| Paula22anonima21 a întrebat:

Bună dragii mei.
Imi cer scuze că vin aici cu cerșitul sfaturilor, poate trece sau o trecut cineva prin asta!
Sunt cu iubitul meu impreună de aproape un an, sincer nu este o relatie fericită pentru mine… El spunea că este foarte fericit. Eu sunt o pers. Foarte sensibilă pun suflet prea repede in orice… de mai bine de 6 ori sau mai mult i-am spus ca nu mai pot sa continuăm relația asta vreau sa pun punct. Pentru nu mai pot fizic si psihic am obosit… cand nu este lângă mine imi fac mereu fel si fel de gânduri ca daca nu ma suna 2/3 ore incep sa ma stresez sa plâng deci trec printr-o perioadă foarte dificilă de parcă trec printr-o despărțire sau ceva de genul. Si al naibii ca nu mai trece. Nu inteleg de ce mi se intâmplă toate astea tocmai miecrying( nu stiu cum sa ies din din asta … habar nu am ce se intâmplă, nu stiu daca e o relație toxică sau imi fac eu prea multe gânduri negative sau sunt prea atașată de el il controlez mereu dacă nu raspunde in momentul acela intru pe contul lui sa verific daca vorbeste cu cineva, jur ca nu mai pot … este vreun pshiholog ceva pe aici sau cineva care a trecut prin asta? Va rog din suflet vreun sfat, nu vreau sa renunț nici la el si de câte ori ii spun ca vreau sa punem punct nu ma lasă, nici nu vrea sa audă despre asta! Ex: imi spune ca nu o stat atâta timp cu mine impreuna ca acum sa ne despărțim …
Simt că parcă s-a plictisit de mine, e mai indiferent acum doar daca ii spun ce ma deranjează el începe sa se comporte diferit. Oare sunt eu vinovată că caut mereu ceartă? Si daca ceva nu-mi place ma supăr?
Simt ca doar despărțirea e calea de-a mă salva, credeți ca e bine daca ma despart de el?
Menționez că nu e agresiv cu mine si e destul de calm doar daca il scot din pepeni des imi da peste nas cu fapte (de nepasare).
Mulțumesc mult de tot

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar, nu sunteti compatibili. Incheiati relatia cat mai repede.

| Violleta2022 a răspuns:

Relatie fara succes si fara viitor, fiindca sunteti incompatibili.
Tu vrei control total reprosandu-i ca nu te suna la fiecare 2-3 ore, el vrea libertate.
Tu urli din orice nimic, semn de imaturitate si manipulare, ca sa-l controlezi, el vrea sa zburde si nu raspunde.

Eu spun sa-i dai pace baiatului si fiecare sa-si vada de viata lui, ca asa relatie nu poate fii fericita si nici nu poate continua, pana mai cresteti si va maturizati.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună Paula! Încep prin a-ți spune că îmi pare rău să aud că treci prin asta, nu trebuie să îți ceri scuze pentru că îți dorești îndrumare având în vedere că situația de față te face să fii confuză. O să le iau pe rând în funcție de ce ai scris tu mai sus. În primul rând, perioada relației voastre nu este relativ foarte lungă iar argumentul așa numitului tău iubit cum că a stat cu tine atât de mult timp nu reprezintă un argument solid de care să ții cont, în plus, felul în care s-a exprimat spunând că,, a stat cu tine atâta timp'' sună ca și cum s-a simțit obligat să stea cu tine în relație, nu că și-a dorit relația cu tine în mod conștient, lucru care reprezintă un semn al toxicității din partea lui. Faptul că i-ai spus de mai bine de 6 ori că îți dorești ca relația voastră să înceteze iar el nu ți-a respectat dorința este tot un semn de toxicitate din partea lui și respectiv, egoism, imaturitate, nu pare să îi pese de bunăstarea ta și nici nu te respectă pe tine sau ceea ce îți dorești. Este absolut normal să te simți epuizată fizic și psihic, tu vrei să ieși din relație iar el nu îți permite acest lucru. E mai mult decât evident faptul că în relația voastră nu mai există încredere, tu îi verifici obsesiv mesajele iar el te manipulează să nu rupeți relația, comportamentele lui te-au influențat și pe tine, te-au făcut să te îndoiești de propria judecată și să dezvolți un stil de atașament anxios, ceea ce cred eu că te împiedică să ieși din relație cu adevărat este faptul că tu cauți validare din partea lui, nu ai suficientă încredere în tine și ai nevoie de el să te asigure că tu meriți efortul. Tu nu cauți ceartă, sunt lucruri care te deranjează, e complet normal și complet normal ar fi ca el să ia aminte și să nu mai creeze contexte în care acele lucruri să se repete, în schimb, te tratează cu tăcere, pedeapsa celor imaturi emoțional. Sfatul meu? Da, sănătos pentru tine este să puneți punct, faptul că ești nefericită este un motiv suficient, nu trebuie să îi oferi alte explicații, ce am explicat eu mai sus a fost pentru tine ca să vezi situația din alt unghi. Dacă anticipezi că iar va încerca să te convingă să nu puneți punct, ia alături de tine pe cineva, o persoană de încredere care să îți țină spatele, un părinte, o prietenă care să nu te mai lase să te răzgândești în urma manipulărilor venite din partea iubitului tău. Cel mai bine ar fi să mergeți într-un loc public și să îi comunici acolo faptul că vrei să puneți punct, astfel eviți să te manipuleze să mergi cu el și să,, rezolvați situația'', nu mai există nimic de rezolvat, punct. După ce reușești să pui punct ia în considerare să mergi la ședințe de psihoterapie, pentru că stilul de atașament pe care l-ai dezvoltat în urma acestei relații este nesănătos și sunt șanse mari să îți afecteze și relațiile viitoare. Multă baftă și îți țin pumnii! Să auzim de bine!