| Pufuletiiii a întrebat:

Am si eu o problema, sper sa ma ajutati kiss. Am avut un contact sexual cu prietenul meu ( nu ne-am protejat), acesta nu s-a terminat in mine. Au trecut 15 zile de atunci si mi s-au umflat sanii, ma doare burta, simt arsuri in stomac. Se poate sa fiu insarcinata? Luna trecuta mi-a venint menstruatia de doua ori, luna asta inca nu mi-a venit. Sunt insarcinata? Daca da, pot sa iau o pastila ceva? Sunt minora avort cum fac? Nu vreau sa afle parintii mei! Va rog frumos sa ma ajutati, sunt disperata, nu stiu ce sa fac crying

14 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Ai grija data viitoare, ia anticonceptionale daca esti certata cu prezervativele.
Pai daca e sa faci avort si nu vrei sa afle nimeni iti recomand sa mergi undeva departe, unde nu te cunoaste nimeni (alt oras).
Iti recomand sa te duci la ginecolog (e cam 100 lei) si asa poti lua si reteta pentru anticonceptionale.
Daca ai sanii umflati sau simti ca ai probleme la stomac nu inseamna ca esti gravida.

| FemeiaPisică a răspuns:

Pentru ce ți-a trebuit ție sex ca să îți distrugi tu adolescența, plus că nu ai habar despre riscurile sale?

O să îți răspund la întrebări pe rând.
Este posibil să fii însărcinată deoarece ai făcut sex neprotejat. Chiar dacă bolovanul cu care ai făcut sex nu a ejaculat, există lichidul preejaculator care poate să conțină spermatozoizi.
Singura pastilă pe care o poți lua acum este un Nurofen pentru durerea ta de burtă. Anticoncepționalele se iau în maxim 72 de ore de la contactul sexual, apoi nu mai au efect.
Avortul este o crimă, ucizi o viață nevinovată pentru că ți-a plăcut ție să stai crăcănată în loc să îți vezi de școală. Poți să faci un avort doar cu acordul părinților cât timp ești minoră, deci tot o să afle până la urmă.
Nu pot să îmi dau seama ce fel de părinți ai dacă nu s-au ocupat de educația ta. Chestiile astea pe care le știu despre sex mi s-au explicat încă de la începutul liceului, recunosc că acasă nu am discutat cu părinții despre așa ceva. Știi de ce? Pentru că am primit o educație, iar comunicarea cu părinții a fost și este importantă. Sunt și eu fată, dar diferența dintre tine și mine este că eu sunt majoră. Recunosc că nu am avut parte de o educație dură, nu am fost niciodată un copil rău sau neascultător. Dar, în cazul tău trebuia să primești regulat bătaie ca să îți sară hormonii din cap și să îți intre la cap că este bine să te joci cu păpușile de-a mama și tata, dar în realitate niciodată.
Oricum, ceea ce vreau să îți explic este faptul că trebuie să comunici cu părinții tăi. Nu poți da timpul înapoi ca să repari greșeala, dar poți primi ajutor și sprijin de la părinții tăi mai ales într-un moment ca ăsta. Dacă se întâmplă să rămâi însărcinată pentru că există și această posibilitate, să nu te ascunzi de părinți sau să avortezi singură pentru că o să îți faci doar rău. Nu ai de ales, trebuie să iei în calcul și o posibilă sarcină.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Buna! In cazul in care ai ramas insarcinata, nu poti merge sa faci avort fara prezenta parintilor.Sa speram ca nu esti insarcinata, deoarece o astfel de experienta este traumatizanta.Asteapta sa vezi daca iti vine menstruatia. Daca iti vine, este foarte bine, daca nu iti vine, fa un test de sarina, la minim 3 saptamani dupa contactul sexual.Bafta! Deoinde de organismul tau, o femeie poate avea toate simptomele unei sarcini si sa nu fie insarcinata, sa aiba alta problema. Daca testul va arata ca esti insarcinara, desi sper sa nu fii, cel mai bine insa, este sa le spui parintilor, desigur ca nu le va fi usor, insa in acest moment este cel mai bine sa le spui, sa le mentionezi ca intelegi gravitatea faptei, ca esti constienta acum de faptul ca nu e ok, insa asta este situatia, trebuie neaparat sa le spui cat mai repede ca sa se poata face ceva in acest sens. Si un sfat:stiu ca va fi o experienta nu tocmai placuta pentru tine, insa va trebui ca pe viitor sa te protejezi la fiecare contact sexual, indiferenr de ce spune baiatul, sa folosesti prezervativul, pentru ca nu ei sufera. Bafta!

| Pufuletiiii explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Doua nopti la rand am visat ca mi-a venit menstruatia... Ce inseamna asta?

| TheImpaler a răspuns (pentru Pufuletiiii):

Inseamna ca ai visat. nimic mai mult.

| TheImpaler a răspuns:

Sa te protejezi data viitoare, ca sa nu mai pui emoticoni care bazaie!
momentan poti doar sa astepti sa vezi daca iti vine menstruatia. poti face si un test de sarcina. si avort nu-ti face nimeni daca esti minora, deci parintii tai o sa afle.

| TheImpaler a răspuns:

E posibil doar sa fie manifestarea premenstruala.

| Octa00 a răspuns:

Eu nu pot sa inteleg. E chiar asa greu sa folositi prezervativ, daca stiti ca sunteti minori? Degeaba plangeti dupa, si ziceti ca nu vreti sa afle parintii. Chiar asa de usor de pacalit sunt fetele in ziua de azi?

| addda2a a răspuns:

In primul rand mergi la ginecolog sau cumpara-ti un test de sarcina, dar uneori ele dau gres..deci,mergi la doctor. Avort nu poti pentru ca esti minora. Daca esti insarcinata nu e bine, daca nu esti si este doar o manifestarea premenstruala atunci e bine. Data viitoare fi atenta.

| Pufuletiiii explică:

Doua nopti la rand am visat ca mi-a venit menstruatia... Ce inseamna asta?

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru Pufuletiiii):

Sincer, nu stiu ce sa spun, poate subconstientul tau vrea ca tu sa nu fi ramas gravida, poate ca nu esti, ar fi foarte bine. Sa speram ca iti va veni menstruatia, daca iti vine, nu mai exista nici 0% sanse de sarcina. Bafta!

| Pufuletiiii explică:

Ce ziceti sa fac un test de sarcina de la farmacie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pufuletiiii):

Daca sexul a avut loc in urma cu 2 saptamani singurul mod de a testa existenta hormonului de sarcina hCG in organism se poate face doar printr-o analiza de sange facut intr-un laborator de analize medicale. Testul pe baza de urina al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid/valabil, nu se poate face mai devreme de 21 de zile de la data producerii OVULATIEI. Rezultatul oricarui test facut inainte de atingerea concentratiei minim detectabile de hormoni de sarcina (adica 21 de zile) va fi intotdeauna NEGATIV.

| Pufuletiiii explică:

Mi-a venit menstruatia. Deci nu sunt insarcinata?