| AndreeaP1997 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 5 zile(azi e a 5a zi) si imi este frica de o posibila sarcina. Eu si cu iubitul meu am folosit prezervativ, iar in urma contactului acesta nu s-a rupt. Am semne ca mi-ar incepe menstruatia (sanii ma dor, dureri abdominale) dar stiu ca aceste simptome pot aparea in primele saptamani ale unei sarcini. O sa mai aatept 2-3 zile pentru a cumpara un test de sarcina. De ce credeti ca mi-a intarziat menstruatia? Sunt ingrijorata.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca v ati protejat nu exista sarcina iese din ecuatie. Ai simptome premenstruale deci cat de curand o sa ti apara menstruatia. Intarzierea poate fi de la stres, dereglare hormonala, medicamente, fluctuatii in greutate. Poti faci si un test de sarcina ca sa n ai nici o indoiala. Simptomele sarcinii apar cam la 5-6 saptamani de la conceptie nu mai devreme. Numai bine

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cunostintele si informatia ta in privinta posibilitatii de a exista anumite semne/simptome de sarcina : ''dar stiu ca aceste simptome pot aparea in primele saptamani ale unei sarcini'' este complet ERONATA. FALSA deci total GRESITA. In primele 2-3 saptamani NU pot sa existe ''simptome de sarcina'' dintr-un motiv extreme de simplu, fiindca asa ceva pur si simplu NU EXISTA. Singurul/unicul ''simptom'', indiciu de sarcina instalata in uter, se reduce la lipsa/neinceperea menstruatiei la data calculata, prognozata. In cazul in care prezervativul folosit a ramas intact/intreg la terminarea fiecarui contact sexual, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina a fost impiedicata in proportie de peste 98%. Pornirea cu intarziere a menstruatiei care urmeaza sa se produca in zilele urmatoare este anuntata de simptomele premenstruale evidente, care NU ar putea sa existe in cazul in care in uter ar fi instalata o sarcina. Intarzierea pornirii menstruatiei, se datoreaza faptului ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este NEREGULAT si de asemenea si datorita faptului ca la varsta adolescentei in organism se produc deseori dereglari hormonale inerente varstei si a modificarilor de natura fizica care se produc in aceasta perioada a vietii. Probabilitatea de a exista o sarcina instalata in cazul tau este practic rgala cu...0 (zero). Multa sanatate!

| AndreeaP1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Am trecut de mult de "varsta adolescentei", cand corpul se schimba. Sunt obisnuita sa am ciclul menstrual regulat, de la varsta de 14 ani. Acum am 21 de ani si nu mi s-a instamplat niciodata sa imi intarzie atat de mult timp (max sa vina inainte cu vreo 2 zile), deci normal ca sunt ingrijorata si speriata in aceasta privinta deoarece nu imi doresc un avort. Pe de alta parte, ideea de "simptome inainte de sarcina" am luat-o de pe internet. Unele siteuri spun ca simptomele incep din prima si a doua saptamana de sarcina. Imi pare rau ca am cunostintele "eronate". :/