| deaver a întrebat:

Buna TPU :*
Am o dilema. In ultimii 2 ani, am avut menstruatie normala, adica se intampla foarte rar sa imi intarzie, maxim o zi sau doua, in plus sau in minus. Era regulata si totul perfect normal. Doar ca luna aceasta, nu a mai venit. Trebuia pe 1 mai sa fie prima zi insa nici astazi nu a venit. Si nu stiu care ar putea fi cauza. Toate lunile venea la timp iar acum deloc. M.Am gandit ca intarzie sau poate este o dereglare hormonala. Insa au trecut 4 zile si tot absenta este. De ce chiar luna asta s.A intamplat asa? Mentionez ca am o viata sexuala normala, si folosim metoda "Intrerupta". Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Care poate fi cauza? Totul a fost bine si dintr.O data ceva s.A schimbat. Mi.Au aparut cateva cosuri, ca inainte sa cina menstruatia dar nimic. Astept raspunsuri. Multumesc anticipat.
Ps: am 20 de ani, sa nu se inteleaga ca sunt minora si nu stiu ce am facut.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In organism pot sa apara uneori si dereglari hormonale a caror cauza de cele mai multe ori ramane o enigma. Deoarece afirmi ca aveti suficienta experienta sexuala si de asemenea ca ati practicat mereu metoda mentionata si fara probleme pana in prezent, probabilitatea de a se fi format o sarcina este destul de mica insa nu se poate exclude nici posibilitatea de fi gresit chiar si foarte putin si sa fii insarcinata. Se considera ca pentru a fi evaluat rezultatul testului de sarcina pe baza de urina ca fiind corecta/valida, testul trebuie efectuat obligatoriu cu incepere din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei. Poate fi de asemenea considerata ca fiind suspecta si lipsa/absenta simptomelor premenstruale. Cea mai precisa metoda de testare a sarcinii este cea prin analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Oana92 a răspuns:

Pe principiul ulciorul nu merge de multe ori la apa ai toate sansele sa fii mamica happy