| perlacalamarspongebob a întrebat:

am o problema..ciclul mi-a venit pe 28 octombrie si a tinut pana azi..pana pe 2 a fost maro cu cheaguri, si abia de acum 2 zile a inceput sa fie rosu.e pentru a doua oara cand am..relatii sexuale nu am intretinut..cand o sa-mi treaca? E normal sa tina asa de mult din moment ce e pentru a doua oara? Am vorbit cu mama si a zis ca e normal..prima oara a tinut 4 zile DECI.ce se intampla? Mi-e frica..si nu am dureri deloc cand imi vine..si pana pe 3 puteam sa alerg ca nu curgea mult..nustiu ce sa fac..la GINECOLOG NU MA DUC..sunt prea mica..Fundaa..lamuriti-ma

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, stai linistita, nu ai de ce sa te duci la ginecolog. o menstruatie normala poate dura pana la 7 zile, ocazional 10. la inceput menstruatiile sunt ciudate, pot dura chiar 10-12 zile fara sa fie ceva anormal. Fa sport in continuare, in fiecare zi te va ajuta sa reglezi menstruatiile.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e bine sa fie rosu, inseamna ca cantitatea de sange sa inmultit, chiar daca e genetic trebuie sa mergi la ginecolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi chiar dacă menstra a durat 9 zile.

Într-adevăr, în general, o menstruaţie normală durează între 3-7 zile cu o sângerare acceptabilă/medie.

Dar, în PRIMUL an de ciclu menstrual, sunt posibile menstruaţii de 10-15 zile ( considerate NORMALE )!

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| grab a răspuns:

Daca nu vrei sa te duci atunci suporta panica asta. daca mama ta zice ca e normal poate si ea patea la fel cand era ca tine si e genetica treaba nitel. happy