| anonim5r646456 a întrebat:

Buna seara, eu si prietena mea am avut un contact neprotejat in luna noiembrie, dar dupa in decembrie i-a venit ciclul normal. Acum in ianuarie i-a intarziat 12 zile, credeti ca este insarcinata?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil iubita ta are un ciclu de tip NEREGULAT, ca altfel nu s-ar explica lipsa ciclului menstrual, mai ales ca-n decembrie nu ati avut sex deloc.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca in decembrie i-a venit menstruația normal și nu ați mai avut și alte contacte neprotejate, nicio treabă.
Dar dacă ați mai avut, posibil.
Cu mențiunea că posibil sa fie ceva dereglare hormonala, zic și eu.
Acum cum știți și voi happy

| christall a răspuns:

Luați un test de la farmacie și vedeti

| DjSannan a răspuns:

Este foarte posibil ca prietena dumneavoastra sa fie insarcinata, dar singura modalitate de a afla cu siguranta este prin efectuarea unui test de sarcina. Testul de sarcina poate detecta prezenta hormonilor hCG (gonadotropina corionică umană) prezenti in urina unei femei insarcinate, daca acestia sunt prezenti. De asemenea, exista alte simptome care pot indica o sarcina, cum ar fi oboseala, schimbari ale dispozitiei, greata si varsaturi, dureri de san, urinare frecventa si pofta de anumite alimente. De asemenea, este recomandat sa va adresati medicului pentru a va asigura ca nu exista alte probleme de sanatate care ar putea cauza intarzierea ciclului menstrual

| antoniaidk a răspuns:

Nu aveți de ce sa va ingrijorati