii OVULUL care prin fecundare sa se transforme intr-o sarcina. 2. ) In cazul in care CICLUL MENSTRUAL este unul REGULAT atunci se poate determina cu precizie PERIOADA FERTILA si pentru a nu se produce o sarcina prezervativul se foloseste doar in acele 6-7 iar in restul lunii se poate renunta la prezervativ. Insa in cazul in care CICLUL MENSTRUAL este unul NEREGULAT atunci folosirea prezervativului devine obligatorie intotdeauna. In cazul baietilor NU se poate folosi termenul de VIRGINITATE si cu atat mai putin de a se pierde virginitatea, insa la modul general se considera ca barbatii isi pierd virginitatea in momentul intretinerii primului contact sexual cu o femeie, indiferent daca folosesc sau nu prezervativul. 3. ) In cazul baietilor NU se produce durere daca penisul este sanatos, insa sexul poate fi si dureros dar NUMAI in cazul in care penisul este afectat de FIMOZA sau de existenta unui FREN SCURT. In cazul fetelor durerea resimtita in momentul dezvirginarii poate fi foarte diferita ca intensitate de la INSUPORTABILA/ATROCE la o durere MODERATA/SUPORTABILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

1. Daca este in perioada fertila si actul sexual este neprotejat cu siguranta ca va ramane gravida.
2. Trebuie sa folosesti la fiecare act sexual prezervativul pentru protectie.
3, Dezvirginarea este dureroasa atat la baieti cat si la fete. Mai dureroasa este la fete.

| vocea a răspuns:

Salut, raspunsul este simplu daca faci sex fata ramane gravida daca iti dai drumul in ea, de aceea este indicat sa folosesti prezervativ, si daca il flolosesti cand faci sex inseamna ca nu mai esti virgin.

| GangsterQuinn a răspuns:

1. Chiar și la primul contact sexual poți lăsa fata însărcinată. Deci, da.
2. Este chiar indicat sa folosești prezervativul. Nu o sa mai fii virgin după contactul sexual, indiferent dacă ai folosit prezervativ sau nu.
3. La bărbați nu e dureroasa dezvirginarea, la femei da.