| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dependenta de iubitul meu.ce sa fac?

Dragi useri TPU, am o relatie de 6 luni cu un baiat.tin foarte mult la el, si nu as suporta ideea sa ne despartim vreodata. Am o teama permanenta de singuratate. El m-a ajutat foarte mult,in sensul ca sunt depresiva (dar nu iau medicamente si nici nu ma duc la terapeut) am momente cand vine si pleaca starea de rau. Prin el am simtit stabilitate emotionala, sunt linistita numai in preajma lui, as vrea tot timpul sa stau cu el si in sanul familiei lui, am ajuns la un moment dat sa ne certam des din cauza ca probabil s-a plictisit de mine un pic si voia un pic de libertate,care i-am dat-o.dar in timpul cat i-am oferit acea libertate eu sufeream mult,pentru ca nu suport sa stau departe de el., sunt prea dependenta de prezenta lui. nu am fost niciodata asa, insa nu ma simt bine psihic, sunt foarte stresata pentru ca locuiesc in strainatate si mai am multe de facut, ca sa fiu independenta in viata. doar pe el il cunosc pe aici. in el vad un sprijin, un ajutor, si el tine la mine, insa nu mai suport dependenta asta fata de el, e un handicap pentru mine, chiar si cand pleaca undeva cu familia lui eu ii simt prea mult lipsa. urmeaza sa plece 11 zile la mare undeva f departe de casa, si eu simt de pe acum ca ma sufoc fara el, deja mi-e dor de el, sunt agitata fara el, nu imi gasesc linistea, ma fac frumoasa numai sa ma vada, sa ma aprecieze, m-as vopsi roscata asa cum ii place lui, insa mie teama sa nu gresesc, ca vopsindu-ma pentru el, ii va creste mai mult aroganta, si eu in ochii lui nu voi mai insemna mare lucru,. adica nu vreau sa creada ca sunt in stare de orice sa ma schimb, mie imi sta bine roscata, am mai fost, insa nu stiu, off m*am saturat. si cateva ore doar lipsite, ma gandesc tot timpul la el. mie teama sa nu il sufoc de tot si pentru totdeauna sa ne despartim. va rog, un sfat. multumesc anticipat.

18 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Cati prieteni ai mai avut pana acum, cu cati barbati mai relationezi? nu imi dau seama cat e dragoste si cat e dependenta de el. am impresia ca esti, poate si un pic prea posesiva.
ce sfat?
care sunt pasiunile tale? ce ai putea face incontinuu fara sa obosesti? (in afara de a sta cu el). daca nu ai gaseste o pasiune, ceva care sa te captiveze cu adevarat. imi dau seama ca e greu dar e un efort care il depui pentru tine, pentru voi. caci daca nu il faci inevitabil o sa va desartiti si nimic nu garanteaza ca in urmatoarea relatie (cand va fi.) nu o sa se repete istoria. cum zicea cineva, chiar daca te desparti in urmatoarea relatie te iei si pe tine cu tine, deci aceleasi obiceiuri.
pana atunci mai vb cu noi.
o seara linistita

| androm3da a răspuns (pentru yekto):

Ai perfecta dreptate.sincer nici eu nu stiu cum sa ma dezlipesc de el, ca ma simt foarte slabita sufleteste, sunt trista mereu, deprimata, am nevoie de un psihoterapeut, insa nu am posibilitate.el stie situatia mea, si ma intelege intr-un fel. a fost plecat 1 saptamana la munte si totul a revenit la normal, adica se poarta f tandru cu mine, i-a fost dor, eu zic ca pana nu lucrez la mine insami, sa imi recapat increderea in mine, si sa incep sa ma iubesc iar, cum era inainte, nu reusesc sa scap de dependenta asta, mersi pentru sfaturi, mai ai ceva de adaugat?

| yekto a răspuns (pentru androm3da):

K. nu nei-ai zis nimic de pasiuni, dorinte, temeri, vise, sperante. fa un efort, oricat de mare ar fi si scrie -ne despre asta. cu o singura exceptie. sa nu apara el acolo.
ai facut-o in primul tau mesaj si stiu ca poti sa o faci. iti tb doar curaj.
asteptam

| RAY a răspuns:

Obsedata pana il inseli cu primul

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

O femeie disperata, ma bucur ca nu am iubita ca tine. esti dubioasa rau...

| androm3da a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu am nevoie de comentariile tale rautacioase, da? ce te face sa crezi ca sunt disperata?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru androm3da):

