| AnnaBtw a întrebat:

Am avut un contact neprotejat fara finalizare, nici macar pe aproape pot spune, in data de 25 Noiembrie 2016. Am luat Postinor 2 la aproximativ 24 de ore dupa, iar a2a pastila la 12 ore si 20 de minute. Nu am avut reactii adverse, dar dupa 6 zile a aparut menstruatia falsa cauzata de postinor care m-a tinut tot 6 zile. Acum, in ianuarie, a intarziat 6 zile (a venit pe 15) menstruatia eu neavand un ciclu regulat oricum, si m-a tinut 5 zile, desi mai redusa cantitativ decat de obicei (posibil efect advers). La 3 saptamani de la contact am facut un test care a iesit negativ si l-am repetat acum 2 saptamani dar nu a fost conclusiv (a aparut doar linia de control nu foarte vizibila, cred ca datorita locului unde l-am pastrat). De o saptamana aproximativ, poate mai putin, am o sensibilitate a sfarcurilor, dar asta numai la atingere si ma simt balonata, insa alte simptome nu am. Exista posibilitatea de sarcina avand in vedere ca NU eram in perioada fertila in timpul contactului cu risc?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa folosirea pastilelor contraceptive, intreaga activitate hormonala din organsm se deregleaza si din acest motiv in urmatoarele cateva luni, de obicei 3-4 luni sau chiar mai multe, numarul lor fiind diferit de la o femeie la alta, NU se pot face analize, calcule si nici aprecieri obiective sau corecte in privinta posibilitatii de a se putea concepe sau nu o sarcina. In aceste 2 luni de dupa administrarea pastilelor Postinor2 cel putin teoretic dar in mod sigur nici practic, NU se poate determina PERIOADA FERTILA fiindca este IMPOSIBILA din cauza caracterului neregulat al ciclului menstrual din acest moment. Deci Nu se poate oferi un raspuns concludent, obiectiv si corect. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Nimeni10 a răspuns:

Voi generatia asta preferati sa luati bomba aia chimica in loc sa folositi prezervativele, suporti consecintele.

| ElenaFlorinaX a răspuns:

Draga mea, mai aşteaptă câteva zile şi vezi dacă menstruatia apare, şi încearcă să mai faci un test. Abia după întârzierea a 14 zile, te poţi considera însărcinată asta în cazul în care şti că poţi fi. Sensibilitatea sânilor poate fi şi din cauza dereglarii hormonale. Stai liniştită, după părerea mea nu există nici o sarcină. Te pup

| AnnaBtw explică (pentru ElenaFlorinaX):

A aparut si a2a oara, pe langa cea falsa, posibil sa nu fi fost eu destul de clara. Mercii de raspuns