| anonimus00000 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum o luna si am facut-o de 4 ori... Niciodata nu am simtit placere si chestia asta incepe sa ma ingrijoreze. Am fpst excitata, am avut si orgasm, dar la oral. Pur si simplu in momentul penetrarii nu simt nimic, decat o durere suportabila. Abia astept.sa se termine si sa facem altceva. Imi iubesc iubitul si el pe mine, sunt atrasa de el, avem o relatie super, dar nu stiu ce se intampla. El se simte super ok in timpul actului, deci problema e la mine. Care ar putea fi cauza?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea o infectie genitala. Poti avea o varsta nepotrivita (sub 17 ani si jumatate) si atunci organele tale genitale sunt incomplet dezvoltate si receptioneaza fiecare act sexual ca pe o agresiune. In ambele situatii trebuie sa discuti cu ginecologul tau.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Tu te-ai masturbat vreodata, Petting cu el ai facut?! Pentru ca oamenii nu sunt la fel, iar primele experiente nu sunt "obligatorii" si generatoare de mari placeri. Daca totusi oralul iti face placere, e semn bun! Dar clitorisul e cel mai sensibil la placere, iar vaginul poate avea nevoie de luni sau chiar si ai pana sa se maturizeze dpdvd al simtirii placerii specifice! Prelungiti preludiul, si incearca sa vezi daca cu degetele te poate stimula suficient clitoridian incat sa ajungi la orgasm. Daca da, e ok, ai nevoie de timp pentru ati se sensibiliza specific mucoasa si peretii vaginali. Daca nu, e mai complicat, ar trebui sa faci un control ginecologic si sa spui acolo ce probleme ai. Iubirea e una, compatibilitatea si sensibilitatea vaginala cu totul alta! La el e mult mai simplu sa se simta bine!

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti frigida. Incearca sa discuti cu un sexolog, chiar si cu un psiholog.

| missoriginalitate a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De la a patra penetrare nu poti sa spui ca e frigida. O speri degeaba....si sunt sigura ca fata nu are chef sa mearga la ginecolog.pun pariu ca nici parintii ei nu stiu ce face. Stai linistita ca o sa simti placere dupa ce o sa ai mai multa experienta

| missoriginalitate a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dupa ce a facut sex de patru ori nu poti spune ca e frigida... speri fata degeaba si sunt sigura ca nu are chef sa mearga la ginecolog. Nici tu nu ai merge...
Anonimus, stai linistita dupa ce o sa ai mai multa experienta o sa simti placere.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru missoriginalitate):

Niciodata nu am simtit placere si chestia asta incepe sa ma ingrijoreze.Pur si simplu in momentul penetrarii nu simt nimic, decat o durere suportabila. Si ce este si mai ingrijorator, aceasta fata face sex din obligatie nu din placere dupa cum afirma: Abia astept.sa se termine si sa facem altceva. Reiese clar ca simte o aversiune fata de sex si o face doar pentru a-i satisface dorintele iubitului. Si acum iti trimit explicatia data de DEX : FRIGIDITÁTE s.f. Caracter frigid; indiferență sau aversiune față de raportul sexual la femei. [Cf. fr. frigidité, lat. frigiditas].

Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink Consideri ca raspunsul meu este gresit? poate te lamureste urmatorul material :http://www.sanatateatv.ro/......conjugala/

| missoriginalitate a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Intr- un fel ai dreptate, dar nu 100%. Poate si-a inceput viata sexuala prea devreme si nu este pregatita atat psihic cat si fizic...dar totusi nu poti sa spui :"Esti frigida". Cum de esti asa sigur? Esti ginecolog? I-ai facut control? infine. PS : Daca nu as fi stiut ce inseamna "frigida" nu as fi raspuns la intrebarea ei...tot timpul trebuie sa fie persoane ca tine care cred ca le stiu pe toate. Eu sunt constienta ca nu sunt specialista in acest domeniu dar tot incer sa ajut oamenii cu raspunsuri realiste si gandite. happySper ca nu incepi si tu cu injuraturi cum ar face altii! laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru missoriginalitate):

