| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!

Am o foarte mare neliniște...
Eu am 19 ani acum, iar pe la 15 ani am avut prima relatie. El era mai mare decât mine cu 11 ani, a fost o relatie la distanta, cel mai mult am stat împreună în ultima lună de relatie, si anume luna a cincea... in acea ultima lună, el a insistat foarte mult "sa ne provocam placere" si cum eu refuzam, zicea sa ne despărțim, ca eu nu-l iubesc. Intr-un final am acceptat si m-a pus sa-i fac sex oral... A fost de 2-3 ori, nu mi-a plăcut atunci si nu-mi place nici acum. Nu stiam pe atunci ce inseamna dorința sexuală, dar pur si simplu acum stiu ca el nu-mi oferea nimic. Eu i-am jurat mamei mele ca voi rămâne virgină până la 18 ani si acesta a fost si unul din motivele pentru care ne-am despărțit si anume ca nu voiam sa o fac cu el.
Timpul a trecut, pe la 16 mi-am facut o alta relatie, care există si pana in ziua de azi si băiatul a acceptat condiția, deși avea de așteptat 2 ani. De data aceasta, el m-a învățat ce înseamnă cu adevărat plăcerea, acum stiu ce e dorința sexuală. El imi oferea mie plăcere si eu la randul meu făceam la fel.
Problema e alta: a fost o săptămână în care nu am vorbit deloc cu iubitul meu, eram certați, iar fostul s-a întors cu vrajeala, mai ales că știa că sunt tot virgină (prietenul meu nu insista, mi-a zis ca atunci cand voi fi eu pregătită, atunci se va întâmpla, mai ales că nu locuim împreună). Desi are o alta relatie, a insistat să ne impacam, ca se desparte de acea fata si alte mizerii spuse de el. El a spus că m-a lăsat să fiu fericita, dar ca putea sa ma desparta de acest băiat. A zis ca putea să-i spună că i-am facut sex oral si cand l-am mintit ca iubitul meu stie, a zis dacă stie si public.
Si de aici m-am speriat eu un pic. Absolut nimeni nu știe ce s-a intamplat in acea lună, nici mama, nici iubitul meu actual, nici nimeni. Si daca s-ar afla, m-as sinucide de rusine, cred. Nu am făcut-o de plăcere, jur ca imi e scârbă de el, mi-a fost atunci si imi este si acum.
Dacă într-o zi i-ar veni lui in minte sa faca public tot, ce as putea sa fac? Nu are poze sau ceva dovezi incriminatorii, nu ar avea de unde. Dacă as incepe sa neg totul, ar fi cuvântul meu împotriva cuvântului lui. Fiind minoră la acea vreme, poliția i-ar putea face ceva? Ceva mai mult de o amendă probabil?
Sexul oral nici acum nu-mi place, dar cum sa nu il fac si eu, cand iubitul meu e atât de entuziasmat sa-mi faca mie? Nu as vrea sa-l jignesc sau sa-l supăr. Poate imi dati un sfat si pentru asta. happy
Imi cer scuze pentru roman.

30 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Daca iubesti pe cineva faci si oral (tu lui si el tie). Vrajeala pe tine ca nu iti place. ca te dezgusta persoana respectiva e altceva. o sa vezi la momentul respectiv cand te indragostesti. Pentru mine daca partenera nu accepta sa ii se faca oral si sa primeasca. nu m-as simti ok langa ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i face nimic politia. Daca nu-ti place sexul oral nu-l mai practica sau fa-o cu prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu multi de inregistrarea cu Delia si iubitul ei cand cerea sa faca oral si e ditamai vedeta. Ea nu s-a sinucis, tu de ce ai face-o? Rupe legatura cu fostul tau iubit si chiar daca face public ca i-ai facut oral nu te stresa.nu merita.

| SEMIHA a răspuns:

Ai spus-o chiar tu, e cuvântul tău, împotriva cuvântului său. Cine pe cine ar crede?

Din moment ce nu deține nimic care să te includă pe tine în ipostaze erotice, poliția nu are ce să îi facă iar tu nu ai de ce să îți faci griji. El nu va primii nici măcar o amendă. A trecut mult timp și pe lângă toate astea el nu te-a obligat să îi faci sex oral, doar ți-a cerut asta ca și cuplu iar tu ai acceptat.

| SEMIHA a răspuns:

Deși tu aveai 15 ani și el 26. După atâta timp în care nu ai sesizat nimic, practic, acum totul va fi împotriva ta. Nu sunt dovezi, nu e nimic. Doar vorbe.

