| amateru a întrebat:

TPU! Am o mica dilema la care sper sa gasesc un raspuns "satisfacator". Luam scenariul urmtor: un baiat ortodox se indragosteste de o fata penticostala. Relatia evolueaza pana in punctul cand cei doi ajung sa intretina relatii sexuale. Daca fata afirma ca nu s-ar lepada de religia ei sub orice forma si pentru nimic, de ce a mai facut asta cu baiatul ortodox? Desigur, fata afirma ca il iubeste mult. Exista sanse ca fata sa renunte la cultul religios daca baiatul ii demonstreaza ca dragostea e reciproca sau totul e de prisos? Cum ar trebui sa actioneze baiatul? ( exceptand convetirea) Sa aiba rabdare sau sa renunte la individa? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, am trecut prin ceva de genul acum doi ani cu o persoana de acea religie. Protestantii nu renunta la religia lor niciodata. Incearca sa ai o discutie cu ea. Pune piciorul in prag si afla ce se intampla mai departe.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In situatia prezentată de tine se pune mare accent pe constiinta fetei, adică ea daca tine la religia ei, de ce a acceptat sa faca sex cu tine, ca in orice religie sunt sfaturi clare cu privire la sex, adica sexul este permis numai daca cei doi sunt soț si sotie, altfel nu, sexul in afara casatoriei este pedepsit de Dumnezeu.Iar tu nu ai cum sa o faci pe acea fată sa renunte la religia ei, dar ceea ce a ti facut voi doi, este un păcat de ne iertat.

| WaterDrop a răspuns:

Ar trebui sa faceti amandoi un dus rece si sa realizati ca religia e religie si dragostea e dragoste, iar religia incurajeaza dragostea, orice religie ar fi ea.Restul detaliilor sunt fix pix.Invatati sa nu mai fiti oi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ţi-a dat citate din biblie când...
Nimic.
A zis deja că nu renunţă la religia ei.
Ai pângărit-o şi acum renunţi la eahee hee

| ExprimareLibera a răspuns:

Încă un exemplu în care religia distruge relațiile interumane.
Las-o în pace dacă e prea spălată pe creier. Nici tu, mare ambițios, nu ai renunța la religie.