| Stefan2267 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema cam mare!
Prietenul meu cel mai bun mi-a marturisit ca face parte din comunitatea LGBT, mai exact este gay! Stati linistiti! Eu sunt heterosexual(Adica imi plac fetele...), dar alta e problema!
Odata ce mi-a marturisit asta, mi-am dat seasma ca sunt cam Homofob... Adica dispretuiesc comunitatea LGBT(Imi pare rau... Subconstientul! ). Si nu stiu, mi se pare ca nu mai putem fi amici buni, ca si cum el ar fi de pe alta planeta.
Cel mai ciudat mi se pare ca parea ca si el era hetero, desi nu am vorbit niciodata despre asta... Dar, inainte sa se inchida scolile asa parea!
Oricum, dupa carantina era mult mai retras si raspundea vag la mesaje!
Ce sa fac? Sa mai fim prieteni? Mi se pare ciudat ca sunt singura persoana care stie asta! Credeti ca a ramas gay din cauza unei traume din carantina sau mai stiu eu? V-am zis, parea complet normal! Sunt prea panicat! Eu deocamdata l-am blocat pe WhatsApp! Printr-un mesaj mi-a spus asta! Nu i-am raspuns!
Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Deci,inainte sa crezi ca am ceva cu tine, nu am.Nu poti insa sa stii tonul prin care raspund, de asta te "avertizez" in avans rolling on the floor
"Buna, TPU! Am o problema cam mare!"
Nu, tu nu ai o problema.Prietenul tau are.
"Prietenul meu cel mai bun mi-a marturisit ca face parte din comunitatea LGBT, mai exact este gay! Stati linistiti! Eu sunt heterosexual(Adica imi plac fetele...), dar alta e problema!"
Nu-ti face griji, nu m-am speriat deloc. Poti sa-mi spui ca esti trans si criminal in serie, si nu ma impresionezi rolling on the floor
"Odata ce mi-a marturisit asta, mi-am dat seasma ca sunt cam Homofob... Adica dispretuiesc comunitatea LGBT(Imi pare rau... Subconstientul! ). Si nu stiu, mi se pare ca nu mai putem fi amici buni, ca si cum el ar fi de pe alta planeta."
Ai zis ca e cel mai bun prieten al tau.De ce nu ati mai putea fi de acum incolo? Ce te opreste?
Te deranjeaza faptul ca-i plac baietii? Sansele sunt foarte mari sa nu te placa, daca iti faci griji...
Nu vad cu ce te poate deranja faptul ca lui ii place altceva in pat.
"Cel mai ciudat mi se pare ca parea ca si el era hetero, desi nu am vorbit niciodata despre asta... Dar, inainte sa se inchida scolile asa parea!"
Cum adica parea hetero? Am cunoscut mii de oameni(cel putin) in viata mea(sinu sunt in varsta de loc).
Am intalnit destule persoane gay(nu numai fata in fata ci uneori si online) si pot spune ca in afara de cativa care pareau "tipic gay"(stii tu, voce mai subtire, feminin, etc) de restul nu mi-as fi dat seama.
Am intalnit baieti straight despre care as fi zis ca-s gay.
Ideea e ca nu te poti lua dupa stereotipuri, caci nu sunt bune de nimic.
"Ce sa fac? Sa mai fim prieteni? Mi se pare ciudat ca sunt singura persoana care stie asta!"
Probabil numai in tine a avut incredere.Imagineaza-ti faptul ca de ani de zile, cel mai probabil,(poate de la vreo 11 ani, cel putin) a inceput sa observe ca e diferit de ceilalti baieti.
Cand ei vorbeau de fete, ca sunt dragute, cand vedea un baiat care saruta o fata, pur si simplu nu putea intelege.De ce? De ce fac asta?
Imagineaza-ti ca a existat un moment in care i-a placut de un baiat si i s-a facut frica.A fost speriat.Ce-i asta?
Poate gresesc, poate nu a trecut prin asta(dar intr-o tara ca a noastra, cu atatea lucruri considerate tabu, e foarte probabil)
Sexualitatea e un spectrum.Nu iti poti da mereu seama cine si ce esti.Nu iti poti da seama ce iti place foarte usor, uneori.
"Credeti ca a ramas gay din cauza unei traume din carantina sau mai stiu eu? V-am zis, parea complet normal!"
Indiferent ce lucruri ai citi, nu poti ajunge gay datorita unor traume.
Da, sunt cazuri in care copiii violati(si aici vorbesc numai despre baieti, caci e putin diferit la fete) ajung sa intretina relatii sexuale cu acelasi sex.Dar asta nu inseamna atractie sexuala.Ei nu sunt atrasi de baieti.O fac pentru placerea sexului.
Inca nu se stie de ce exista persoanele gay.E un paradox.Nu se inmultesc(decat daca fac sex cu o persoana de sex opus, ceea ce se opune orientarii lor) si totusi nu dispar.Mereu apar altii.Asa a fost tot timpul. Diferenta e ca inainte puteai fi omorat pentru ca erai gay.Acum nu se mai intampla asta peste tot, ci doar in cateva tari.In altele poti face inchisoare.In altele esti supus exorcizarii, terapiei prin conversie, etc.
Unii cercetatori sutin ca este un mix intre niste gene si mediul in care ai cresct. Faza cu mediul nu o cred.De ce?
Atatia copii cresc in medii identice,sunt supusi unor conditii foarte asemanatoare, duc vieti aproape la fel, si totusi, unii sunt gay si unii nu.
Terapia prin conversie niciodata nu a dat roade.(terapia aia inseamna citit din biblie, bai in gheata, electrosocuri, bataie si alte tipuri de tortura fizica si psihica).
" Eu deocamdata l-am blocat pe WhatsApp! Printr-un mesaj mi-a spus asta! Nu i-am raspuns!"
Nu pot sa-ti zic ce sa faci. Logic laughing.Pot doar sa te sfatuiesc.Ai zis ca e prietenul tau cel mai bun, deci inseamna ca il cunosti de ceva timp(probabil mult dac nu chiar o viata).Nu lasa nimic sa intervina in fata prieteniei voastre.De ce sa renunti la trecutul vostru? La amintirile voastre? Nu le poti uita, dar daca rupi prietenia, e ca si cum ai renunta la tot.
Incearca sa intelegi ce te supara la gandul persoanelor gay(nu, nu e ceva natural sa fii homofob). Exista vreo cauza.De la ce ai auzit in familie la altele.Dra asta nu conteaza. Daca ti la el, fii acolo pentru el.Arata-i ca asta nu va schimba pietenia.Il consideri aceeasi persoana, fiindca este aceeasi persoana.Nu s-a schimbat.
Sper sa faci alegerea potrivita!

