| REZISTANCE a întrebat:

Este permis religios ca un ortodox sa intretina relatii sexuale cu un adventist?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Domne fereste! laughing Te-ai gandit macar si-o clipa cam ce ''neam'' de corcitura (religioasa) ar putea iesi dintr-o asemenea impreunare inadmisibila? thinking

| REZISTANCE explică (pentru corbulalbrosu):

Eu am intrebat pentru ca am 2 prieteni care au facut asta si eram curios daca e permis asta

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu chiar, in primul rand sex faci dupa nunta cand amandoi sunt de aceeasi religie, daca era catolic vs ortodox se mai putea dar adventisti nu doresc asa ceva

| Freya1 a răspuns:

Ortodoxia nu este atat de restrictiva. Poti sa iubesti sau sa intreti relatii sexuale cu orce alt om dintr-o alta religie.

| mihai69 a răspuns (pentru Freya1):

Dar e foarte restrictivă (și nu doar acest cult!) cu sexul EXTRAMARITAL.
Și la fel de restrictivă cu a te căsători cu cineva de altă confesiune. Unul dintre parteneri va trebui să-și schimbe credința înaintea căsătoriei, deci și a actului sexual.

| Freya1 a răspuns (pentru mihai69):

Eu sunt ortodoxa doar ca nepracticanta asa ca...
Oricum nu ma casatoresc la biserica ceia ce inseamna ca nu este nevoie sa imi schimb religia nici eu nici el daca e de acord bineanteles.Eu m-am nascut in religia asta da nu mi-a interzis nimeni niciodata nimic.

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu, dar ma framanta o chestie...
Ai observat ca mai toate pocaitele arata bine? Cel putin eu nu cred ca am vazut o pocaita grasa, sau urata, cel putin nu pe la varsta asta 15-25 de ani.
Ceva e putred la mijloc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Religia, indiferent care, blameaza sexul, daca esti necasatorit. Nici o religie nu interzice sexul intre doua persoane de religii diferite, daca sunt casatoriti. Dar e o problema la casatoria religioasa. Insa daca s-au casatorit intr-o religie (ex. ortodoxa), apoi unul din soti a trecut la o alta religie (ex. adventista), nu interzice nimeni actul sexual intre soti.

| N0H4CK a răspuns:

Este permis sa faci ce vrei tu cu viata ta! Creeaza-ti o religie proprie si fa ce reguli vrei tu. Sa vedem ce vor zice adventistii dup-aia. Nu te mai lega cu "lanturile" religiei, pentru ca religia defineste termenul de "control", din toate timpurile.