| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Am o mică problemă. Pe 2 octombrie am avut un contact sexual, în prima zi după terminarea menstruaţiei. Următoarea menstruaţie mi-a venit la termen, fără modificări, pe 25 octombrie. Ulterior, cu 10 zile înainte de ziua în care trebuia să înceapă următoarea perioadă menstruală, pe 15 noiembrie, au început sângerări timp de 3-4 zile, slabe cantitativ, cu o nuanţă maronie. Acum, menstruaţia îmi întârzie de o zi și cred că acele sângerări au fost de fapt menstruaţia din această lună. Menţionez că am o perioadă mai stresantă, am făcut un test de sarcină acum câteva zile pentru a mă asigura și a ieșit negativ și am avut cicluri regulate până acum. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor descrise se poate aprecia si considera ca este complet /100% IMPOSIBIL sa poata sa existe o sarcina formata si instalata in uterul tau, fiindca :
1.) Actul sexual intretinut in data de 2 Octombrie a avuut loc in asa numita PERIOADA DE INFERTILITATE RELATIVA, adica in zilele situate inainte de a incepe PERIOADA FERTILA care s-a situat in ciclul menstrual anterior intre 6 si 11 Octombrie, OVULATIA avand loc in data de 10 Octombrie. Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 8 zile inainte de ovulatie, reiese ca exact din acest motiv a fost IMPOSIBIL sa se produca sarcina si menstruatia a inceputa in data de 25 Octombrie adica a pornit exact la data/termenul calculat.
2.) Rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care a fost efectuat in urma cu cateva zile, denota in mod absolut cert si sigur faptul ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG.
3.) De asemenea datorita faptului ca dupa terminarea menstruatiei incepute in data de 25 Octombrie NU au mai fost intretinute acte sexuale, reprezinta o alta dovada in plus ca NU s-a putut forma sarcina si in aceste conditii in acest moment nu poti fi insarcinata.
4.) In data de 15 Noiembrie, adica dupa trecerea a 22 de zile fata de data de incepere a ultimei menstruatii (normale), se pare ca cel mai probabil a inceput si s-a produs urmatoarea menstruatie, care a fost probabil intr-o anumita masura atipica d.p.d.v. al desfasurarii sangerarii. Fiindca ultimul ciclu menstrual a avut lungimea de 21 de zile, (25.10 - 14.11 = 21 zile), adica lungimea cea mai mica a unui ciclu menstrual ovulatoriu poate fi apreciata ca fiind normala, insa in acest caz ciclul tau menstrual este unul foarte NEREGULAT, DEREGLAT, si in cazul in care se va repeta o asemenea diferenta de lungime, este indicat sa te prezinti la consultatia ginecologica, care in astfel de situatii este mai mult decat necesara, fiind bine venita. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul facut acum 1 zi este inutil, fiind facut cu mult timp rea devreme, deci imposibil sa arate realitatea.
Un test corect de sarcina, se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Stresul nu inatrzie menstruatia!

| lussa a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred ca ai inteles total gresithappy ultimul act a fost intretinut inainte cu 57 de zile de a face testul.

| ioanalexandra345 a răspuns:

Si eu am avut acel tip de scurgeri de câteva ori bune, iti sugerez un control ginecologic. poate fi si o infectie

| lussa a răspuns (pentru ioanalexandra345):

Mă gândeam totuși că ar putea fi vorba de o sarcină, dar cât timp luna trecuta a venit la timp menstruaţia iar testul a ieșit negativ. nu știu ce să zic. Mulțumesc!

| lussa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lussa):

Pe baza celor descrise se poate aprecia si considera ca este complet /100% IMPOSIBIL sa poata sa existe o sarcina formata si instalata in uterul tau, fiindca :
1.) Actul sexual intretinut in data de 2 Octombrie a avuut loc in asa numita PERIOADA DE INFERTILITATE RELATIVA, adica in zilele situate inainte de a incepe PERIOADA FERTILA care s-a situat in ciclul menstrual anterior intre 6 si 11 Octombrie, OVULATIA avand loc in data de 10 Octombrie. Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 8 zile inainte de ovulatie, reiese ca exact din acest motiv a fost IMPOSIBIL sa se produca sarcina si menstruatia a inceputa in data de 25 Octombrie adica a pornit exact la data/termenul calculat.
2.) Rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care a fost efectuat in urma cu cateva zile, denota in mod absolut cert si sigur faptul ca in urina testata NU exista hormonul de sarcina hCG.
3.) De asemenea datorita faptului ca dupa terminarea menstruatiei incepute in data de 25 Octombrie NU au mai fost intretinute acte sexuale, reprezinta o alta dovada in plus ca NU s-a putut forma sarcina si in aceste conditii in acest moment nu poti fi insarcinata.
4.) In data de 15 Noiembrie, adica dupa trecerea a 22 de zile fata de data de incepere a ultimei menstruatii (normale), se pare ca cel mai probabil a inceput si s-a produs urmatoarea menstruatie, care a fost probabil intr-o anumita masura atipica d.p.d.v. al desfasurarii sangerarii. Fiindca ultimul ciclu menstrual a avut lungimea de 21 de zile, (25.10 - 14.11 = 21 zile), adica lungimea cea mai mica a unui ciclu menstrual ovulatoriu poate fi apreciata ca fiind normala, insa in acest caz ciclul tau menstrual este unul foarte NEREGULAT, DEREGLAT, si in cazul in care se va repeta o asemenea diferenta de lungime, este indicat sa te prezinti la consultatia ginecologica, care in astfel de situatii este mai mult decat necesara, fiind bine venita. Multa sanatate!