În cazul în care fostul tău prieten te șantajează acum, îți dă târcoale sau alte chestii de genul, DA, el va fi pedepsit DOAR DACĂ tu faci o sesizare la poliție.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să rupi orice legătură cu fostul tău prieten.
Așa cum a spus și Plato, degeaba te lauzi că ești virgină dacă faci alte prostii.
Nu cred că mama ta ar fi fericită să audă ce ai făcut.
Poliția nu o să îi facă nimic. Așa cum ai spus și tu e cuvântul tău împotriva cuvântului lui.

| GirlOnline81 a răspuns:

Deoarece nimeni nu te-a intrebat, o voi face eu: ce vrea in schimb?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Nu am vrut să-l intârât prea tare... probabil sa ii dau virginitatea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Legatura era ruptă de mult, dar cum am uitat să-l blochez pe noul cont de Facebook... bineinteles, acum e din nou blocat

| Rd79 a răspuns:

Politia nu ii va face nimic, pentru ca aveai 15 ani deja.

| FanulMeu a răspuns:

Buna,
Am citit din comentariile de pe aici si te rog sa nu le iei in seama.
Cat despre ce poti face in situatia aceasta, in primul rand din punctul meu de vedere ar trebui sa ii spui iubitului tau, despre ceea ce ai facut, nu trebuie sa iti fie rusine, dar trebuie sa tii cont ca va putea iesi urat cand ii vei spune, dar sigur va iesi urat daca nu ii vei spune si va afla din alta parte.
Cat despre persoana accea, te poti duce la politie si sa faci plangere, daca el cere ceva in schimb se numeste santaj, si chiar daca nu cere ceva in schimb si te ameninta se numeste defaimare si acest lucru se pedepseste, pentru protectia ta in cazul in care lucrurile excaleadeaza ai putea sa ceri un ordin de restrictie ( nu sunt avocat si nu stiu care sunt pasii de urmat, deci in cazul ca se ajunge pana aici ar trebui sa consulti unul )
Revenind la relatie, spune-i prietenului tau despre asta, altceva nu ai ce face, daca continui sa ii ascunzi la un oment dat poate va afla.
Cat pentru ceilalti oamenii care fac fata depravata/parasuta si cuvinte de needucat, trebuie in primul rand sa intelegeti ca la varsta acea era inca o copila si usor de influentat.

| FanulMeu a răspuns (pentru Rd79):

Te contrazic, daca diferenta de varsta este mai mare de 3 ani se pedepseste.
Deci daca el avea 18 ani si ea 15 nu se pedepsea, dar cum diferenta e mai mare este corupere de minori si se pedepsea in cazul in care depunea plangere.
(Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FanulMeu):

Iti multumesc frumos... Nu judec oamenii, poate si eu as face la fel... In plus, regret ca nu am stiut sa refuz si sa plec cu fruntea sus.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te sfatuiesc sa pastrezi toate convorbirile, mesajele, absolut tot. Ai nevoie de dovezi in cazul in care tipul nu se potoleste - dovezi care-l pot trimite, intr-adevar, la inchisoare.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Sexul a fost mereu metoda prin care fiintele printre care si oamenii se reproduc. In ziua de astazi este un subiect atat de tabu incat persoane ca tine ajung chiar sa spuna ca,, se sinucid" ( ceea ce te rog eu sa nu faci si ) din cauza unui unei fapte minore, aproape nesemnificative. Spui ca nu iti place sexul oral (sa faci) nici acum si asta e mai mult ca sigur din cauza ca il asociezi cu acea intamplare neplacuta si a devenit un fel de trauma. Iubitul tau ar trebui sa inteleaga acest lucru si sa nu te puna sa i faci pana acea intamplare va fi stearsa din isttoricul tau. Cat despre tipul ala fost, nu asculta ce spune si nu te speria de amenintarile lui. Chiar daca spune, mai bine recunosti ceea ce ai facut (lucru care pana la urma nu e sfarsitul lumii pentru ca dupa cum am zis sexul pare ceva atat de wOw doar acum), astfel ii vei taia si lui firul aratandu i ca esti puternica acum si nu esti la degetul lui mic. Iubitul tau ar trebui sa poata trece cu vederea acest lucru si sa te sustina si la fel si parintii pentru ca nu esti un obiect folosit sau ceva, nici daca nu ai mai fii virgina, pur si simplu ai facut sex si atat. Daca nu, asta e, gaseste ti pe cineva care va intelege aceste lucruri si cat despre parinti: suntem in secolul 21 cucoana, fetele aveau copii la 13-14 ani si in evul mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoctorulManhattan):

Multumesc din suflet! happy

| Rd79 a răspuns (pentru FanulMeu):

E pana la 15 ani, dupa 15 (gen 15 si o zi) e ok.