P.s.Imi cer scuze pentru greselile pe care nu le-am corectat, dar am scris cam mult si e tarziu, cred caintelegi laughing

| RKBlue a răspuns (pentru RKBlue):

Pe Quora poti afla multe despre persoanele gay, si chiar citi raspunsuri si povesti care te-ar putea ajuta sa intelegi mai bine diferite lucruri.

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sa te ajutam cu ce? Ca "subconstientul" tau il respinge?!

Nu, nu "cred c-a ramas" gay din cauza vreunei traume, preferinta sexuala este imposibil de corelat cu vreo trauma, in special cu "una" care sa tina atat de putin timp.

Faptul ca l-ai blocat este strict problema ta, fie il accepti asa cum este, fie il detesti si taci malc in banca ta.
Apropo, nu te-a-nvatat nimeni sa folosesti corect semnul exclamarii? Pentru ce atatea semne? Toate propozitiile tale trebuie sa se termine in punct, ca nu exclami nimic, nu ne saluti, nu ai interjectii, nimic.
Iar intrebarea ce cauta in categoria asta? Urmeaza sa faci sex cu el sau ce? Sa-ntelegem si noi motivele tale... yawn

| Stefan2267 explică (pentru LPCTSTR):

Cu ce sa ma ajutati? Daca stiti cum sa inving Homofobia!
Am inteles. Nu voi mai face exces de exclamatii...
Nu, nu urmeaza sa fac sex cu el... V-am spus ca sunt heterosexual, iar aceasta categorie am ales-o deoarece are o legatura improprie cu sexul si este si mai populara... M-am gandit ca voi putea asculta mai multe opinii ale oamenilor!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stefan2267):

Omule, cum dracu sa "invingi homofobia"? Crezi ca e ca la caini sau cai? Ca daca stai pe langa un gay te vei simti mai impacat cu tine?!
Asta-i bullsh*t tipic romanesc; deschideti-va odata ochii acoperiti de doctrine cretine! Orientarea sexuala este irelevanta. Oamenii sunt oameni, iar daca tu urasti oamenii doar pentru preferinta lor sexuala, pai, "prietene", esti un imbecil.

Ce opinii vrei sa asculti? Ca e bine sa fii homofob? Ca e bine ca l-ai blocat? Spune si tu: ce?
Pur si simplu, stai in banca ta si lasa-l in pace. Zici ca vrei sa "invingi" homofobia?! Accepta-l!

| Crackman a răspuns:

Soarta... lasa l sa plece. Daca tu esti homofob si nu poti, spune i ca nu mai ai treaba cu el si ai trimis mesajul lui la toata scoala.
o sa ii faci un bine.
Acum raspunsul adevarat. Daca nu esti ok vb cu el si cam atat vedeti voi

| Turbo223 a răspuns:

Prietenul tau a facut parte din comunitate si cand tu nu stiai.Acum este acelasi lucru doar ca ai aflat si tu. Daca ati fost amici si atunci, se poate si acum.

| Anonimus5252 a răspuns:

Bună! Cunosc genu'ăsta de problemă.Și eu am pățit.Mai exact "bro"(nu de sânge) mi-a spus la fel că e gay...nu știu de ce, dar am simțit că ceva s-a schimbat prea mult la el.Sinceră eu sunt contra LGBT(știu că fiecare face ce vrea cu viața lui, dar de asemenea fiecare are dreptul la propria părere). Deci eu una când am bagă de seamă că s-a schimbat și s-a îndreptat am rupt legătura? Eu zic să îl mai lași puțin să vezi cum stau apele!

| Stefan2267 explică (pentru Anonimus5252):

Am inteles! Multumesc!