| Erekest a întrebat:

Am o mare nelămurire. În data de 17 noiembrie am avut un contact sexual neprotejat (greșeala mea) în data de 1 decembrie mi-a venit ciclul (a venit cum trebuie, a întârziat 2 zile dar e ok având în vedere că am un ciclu neregulat).
Marea mea întrebare e
Pot fi însărcinată? Mi-e foarte frică...nu a ejaculat înăuntru.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta certa, precisa si corecta, trebuie sa cunosti urmatoarele explicatii. Insasi procesul de incepere/pornire a sangerarii menstruale la data preconizata sau cu o mica abatere in +/- de 2-3 zile si pe urma daca desfasurarea intregului proces de sangerare se produce in conditii similare/asemanatoare cu menstruatiile anterioare d.t.p.d.v. adica :
-- ca si mod si forma de desfasurare/manifestare,
-- ca numar de zile in care se produce sangerarea,
-- ca si flux zilnic si cantitate de sange menstrual eliminat,
-- aspect, textura, culoare a amestecului menstrual eliminat,
in acel caz, intrunirea reperelor amintite, reprezinta GARANTIA ferma conform careia in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual care s-a terminat, NU a fost fecundat ovulul si din acest motiv NU s-a format si nici NU s-a instalat vreo sarcina in ENDOMETRUL existent in uter. Fiindca tesutul endometrial a ramas ''nefolosit'' acesta a intrat intr-un proces de imbatranire si de degenerare rapida si devenit inutil sa mai existe in corpul femeii, organismul il elimina din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca NU poti fi insarcinata chiar si daca sangerarea menstruala a pornit cu 2 zile mai tarziu fata de ziua preconizata reiesita din calcul. Pentru a te elibera de teama, de stres si de orice alta ingrijorare este indicat sa-ti faci un test de sarcina fiindca rezultat in mod cert si garantat va fi NEGATIV. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Anemona2020 a răspuns:

Îți poți face un test. Dar dacă ai avut și menstruație și plus ca nu a ejaculat înăuntru slabe șanse deci NU.

| Madalin0404 a răspuns:

E ok sa faci test dar m ai ok sa fi sigura e sa mergi la doctor daca e sarcina exctauterina nu se vede la test