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l băga în seamă când încearcă să te caute.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ce se mai pricep unii sa judece si sa jigneasca in loc sa dea un sfat. laughing
Nu te mai stresa atat. A fost o greseala, trebuie sa ti-o asumi.
Acel individ nu are voie sa te ameninte, e infractiune.
Iar iubitului trebuie sa-i povestesti fara nicio rusine. Toti facem greseli.

| FanulMeu a răspuns (pentru Rd79):

Esti tu sigur?
Orice contact sexual cu o persoana sub 18 ani se pedepseste daca se face plangere.
Vad ca multi aduc aminte chestia cu 15 ani si o zi, acest lucru schimba doar gradul de infractiune nu mai iei de la 4 la 12 ani ci de la 3 la 7.
Nu ma crezi consulta un avocat, esti minor pana la varsta de 18 ani. deci pana la 18 ani si o zi poti intra la corupere de minori.

| Rd79 a răspuns (pentru FanulMeu):

Da, sunt foarte sigur. De unde ai scos tu asta ca orice contact sexual cu persoane sub 18 ani se pedepseste? Ce lege zice asta?

| AmanoYuno a răspuns:

Te rog ignora misoginia. Am citit cateva raspunsuri si deja ma doare capul. Sunt oameni tristi care se dau importanti doar pentru ca au ****. Codul penal defineste violul ca "raportul sexual de orice fel cu o persoana savarsit prin constrangere, punere in imposibilitate de a se apara ori de a-si exprima vointa sau profitand de aceasta stare [...]".
Deci faptul ca el te-a pus in aceeas situatie este cam pe acolo. Pedeapsa pentru viol este de la 3 la 10 ani dar este de la 5 la 12 cand victima este un minor. Asa ca putem deduce ca ai o baza legala ca sa actionezi impotriva lui.
Ca sa nu mai zic ca tu habar nu aveai ce inseamna sex si orice altceva si el a profitat de asta. Acuma vine la tine vrand sa te manipuleze cum a facut si inainte. Daca nu iti place sexul oral nu il faci si gata. Nu ai nicio obligatie in ceea ce priveste propriul tau corp chiar daca vine vorba de iubit/sot etc. Nu ma intelege gresit, nu este nicio problema daca faci acest sacrificiu pentru persoana iubita dar nu uita ca nu esti obligata sa il faci.
Intr-adevar nu ai dovezi ca s-a intamplat ceva ca totul sa se intoarca lui, dar de asemenea nici el nu are impotriva ta. Si cu toate astea, din pacate o sa fie o multime de oameni care l-ar crede pe el pentru ca da surpriza! sexismul e inca in floare. Dovada? Cineva tocmai te-a facut depravata cu toate ca tu nu ai facut asta din propria ta vointa, cineva a zis deja ca "ti-a placut" doar pentru ca ai facut-o in conditiile in care nu te simteai intr-o situatie care sa iti permita sa il refuzi.
Oribil

| AmanoYuno a răspuns (pentru Rd79):

Art 218 alin (3) Codul Penal

| Emma30555 a răspuns:

Daca te santeajeaza sau denigreaza spune i ca te duci la politie. Erai un copil si el a profitat de tine. Si acum face la fel, e un om de nimic. Spune i ca erai minora si poti sa spui ca te a obligat sa vedem daca ii mai convine. In orice caz, nu trebuie sa recunosti niciodata nimic, nu poate sti nimeni niciodata ce ai facut tu, daca el se lauda tu poti spune ca e doar gelos si frustrat.

| Adry05 a răspuns:

Si daca posteaza incepi sa faci misto de el ceva de genu `uitati-va la el saracu ce porcarii inventeaza doar ca sa treaca peste despartire` sau asa cev

| sofisis a răspuns:

Vrei parerea mea sincera? Neaga pana n panzele albe. Vrea sa te sperie. Si chiar daca zice, nu are cu ce sa dovedeasca si tu poti spune, ia uite, s-a tyrezit si amaratul asta dupa 4 ani sa zica ca cocoselul lui a fost bagat in seama de mine. Cred ca as face un misto de el daca as fi in locul tau de mama mama. Nu are de ce sa iti fie frica. Ce sa zic, ai facut un oral acum 4 ani...wow.

| minrest a răspuns:

Daca zice asa ceva, minte. Se vede clar ca minte, din invidie, pentru ca te-a pierdut; auzi ce jigodie. Nu e propriu zis cuvantul lui contra cuvantului tau, e cuvantul lui de doi bani pe care nu avea caderea sa il spuna; vrei sa spui ca daca eu pretind ca imi datorezi o suta de lei, e cuvantul meu impotriva cuvantului tau?

| Rd79 a răspuns (pentru AmanoYuno):

Tu ai fost beat cand ai scris raspunsul anterior? Ai citit macar la ce se refera articolul ala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc din suflet tuturor! happy

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere legal, sexul cu un minor de peste 15 ani nu e infractiune. Ar fi santaj daca-ti cere-n schimb bani sau servicii, altfel are libertatea cuvantului.