| PerfectAngel a întrebat:

am o mica "poveste" si nu stiu ce sa fac.ce decizie sa iau. O sa va povestesc cat mai pe scurt: Deci sunt impreuna cu un baiat de 1 luna si 3 saptamani, am avut o relatie foarte frumoasa, ne vedeam in fiecare zi 6-7-8 ore, ii cunosc mama, prietenii si nu ne certam absolut deloc. am avut maxim 3 certuri pana acum! Ideea este ca eu am 16 ani si 9 luni iar el 19 ani si 9 luni. Aici intervine problema sexului, eu fiind virgina iar el avand aceasta varsta este aiurea caci eu nu as vrea sa o fac atat de devreme, iar el cu fosta iubita avand o viata sexuala foarte activa avem o mare problema. noi fizic suntem foarte apropiati, adica aproape am trecut de preludiu, totul fara penetrare. El mi-a facut oral, insa eu nu. In weekend-ul asta cand am dormit la el (am dormit de multe ori!) mi s-a parut ca a incercat ceva mai mult, insa m-am opus si nu a insistat, iar saptamana aceasta ne-am racit unul de altul, chiar ieri mi-a zis ca vrea sa ne despartim dar sa ramanem la fel ca in timpul relatiei de apropiati ca sa nu sufar eu, numai ca el sa-si faca iubita pentru sex (iar mie daca nu-mi convine de ea sa ii spun sa o lase iar el o va lasa), in rest tot la mine va tine si etc, pentru ca eu sunt o fata speciala in viata lui si nu poate renunta de tot la mine, insa sunt "prea mica" la acest capitol pentru el (adica refuz sa fac asta) iar el fiind baiat are nevoie si de activitate sexuala. Dar imi este frica pentru a asa cum s-a atasat de mine atat de mult se poate atasa si de viitoarea, mai ales facand dragoste! Mi-e frica sa nu fie doar ceva de moment iar apoi sa nu-mi mai dea importanta, mi-e teama ca mi-a spus lucrurile alea doar sa nu ma faca sa sufar! Va petrece timp cu ea, eu nu suport gandul sa-l impart cu alta, nu pot accepta asa ceva! I-am spus ca as vrea sa astept aproximativ 5 luni (asa putin pentru ca suntem foarte apropiati), insa el nu poate sta atat fara sa faca sex si nici nu ii place sa aiba iubita si sa se culce cu altele, ca pur si simplu nu vrea asa. Eu m-am gandit sa ii cedez, sufletul imi spune sa fac asta pentru ca n-o sa regret, e cea mai frumoasa relatie a mea si ne intelegem de minune mai putin cu acest lucru! Insa constientul imi spune sa nu cedez, fiind vorba de demnitate ca este putin timp (16 ani si 9 luni fiind virgina sa ma culc dupa 2 luni de relatie). Am vorbit cu mai multe prietene si toate au pareri diferite, unele spun ca ele nu ar face asa ceva, ca nu merita, ca merita, ca e normal, ca ele n-ar putea, ca baietii nu mai asteapta ca inainte, ca daca stiu ca nu voi regreta sa o fac, etc. Mai am nevoie de sfaturi sincer, sunt indecisa!

Răspuns Câştigător
| MankoBreaker a răspuns:

Ești ușor de păcălit.
Ceea ce te oprește să te culci cu el cel mai probabil îi poți spune și "conștiință", care cu siguranță știe mai bine ce se întâmplă decât tine. Ai face bine să o asculți.
Hai să îți spun ceva interesant, fetele în general sunt setate pe "modul-sentimental" încă de la început, iar băieții sunt setați mai mult pe "modul-atracție-fizică", regula asta se aplică la toți, fără excepție în toate cazurile. Poate rolurile nu sunt așa "simțite" dar la un moment dat tot la ce am spus eu se ajunge.
Unde vreau să ajung este că atâta timp cât nu poate face el un amărât de "sacrificiu" cât să dea "la o l*bă" în loc să facă sex, atunci aia nici măcar nu este prietenie, da păi "iubire".
Nu înțeleg cum ai putea avea încredere în așa persoană... mă rog, este decizia ta, deși dacă te simți "retrasă" la unele lucruri, atunci ai face bine să le eviți pe moment, pentru că acea conștiință știe mai bine decât tine ce vrei cu adevărat.