Raspunsul l-am dat asociind explicatiile si sentimentele ei fata de sex si mai ales ultima remarca in care explica ca nu ii face absolut nicio placere sexul ca i se pare o corvoada pe care o face din obligatie, ca abia asteapta clipa sa se termine calvarul ca sa inceapa sa faca absolut orice alt lucru care sa nu aiba nicio tangenta cu sexul. Explicatia data in DEX despre frigiditate precum si explicatiile date intro serie de alte materiale care trateaza acest subiect se potrivesc perfect, si in consecinta pe baza celor citite mi-am exprimat si eu umila mea parere.

| missoriginalitate a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stii ce se spune pesoanelor ca tine? Trebuie sa le aprobezi orice spun sau in cazul acesta, scriu.Ai dreptate, tot ce ai scris este corect.Dar cred ca stii ce parere am despre raspunsul tau. La fata aceasta, dupa parerea mea problema este una pshihica nu fizica. Am raspuns la intrebarea ei sperand ca o pot ajuta. nu ma cobor la nivelul celor care incep sa se intreaca in raspunsuri idioate eu vreau sa ajut oamenii nu sa sa ma cert. PS: Da ai o parere umila. ca si a mea intr-un fel 'laughing

| mihai69 a răspuns:

Și totuși, problema e la el! Bine, nu în totalitate, dar lipsa lui de experiență e evidentă.
În plus, de la debutul vieții sexuale și până la acomodarea deplină cu noul partener și cu modul de a te relaxa și a lăsa plăcerea să vină la tine poate trece timp destul de (foarte) mult.
Ca să puteți reuși împreună, trebuie să învățați mai întâi să lucrați împreună. Comunicați, vorbiți sau arătați-vă unul altuia ce vă place și ce nu, ce să facă și ce nu și așa mai departe. În plus, plăcerea nu „vine" când alergi după ea. Trebuie doar să faci tot ce poți ca să te relaxezi și s-o lași pe ea să vină la tine!
Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Tu te-ai obisnuit sa fii satisfacuta in urma sexului oral. Este greu sa te satisfaca in urma unui act sexual normal. Deci nu mai face sex oral si treceti direct la actul sexual normal si ai sa vezi ca vei fi multumita si tu si el.

| ywar a răspuns:

Iti recomand calduros sa schimbi animalul de casa. Adica "baiatul" nu stie meserie. Altul, tata! Altul!

| Alcyon a răspuns:

Placerea la femei vine cu experienta. Din pacate, vaginul n-are multe terminatii nervoase si-asa ca uneori e nevoie de anumite pozitii care sa stimuleze clitorisul. In afara de asta, tu esti abia la inceput. Vaginul nu e inca elastic si de aceea ai aceste dureri. Gandeste-te ca e practic un muschi pe care nu l-ai mai folosit. Experimentati pozitii noi si nu te concentra pe orgasm, fiindca in felul asta nu faci decat sa te stresezi. Unele femei ajung la orgasm vaginal, abia dupa ani de zile de la debutul vietii sexuale, in timp ce altele n-ajung niciodata.

| Neuronul a răspuns:

Toate avem problema aceasta la început!
Muşchii vaginului nu sunt obişnuiţi cu penetrarea. Eşti la primele experienţe sexuale, este normal să simţi mai puţină plăcere.
Încercaţi un preludiu mai lung. Lubrifiantul ar putea ajuta!
În timp, această problemă se va remedia. Tu o să începi să-ţi cunoşti mai bine corpul şi să ştii exact ce-ţi face plăcere şi ce nu.
O zi frumoasă! happy

| IoanaPsy a răspuns:

Lipsa de experienta este de vina aici. Doar dupa 4 experiente e foarte precoce sa spui ca exista o problema si ca aceea este la tine. Trebuie sa iti cunosti corpul si sa inveti cum reactioneaza in diferite circumstante. De asemenea, da-i sansa si iubitului tau sa iti cunoasca trupul si sa isi dea seama ce anume iti provoaca placere. Prelungiti preludiul, incercati diferite pozitii, ritmuri, miscari. Faptul ca simti durere in timpul penetrarii nu e tocmai un lucru bun, chiar daca este suportabila. Aici cauza poate fi un preludiu insuficient. Nu-ti forta corpul, lasa lucrurile sa mearga natural. Daca nu simti placere sau chiar durere, cere-i sa se opreasca si sa incercati altceva. Nici o vizita la ginecolog nu ar strica.

| IQ a răspuns:

Sunteti la inceput, cu timpul o sa simti din ce in ce mai mult, sunt sigur de asta!