| Lare13M a întrebat:

Am o intrebare complicata. Sunt intr-o relatie care si ea e complicata, cu un baiat cu un an mai mic decat mine. El ar vrea sa ne despartim pentru ca nu ne mai intelegem deloc. Dar eu nu vreau asta, cred ca sunt dependenta de el si nu as suporta gandul sa nu mai fie langa mine. Eu sunt dificila, recunosc, si mereu caut sa fac din orice un motiv de cearta. Nu stiu de ce. Dar nu vreau sa terminam relatia. Nu accept gandul asta. Dar parca vreau sa ne despartim cand vad ca nu merge si nu o pot face. Cum pot reusi sa nu mai fiu asa independenta de el, sa ne despartim si sa nu mai reactionez asa? Chiar simt nevoia sa-mi exprim undeva gandurile, poate unii ma inteleg.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Va despartiti pur si simplu. Convietuirea cu cineva care te supara in mod continuu, reprezinta mai mult decat o corvoada extrem de greu de suportat. A sta cu cineva de care nu iti mai place, care in loc sa-ti provoace bucurii si fericire iti ofera doar durere si neplaceri NU poate continua la nesfarsit, are o limita care la un moment dat devine insuportabila. Asta s-a intamplat si in cazul vostru, ati ajuns la final ceea ce chiar si daca pentru tine este o stare de fapt dureroasa, trebuie sa intelegi si sa accepti. Fiecare cu drumul sau in viata. Sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca relatia nu functioneaza si nu sunteti fericiti, de ce sa stati impreuna, doar pentru ca tu nu vrei sa-l lasi, sa plece?
Pentru ce ti-ar face placere sa chinui pe cineva, care nu vrea sa mai fie in relatie cu tine, fiindca sufera?
Cred ca-i timpul sa te maturizezi si sa intelegi ca, in dragoste este nevoie de doi, ca sa functioneze si toata lumea sa fie fericita.

| Freya1 a răspuns:

Esti imatura si ti-ai luat si unu mai mic decat tine, buuun asa.
Hotarastete ori nu te mai certi, ori il lasi sa plece. Dragostea cu sila nu se poate si nici el sa faca totul exact cum vrei tu nu este posibil.E om si el.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e ca tu esti foarte imatura si egoista. TU te certi cu el, TU nu vrei ca el sa se desparta de tine, TU nu poti sa traiesti fara el si culmea, tot TU esti cauza laughing) paradoxal. Nu e iubire ce simti tu. Este posesivitate si putina obsesie. Nici una nu e ok. Trebuie sa fii ok cu ideea ca nimeni nu e vesnic in viata ta. Unii stau mai mult, altii mai putin. Dar nimeni vesnic. Si e si el liber sa isi caute o relatie cu una usor mai putin ....deosebita.

| HadesSs a răspuns:

Pai daca esti pain in the ass cum sa mai stea omul cu tine, daca numai il sacai in continuu, lasa-l sa isi vada de viata lui si sa gaseasca pe altcineva.

| Romanul86 a răspuns:

Schimbă-te fi mai întelegătoare și mai săxy.

| gabriielaaa a răspuns:

Cunosc setimetu ista de dependenta, ia ca un sfat daca relatia nu merge nu obliga sa ramana cearta nu va face bine si iti trebuie timp cu tine sa te gadesti ce vrei ceti doresti, gaseste fericirea in tine nu in alte persoane ca mai tarziu te trezesti si o sa-ti para rau de tinpul pierdut, parerea mea.