Sunt convins ca daca te paraseste ai sa te sinucizi. si daca vreodata te hotarasti sa faci asta, sa ma anunti, am sa ridic un pahar de wisky incinstea ta, si al curajului tau

| androm3da a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da, multumesc pentru sfatul tau, deci am postat intrebarea ca sa faca altii misto. nu am nevoie,

| MeGustaTeGusta a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

laughing)) Esti amuzant, dar raspunsul tau nu o ajuta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru MeGustaTeGusta):

Mersi, ma flatezi

| iubesc a răspuns:

Chiar ai probleme asa ca dicuta cu cineva, un pshiholog ceva... Daca il sufoci prea tare iti va da papucii deci fii mai increzatoare si lasa pesimismul deoparte!

| ONElena11 a răspuns:

Ar trebui sa stii sa iti impui limite. Sa incerci sa nu fi posesiva si geloasa.

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Stai liniştită! Simt din scrisul tău că eşti neliniştită. Nu ai face rău dacă mergi la un terapeut un psiholog. Să ştii că te înţeleg şi eu credeam că mama vroia să mă ducă acolo pentru. că mă credea nebună, când vine vorba de psiholog mulţi oameni evită această problemă dar din păcate nu ştiu cât de bine se simt după. PSIHOLOGUL SAU TERAPEUTUL este în cea mai mare măsură să te ajute, du-te cu încredere vei vedea că îţi va prii. Ce nu înţeleg este de ce ţi-e aşa de teamă de singurătate, vreau mai multe detalii cât mai repede te rog!

| androm3da a răspuns (pentru Laaaaaariiiiiiiii):

Mie teama de viitor in primul rand, imi doresc sa raman aici si sa reusesc sa ma stabilesc, momentan nu am nici acte, sunt stresata pentru tot. si faza cu singuratatea, intodeauna mi-a fost urat sa stau singura, insa am avut multe deceptii in dragoste, nu am cum sa ma duc la un psihoterapeut ca nu am posibilitate.

| Trrranquila a răspuns:

Dacă el vrea să-i oferi libertate, de ce nu încerci să-ți oferi și ție însăți asta? Și chiar dacă ești dependentă de el, încearcă pe cât posibil să nu-i arăți asta. Nu îi oferi totul pe tavă, fă-l să fie cu adevărat îndrăgostit de tine așa cum ești, fără să te schimbi. Poți de exemplu să te aranjezi și să ieși afară, să-ți faci prieteni noi, să nu te mai gândești la el mereu. Dacă va observa și el asta și îi e frică să nu te piardă, va începe să-ți ofere mai mult timp și atenție. Dacă nu reușești, ți-aș recomanda să mergi la un psiholog bun, așa te-ai mai putea destinde și te vei simți mai bine.

| FlorinPetras a răspuns:

Bun. Deci se observa ca esti foarte disperata, nelinistita. Nu trebuie sa il sufoci. pentru ca la un momendat se va satura si va pleca ii va ajunge atata iubire, si va cauta altceva, va incerca sa scape de sufocare... si nu ai rezolvat nimic. Daca trebuie sa mearga cu familia in vacanta, lasa-l, ofera-i libertate nu e bine sa il opresti din a face ceva ce ii place sau sa incerci sa il iei de langa persoanele dragi si sa il tii doar pentru tine. In perioada asta cat el va fi plecat incearca sa iti umpli timpul cu diferite activitati, mai iesi cu prietenii, cu familia...etc. Nu trebuie sa stai nonstop sa te gandesti oare ce face acolo? oare cu cine e? pentru ca iti faci foarte mult rau, si nu trebuie sa il suni din 10 in 10 minute, lasa-l sa ii tihneasca vacanta. Sper ca te-am ajutat!

| androm3da a răspuns (pentru FlorinPetras):

Am mentionat mai sus ca sunt singura in strainatate si nu am familia cu mine, si nici amicii. n-am decat un unchi si o matusa, atat. nu sunt disperata cu telefoanele, abia daca il sun 1 data pe zi, ma abtin f mult, insa ma topesc daca nu il vad 1 zi

| FlorinPetras a răspuns (pentru androm3da):

Nu e obligatoriu sa ai activitati cu familia sau prietenii ceea ce voiam sa subliniez era faptul ca trebuie sa iti ocupi timpul pentru a nu te gandi nonstop la el. Trebuie sa iti gasesti niste activitati!