| anonim_4396 a întrebat:

am o problema care imi da de gândit, pe 29 am avut primul contact sexual, iar pe 30 pe al doilea, totul a fost spontan si nu am folosit protecție,dar el nu și-a dat drumul în mine, ieri am dormit toată ziua si chiar dacă stateam în pat eram amețită, astazi cand m-am trezit nu aveam nimic, m-am trezit foarte ușor din pat și totuși simt ca se învârte totul cu mine, ma doare burta si spatele dar mi-a venit ieri menstruatia. Credeți că aș putea fi însărcinata? Si daca da, ce as putea face pentru a face un avort spontan? Tin să zic ca sunt minora si acesta este motivul pentru care nu vreau copil, va rog răspunsuri serioase, nu ma luați cu faze ca ești mica ca nu stiu ce. Va mulțumesc!

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu ai cum sa iti provoci avort spontan fara sa risti sa mori! Termina cu prostiile si pune naiba mana si protejeaza-te. Faptul ca esti minora nu te disculpa cu absolut nimic. Esti suficient de matura sa faci sex, esti suficient de responsabila incat sa ai grija sa NU ramai gravida. Nu sa iti provoci nu'sh ce avorturi spontane si alte aberatii.
De pe 29 si 30 este absolut imposibil sa ai orice fel de simptome de sarcina si avand in vedere ca ti-a venit menstruatia si ai facut sex fara ejaculare in perioada de fix inainte de menstruatie...sunt riscuri aproape 0 sa fii gravida.

| Crackman a răspuns:

Invata tot ce trebuie, pana la sex.
Daca a venit menstruatia totul este ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simptomele nu apar asa devreme.
Nu ai mentionat daca erai in perioada fertila.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Este greu la o asemenea intrebare sa te astepti ca lumea sa nu spuna ca esti mica. Sper din tot sufletul ca baiatul ala a meritat si ca nu a fost ceva aventura de o noapte. Urmatorul baiat cu care vei avea relatie va fi deranjat, crede-ma.

Anyway, sa revenim la problema ta. Eu iti recomand sa mergi la farmacie si sa ceri un test de sacrina sau pregnancy test, pe Engleza. Vine cu instructiuni de folosire insa daca nu te descurci:

https://www.google.com/......ps?/search

Nu este adecvat sa explic eu aici :)
Probabil ca nu esti insarcinata insa aceasta metoda cu testul este sigura, ieftina si nu te afla parintii daca scapi de dispozitivul ala odata folosit.

Problemele tale sunt trecatoare si cel mai probabil sunt un efect al excesului hormonal de dupa contactul sexual. Practic, hormonii tai o iau razna dupa sex, mai ales daca este prima oara. Asa se explica si marimea sanilor tai.

In concluzie: Fa testul ala. Nu exista metoda mai sigura (decat daca mergi la medic ceea ce nu cred ca vrei). Te avertizez insa ca poti ramane insarcinata daca o faci fara protectie CHIAR DACA nu termina in tine. Ca sa nu mai vorbesc de STDs. Fa-ti o favoare si incearca sa te abtii din relatii intime momentan...

Sper ca ti-am fost de ajutor si ca nu te-am suparat prea tare cu morala mea :)

| ElenaaaAdina a răspuns:

Am uitat sa menționez că am si anemie, si după acest contact sexual mi-au mai crescut sânii puțin