| anonim_4396 a întrebat:

inainte de intrebare, va rog fara raspunsuri rautacioase, multumesc. Ati patit cumva sa va intarzie menstruatia in afara celor 35 de zile? De obicei il am neregulat in sensul ca ori vine mai devreme cu 2-4-5 zile ori invers, cel mai mult a fost la 33 de zile. Am o viata sexuala, de 3 ani folosim metoda coitului intrerupt (da stiu ca nu e ok). Ideea e ca am avut simptome de menstruatie (durere lombara, cosuri, beau multa apa, anxietate ) Am facut 2 teste de sarcina iar rezultatele au fost negative, este a 36 zi deja. Am 21 de ani, ar putea fi o dereglare hormonala sau stres? (am avut o luna stresanta cu multe prezentari la facultate, plus ca am avut dureri si arsuri in timpul actului). Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul de tip neregulat poate avea intarzieri de zile, saptamani sau chiar luni.
Tu ai un asemenea ciclu, cand nu se poate aproxima sau calcula ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu si totusi ai facut sex neprotejat cu risuc de a ramane gravida.
Din pacate, in situatia actuala nimeni nu stie ce este in pantecul tau. Nu-ti ramane dde facut, decat un test de sarcina, la 21 de zile dupa ultima partida sexuala.

PS Durerile si arsurile in timpul actului sexual pot fii de la o posibila infectie, sau de la sex fara preludiu.

| Catrice a răspuns:

Poate e stresul, poate o infectie, poate o dereglare care necesita o vizita la medic și analize...

| Marius925990 a răspuns:

Daca de 3 ani faceti sex cu metoda aia si nu esti insarcinata e clar ca o folositi bine. Prietena mea are exact ca tine ciclul dar au fost luni cu 51 pana la 57 zile(foarte rar dar au fost). Prima data a fost panica mai mare dar as zice ca si la tine este tot o dereglare.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com