| Ancandf875 a întrebat:

am o nelamurire. Daca am facut sex la 7 zile dupa ovulatie exista riscul sa fiu insarcinata? Am folosit prezervativ dar s-a rupt pe la jumatate (nu in varf). Precizez ca nu si-a dat drumul in mine. Credeti ca trebuia sa iau pilula contraceptiva? Nu am luat-o pentru ca, credeam ca sunt sanse mici dar am nevoie de parerile voastre. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu este posibila aparitia unei sarcini.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă nu a lăsat în tine nu prea cred să fi mămică.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce OVULUL este eliberat din FOLICULUL OVARIAN prin procesul de OVULATIE, OVULUL) ramane VIABIL (fecundabil) maxim 24 de ore. Incepand chiar din a 2-a zi de dupa ovulatie, OVULUL devine neviabil si ca urmare NU mai poate fi fecundat.
Fiindca actul sexual a fost intretinut dupa trecerea a 7 zile de la data ovulatiei, reiese cat se poate de logic ca in acel moment in UTER NU mai exista nici urma de OVUL si din acest motiv a fost absolut imposibil sa se poata forma sarcina. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii si sa INTELEGI ca incepand cu a 2-a zi de dupa OVULATIE, incepe PERIOADA LUTEALA care este numita si PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care tine pana in ultima zi a ciclului menstrual. In toata aceasta perioada de 10-11 zile este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi la terminarea fiecarui act sexual. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ar trebui sa fie sanse.

| Sofer a răspuns:

Nu trebuie sa o iei. Ai avut noroc ca nu și-a dat drumul și nu a curs nimic din prezervativ.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com