| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Am o întrebare și rog seriozitate! Am făcut sex protejat cu prezervativ in perioada mea fertila. Am verificat prezervativul la final (am tras mult de el) și nu a curs nimic(cel puțin nu am văzut sa curgă ceva, dar dacă era sa curgă as fi observat, nu?)

Intrebarea mea e: exista probabilitatea sa fi curs cumva sperma pe lângă? Atunci când a scos-o? Imi fac griji pentru ca mi-a întârziat menstruația 4 zile, dar am oricum niște dureri ale sânilor și dureri de spate și abdominale. Ar trebui sa fiu îngrijorată de o posibila sarcina? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ioanaaaaa4333 explică (pentru PegassiDoctorulThau):
De făcut test am făcut unul acum doua zile
era surecheck și l am făcut după masa și a ieșit negativ, dar nu știu dacă e concludent
Fiindca testul de sarcina a fost facut inainte de momentul oportun (cele minim 21 de zile) rezultatul obtinut poate fi considerat ca fiind valid, valabil si corect in proportie de doar 90-95% in acest moment. In astfel de cazuri testul se reface dupa circa 4-5 zile.
In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent care este metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativul, ovulele spermicide, plasturi hormonali, etc, toate au rolul si rostul de a asigura GARANTIA FERMA ca NU se va putea forma o sarcina chiar si daca in unele cazuri sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este aceea de a oferi partenerului de sex, posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului, pentru ca sexul sa fie continuat pana cand se produce pierderea completa a erectiei penisului. In concluzie atunci cand metoda de protectie folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere IN PREZERVATIVUL corect montat pe penis sau direct IN VAGIN chiar si daca sexul este intretinut in zilele care fac parte din PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis, in cazul in care protectia folosita este sigura/garantata fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii este in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul si pe urma partenerul de sex sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care erectia penisului scade atat de mult incat penisul devine moale si impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este aleasa corect si se potriveste perfect pe penis, prezervativul respectiv va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe LANGA sau pe SUB inelul de cauciuc ingrosat existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina.
Fiindca au aparut durerile specifice de sani si de spate, cele care de regula reprezinta semnale asociate simptomelor premenstruale inseamna ca sangerarea menstruala va porni in curand, Cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT si din acest motiv actualul ciclu este mai lung comparativ cu altele, anterioare.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Este destul de greu sa fi ieșit sperma cât timp prezervativul nu era spart. Pentru a scăpa de griji poți face un test de sarcina sau sa mergi la ginecolog.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru PegassiDoctorulThau):

De făcut test am făcut unul acum doua zile
era surecheck și l am făcut după masa și a ieșit negativ, dar nu știu dacă e concludent

| PegassiDoctorulThau a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Eu spun ca este foarte concludent. Îl poți repeta peste 7 zile dacă inca mai ai dubii. Multa sănătate!

| Whitesnake99 a răspuns:

Data viitoare umple-l cu apa la final si vezi daca iese apa pe undeva, asta e cea mai sigura metoda de verifica daca s-a spart sau nu. Stiu ca nu te ajuta mult raspunsul meu, dar e un sfat util totusi, zic eu

| Adry05 a răspuns:

Deci era spermă în prezervativ la final și nu a curs în afara lui? atunci n-are cum să fi ajuns în tine. Din ce zici alea îs simptome pentru menstruație nu pentru sarcină, alea de sarcină apar după 3-4 săptămâni încolo laughing))