| Erekest a întrebat:

Am o problemă. Am avut un contact sexual neprotejat acum 2 saptamani(nu a ejaculat inauntru). Ciclu inca nu mi-a venit. Luna trecuta mi-a venit in data de 11..eu am un ciclu neregulat.
Oare am ramas insarcinata sau? Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazurile in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi constant/mereu de tip NEREGULAT, devine cu totul IMPOSIBILA orice posibilitate de a anticipa care va fi lungimea totala ca numar de zile a ciclului menstrual si din acest motiv NU poate fi determinata si/sau cunoscuta data OVULATIEI, deci NU se poate stabili PERIOADA FERTILA, adica zilele in care exista posibilitatea sa se ramana insarcinata in cazul in care ajunge sperma in vagin.
Este imposibil sa se faca calculele corecte in asemenea situatii. Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut in cea de a 24-a sau 25-a zi a ciclului menstrual actual (11.02 - 5/6.03 = 24/25 zile) adica intr-o perioada care teoretic NU ar mai fi in perioada fertila dar mai ales datorita faptului ca ai afirmat ca sperma NU a fost ejaculata in vagin, reiese ca se poate aprecia si presupune ca intr-o asemenea situatie NU se putea forma sarcina. Insa cu conditia necesara si obligatorie, ca partenerul tau de sex sa fie suficient de experimentat d.p.d.v. sexual incat sa fie capabil sa-si controleze, coordoneze si sa retina perfect ejacularea pe toata durata actului sexual. In concluzie se poate considera/aprecia ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica insa nu si cu totul imposibila. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valabil, valid si CORECT in proportie de peste 98-99%, testarea se va putea face FIX peste o saptamana, bineinteles ca numai in cazul in care pana in data de 27 Martie NU va porni menstruatia. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Marius22222222222 a răspuns:

Fa un test de sarcina

| lalalila a răspuns:

In cazurile in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi constant/mereu de tip NEREGULAT, devine cu totul IMPOSIBILA orice posibilitate de a anticipa care va fi lungimea totala ca numar de zile a ciclului menstrual si din acest motiv NU poate fi determinata si/sau cunoscuta data OVULATIEI, deci NU se poate stabili PERIOADA FERTILA, adica zilele in care exista posibilitatea sa se ramana insarcinata in cazul in care ajunge sperma in vagin.
Este imposibil sa se faca calculele corecte in asemenea situatii. Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut in cea de a 24-a sau 25-a zi a ciclului menstrual actual (11.02 - 5/6.03 = 24/25 zile) adica intr-o perioada care teoretic NU ar mai fi in perioada fertila dar mai ales datorita faptului ca ai afirmat ca sperma NU a fost ejaculata in vagin, reiese ca se poate aprecia si presupune ca intr-o asemenea situatie NU se putea forma sarcina. Insa cu conditia necesara si obligatorie, ca partenerul tau de sex sa fie suficient de experimentat d.p.d.v. sexual incat sa fie capabil sa-si controleze, coordoneze si sa retina perfect ejacularea pe toata durata actului sexual. In concluzie se poate considera/aprecia ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica insa nu si cu totul imposibila. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valabil, valid si CORECT in proportie de peste 98-99%, testarea se va putea face FIX peste o saptamana, bineinteles ca numai in cazul in care pana in data de 27 Martie NU va porni menstruatia.