Într-adevăr, poate îl iubești enorm... dar gândește-te puțin, el se pare că deja a renunțat la tine, a spus că vrea să vă despărțiți "ca să nu suferi"... pot spune că este o scuză bună, deși nu îndeajuns. Sincer și eu aș fi folosit aceiași scuză dacă aș fi vrut să mi-o trag cu altele.
Dacă nu are destulă logică ce am spus, atunci încearcă să te pui în locul lui, și gândește-te că ești băiat, și tu vrei doar plăcere, nimic serios. Ce faci atunci? vei ajunge să faci ce face și el actual. El acum clar nu are chef de nici o "relație stabilă", mai ales că este încă tânăr... acum profită de viață la maxim.

| PerfectAngel explică (pentru MankoBreaker):

Multumesc mult. Ai dreptatehappy Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa emotionale unele raspunsuri, adevarul e ca orice barbat potent are erectie sta cu o fata pentru sex ca doar nu o sta asa ca nu are ce face, e si normal sa vrea sex ca doar de aia stati impreuna, nu isi imagina ca o sa stai o viata cu un barbat nici ca daca o faci cand te casatoresti e asta o garantie, daca tu simti fa sex, daca simti nu fa, deci dupa sex posibil te va lasa, asta e viata

| LoveSleep a răspuns:

N-am citit tot. De la faza cu oralul m-ai plictisit.

Dormi cu el, îl lași să-ți facă tot ce vrea și îl oprești "când îi e lumea mai dragă". E ca și cum i-ai cumpăra unui copil o acadea, i-ai desface-o și apoi ai arunca-o. De ce ai acceptat toate acestea dacă nu voiai sex? De ce nu i-ai spus clar și răspicat că nu vrei și nu te simți pregătită?

Pauză de cafea.

Revenim: Părerea mea, e că un băiat, atâta timp cât este satisfăcut pe toate părțile, nu se va despărți de acea fată. Dacă vă înțelegeți bine atât "normal" cât și sexual, de ce te-ar părăsi?
Nimic nu e bătut în cuie. E decizia ta, iar dacă vrei să nu regreți, trebuie s-o faci când te simți pregătită. Dar faza cu "o s-o facem și el se va plictisi de mine" e aiurea și fără sens.

| Doub a răspuns:

Heheeee, isi bate joc de tine in ultimul hal.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

De unde știi tu?

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

Stiu multe.smug

Ok, hai sa fiu serioasa. Au o luna impreuna si el vrea sex. Super.

| PerfectAngel explică (pentru Doub):

Hey. Traieste tu tot ce am trait eu (pentru prima oara) alaturi de un baiat de 19 ani si ai sa vezi cum e, cat de fericita te poate face. Petrece tu pana si 17 ore zilnic cu un baiat timp de o luna incontinuu si ai sa vezi cum este! In acest timp scurt am trait cuel ce n-au trait altii in 5 luni de relatie, de la timpul adunat pana la amintiri. Apoi spune-mi daca ai mai gandii asa. Eu inteleg sa aiba nevoie de sex, dar stia de la inceput cum sunt si crede-ma ca nu=-si pierdea atata timp cu mine DOAR PENTRU ASTA, cand sunt destule fete care cedeaza usor. Si daca vroia, putea sa se vada ocazional cu mine nu sa-si petreaca atata timp. Eu nu zic ca ma iubeste, dar nici ca-si bate joc de mine "in ultimul hal" nu pot spune.

| Doub a răspuns (pentru PerfectAngel):

Atunci, daca il iubesti asa de mult si crezi ca si el te iubeste, ofera-i ce vrea. Nu fi naiva, s-ar putea sa regreti.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Tu crezi ca e bine sa renunti la principiile tale si la propriul confort, pentru o relatie de 2 luni? Normal ca ti se pare o relatie perfecta, toate sunt asa la inceput happy
Daca nu esti pregatita, nu ai de ce sa te lasi presata de circumstante. El nu tine indeajuns la tine, daca ai fi fost asa "speciala" cum sustine, ar astepta. Nu e nici el de condamnat, el are anumite obiceiuri si placeri la care nu poate sa renunte pentru o fata pe care doar o place. Sfatul meu e sa va lasati in pace o vreme. Daca va fi sa fiti impreuna, puteti fi si pe viitor happy Pur si simplu nu e "vremea voastra" acum.

