| ღAndréeღ a întrebat:

TPU! Am o problema care imi provoaca destul de mult stres. Imi intarzie menstruatia. Ultima menstruatie am avut-o pe data de 23 iulie si tin sa mentionez ca am un ciclu regulat, de 28 de zile. Pe data de 19 august, cu 2 zile inainte de venirea menstruatiei, am facut sex protejat cu iubitul meu. Astazi, pe 21 august, trebuia sa imi vina menstruatia, dar nu s-a intamplat asta. Este posibil ca sexul sa intarzie menstruatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. In nici un caz sexul intretinut in aceste zile nu influenteaza momentul pornirii menstruatiei. Uneori pot exista unele mici dereglari hormonale inerente varstei adolescentine fiindca in aceasta perioada in organism se produc schimbari unele chiar majore care uneori pot provoca pornirea menstruatiei cu 1-2 zile mai devreme sau in intarziere. De asemenea inca ziua nu-i terminata si se poate intampla sa se porneasca putin mai tarziu, nu-i asa. happy In mod normal nu ar trebui sa ai nici un motiv de ingrijorare daca a fost singurul act sexual intretinut in acest ciclu menstrual. Este determinat atat stiintific cat si medical ca in ultima saptamana a ciclului menstrual este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar si in cazul in care barbatul ejaculeaza intentionat in vagin. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| ღAndréeღ explică (pentru corbulalbrosu):

Nu a fost singurul act sexual intretinut in acest ciclu menstrual. A mai fost unul, pe data de 1 august, dar si acela protejat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ღAndréeღ):

Deoarece ciclul tau menstrual este REGULAT cu o periodicitate constanta de 28 de zile rezulta ca ovulatia s-a produs probabil in data de 7 august. In concluzie in data de 1 august nu erai in perioada fertila deci nu s-ar fi putut forma o sarcina chiar si in cazul in care sexul respectiv ar fi fost neprotejat.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex asa cum zici tu, nu este posibila o sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca, sexul este un motiv principal care face ca menstruatia sa intarzie, sau nu se mai produca.
daca aia vut sex neprotejat in perioada fertila (1aug-9 aug), responsabil de intarziere poate fii si o sarcina.
Dar, azi este abia 22 august si inca nu ai motiv de ingrijorare, cateodata se intampla sa i ntarzie 1-2 zile.