| sageataalbastra a întrebat:

Am si eu niste intrebari despre sex neprotejat:

1. Poate sa ramana o femeie insarcinata daca fac sex prima oara in acea zi fara prezervativ, si cand simt ca vine imi pun prezervativul! (desi noi barbati sectretam un lichid seminal pre-ejeculator, care am observat uneori cand fac sex cu prezervativ, inainte sa ejaculez, vad un lichid transparent dar putin)

2. Referitor de la prima intrebare, dar daca femeia este in ultima zi de ciclu ( a 5 a zi ), atunci cand sunt slabe sanse sa ramana insarcinata! ce raspuns ati avea?

3. Referitor la prima intrebare, dar daca femeia este inainte de ciclu, cand teoretic ramane insarcinata! ce raspuns ati avea?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Da, riscul este intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia.
2. Cam 5% sansa de sarcina.
3. In ultimele 5 zile inainte de menstra (daca e regulata), riscul este tot mic 4-5%. La mijlocul ciclului menstrual (in zilele 10-16), riscul este de 27-30%

| raspunz a răspuns:

Salut.
Orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcină, chiar dacă nu ejaculezi înauntru, lichidul acela seminal poate să conțină spermatozoizi și tu poți să nu simți că ejaculezi.
Referitor la celelate aspecte, pe tine presupun că te interesează când e așa numita ei perioadă fertilă. Pentru o femeie cu cicluri regulate de cam 28 de zile ovulația are loc în preajma zilei a 14-a. Dacă ciclurile sunt regulate este risc mult mai mare între zilele 8 și 19. Dacă sunt neregulate se calculează altfel, din cel mai scurt ciclu se scade 19 pentru a afla câte zile ține perioada în care nu e fertilă de înainte de ovulație, iar din cel mai lung ciclu se scade 10 pentru a afla în ce zi începe perioada în care nu e fertilă de după ovulație.
Te sfătuiesc din toată inima să nu faci sex neprotejat. E o prostie să faci sex și să te oprești ca să pui prezervativul, e nasol și periculos. Mai bine faci sex cu prezervativ de la un capăt la altul. Senzațiile sunt asemănătoare dar riscul e muuuuuult mai mic.

| DNSK a răspuns:

nu t juca cu focul k asa o sa t arzi! k voi va simtiti bine, apoi plangeti. cam asta se intampla cu generatia asta mc donald's a voastra! si in lichidul seminal exista spermatozoizi! daca tot ai un creier, nu-l tine la naftalina, foloseste-l

| Memecy a răspuns:

Raspuns 3D universal daca nu vrei o partenera de viata sau daca nu vrei griji pe cap sau emotii sau alte evenimente care sa iti stearga toata placerea iti recomand Prezervativul
deoarece
1) te protejeaza de boli chiar daca esti sigur ca nu are ar putea fi purtatoare de o anumita boala iar ea sa fie imuna tu nu
2) nu cred ca vrei sa se ajunga la avort nu?
3)ce-i sigur e sigur eviti pericolul de ambele parti si gata happy

| sageataalbastra explică (pentru Memecy):

Ideea e ca am folosit prezervativul de 5 luni incoace... am zis sa incerc si fara...

Ca da stiu lichidul pre-ejaculator contine o cantitate foarte mica de sperma

Tin sa mentionez ca nu am lasat in ea, nu am dat drumul in ea! inainte sa imi vina am scos si mi-am pus prezervativul!

Si totusi era in ultima zi de ciclu atunci cand nu mai e fertila.

| sageataalbastra explică (pentru Memecy):

Ideea e ca am folosit prezervativul de 5 luni incoace... am zis sa incerc si fara...

Ca da stiu lichidul pre-ejaculator contine o cantitate foarte mica de sperma

Tin sa mentionez ca nu am lasat in ea, nu am dat drumul in ea! inainte sa imi vina am scos si mi-am pus prezervativul!

Si totusi era in ultima zi de ciclu atunci cand nu mai e fertila.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Posibil,nu stiu ce sa zic.Sunt putine sanse, dar totusi...