| almaz a răspuns:

Salut, eu sunt băiat și am 20 de ani, sfatul meu pentru tine este să nu cedezi, el te minte cum vrea, și ai grijă să nu ajungă la tine între picioare, nu ceda, o să reușești, o să mai fie băieți, toate la timpul lor. Dacă o să cedezi vei regreta foarte tare peste vo lună undeva, când el o să se sature de tine. Încă o dată, fato nu ceda, baftă!

| PerfectAngel explică (pentru almaz):

Multumesc mult! Asa am sa fac!

| gab0ru a răspuns:

Sa fim seriosi fetito. El vrea doar ce ai intre picioare de la tine. Tu chiar crezi ca o sa ramai cu el intreaga viata? Fi serioasa! Daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa astepte pana pe la 18 ani cel putin. Dar daca hormonii tai chiar nu mai rezista incepe viata sexuala dar ai grija. Si apropo., e cam aiurea sa ii faci oral unei femei si dupa nimic. Daca stia cum sa te abordeze iti garantez ca nu mai dadeai inapoi senzatiei de pe moment.

| devor a răspuns:

Gandeste-te bine daca vrei sau nu.Ai putea accepta daca chiar vrei sa o faci cu el pentru ca e un baiat mai special pentru tine.Si gandeste-te ca daca ai face-o nu o sa regreti, nu o sa ai de ce sa regertei.Pana la urma urmei de ce sa regerti atata timp cat tu in acele momente te-ai simtit bine?

| MiruMoon a răspuns:

Ok,este destul de greu.Te duci si discuti cu elwinking. Daca te iubeste cu adevarat lasa sexul de o parte,sa stii si tu happy.
Nu merita sa iti pierzi virginitatea daca nu esti sigura pe tine.
Foarte multi baieti mint in legatura cu dragostea fiindca fetele cedeaza repede la chestiile astea.
Poate el vrea doar sa o faceti si nu te iubeste, nu stii unde poate ajunge un baiat. Daca a adus in conversatiile voastre faza ca ar putea sa se duca sa o faca cu alta si sa fie cu tine ca te iubeste... BULLSHIT!
Poti regreta dupa aceea, discuta cu el si spune-i sincer tot ce simti, dupa iti vei da seama singura ce alegere trebuie sa iei, doar ai grija^^

| doracezara a răspuns:

Ai o situatie destul de dificila.Sunteti de putin timp impreuna..nu ar merira sa te grabesti indiferent cat de bine va intelegeti, zic eu.Insa..daca nu vrea sa te astepte, nu e de tine. Daca nu te simti pregatita, nu o face..vei regreta.Mi se pare si putin timp de relatie ca sa iti ceara asa ceva.Ai grija ce faci, sa nu ii cazi in plasa..situatia asta delicata poate lua o intorsatura brusc!

| PerfectAngel explică (pentru doracezara):

M-ai pus si mai rau pe ganduri sad.

| carla96 a răspuns:

Daca chiar ţine la tine si te iubește te așteaptă... pana la urma a stiut cati ani ai de la incepul...eu cand am inceput relatia cu iubitul meu aveam 18 ani si eram virgina dar i-am spus de la bun inceput sa nu se aștepte ca o sa fac sex cu el dupa 1luna doua... i-am spus daca vrea bine daca nu nu... m-a așteptat 7luni pana cand am fost pregatita si pana cand am stiut si am vazut ca ma iubeste...nu zic am mai avut certuri pe tema asta dar au trecut... deci in concluzie eu cred ca daca chiar te iubeste si vrea sa rămâneți impreuna te așteaptă, daca nu nu... daca tu nu te simti pregătită nu cred ca ar trebuie sa faci sex doar de frica ca te va lasa... eu am mai avut doua relati inainte sa fiu cu actualul meu iubit dar nu a durat mai mult de doua luni pentru ca eu aveam doar 16ani si ei vroiau sa facem sex iar eu nu pentru ca eram prea mica...asa ca s-au despărțit de mine dar pentru aia nu am murit si acum am pe cineva care ma iubeste si pe care il iubesc... asa ca stai liniștită ca baieti mai sunt pe lumea asta iar cine te iubește nu va vrea doar sex de la tine! happy