| AndreiXD07 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema cu care ma confrunt de ceva timp, este legata de o fata cu care sunt impreuna sau cel putin asa crede ea pentru ca eu nu prea mai simt asta, nu stiu ce crede ea de fapt da, ce stiu si ce nu mi se pare normal daca chiar tine la mine si ma iubeste. Pe langa asta vb si putin si chestia asta cu vorbitul putin a inceput treptat, spre exemplu eu ma cunosc cu ea din vacanta de vara, atunci ne-am cunoscut mai bine, am vb o saptamana, doua si am decis sa fim impreuna. Relatia noastra era una acceptabila cu bune, cu rele, ne certam, ne impacam, ne vedeam afara din cand in cand. Dar de cand s-a terminat vacanta de vara ea nu a mai iesit cu mine afara, imi baga motive ca nu o lasa taicasu care imi zice ca e alcoolic si ca a mai batut-o, lucru care poate fi adevarat. Ea imi zice ca iese afara rar dar nici in perioadele alea nu ma cheama sa ne vedem, nu stiu de ce îi e rusine cu mine? Nu ma vrea langa ea?
Cand ieseam cu ea si asta doar de doua sau o singura data m-am vazut numai eu ce ea. Iar in rest cand veneam mi le baga pe gat pe prietenele ei, nu putea sa iasa numai cu mine, nu inteleg de ce se suparau asa tare. Plus ca eu nu ma sinteam bine, asta era de cct rau de mine de ce sa fi tinut cont? Eu inteleg ca poate nici vara nu o lasa prea mult afara iar intr-o zi m-am enervat si i-am spus asta, nu m-a inteles si totusi cand ieseam si erau si prietenele ei stateam cu ea cateva ceasuri iar din tot acel timp chiar nu putea sa isi faca timp si pentru mine, sa iasa o ora cu mine sa fim doar noi doi dupa sa plec si ea sa se duca cu ele? Iar cand vine vb de vb prin mesaje nici macar asta nu mai faceam, inainte o faceam vb si pe camera acum nimic, in unele zile nu vb deloc si mi-a mai bagat si scuza ca ea nu mai raspunde pe Instagram, ca are prea multe mesaje si ca nu mai are chef sa raspunda, da tot ea e activa laughing) plus ca vb cu baietii inca de la inceput doar ca atunci vorbeam destul de des da in ultimul timp eu simt ca ma minte cu multe chestii, iar asta chiar nu am cum sa controlez. Dtam la 13 km distanta, nu are rost sa bat drumul degeaba plus ca nici nu imi place zona in care sta, cand am veneam veneam doar pentru ea si asteptam sa plec de acolo. Mi-a spus sa vb doar pe whattssapp nici acolo nu prea raspunde. Ce parere aveti? Ce as putea face? In rest mereu ne-am inteles bine si inca o facem cand vb dar doar atat.

Răspuns Câştigător
| Celestina003 a răspuns:

Întreabă si pe ea ce are si ce vrea de la relație, ii spui ce nu îți convine, spune-i ca tu "vrei ceva serios nu joculețe si că dacă nu ia relația in serios ca o sa te despărți de ea. "
Văd că nu știi cum să gestionezi sitatiile astea, cam tolerezi lipsa de respect? Ce înseamnă? Păi atunci când cineva nu intieaza mesaje sau nu răspunde imediata, sau întârzie, sau anulează întâlnirile, această este lipsa de respect .....si dacă vrei să stopezi asta trebuie sa îți comunci standarde, si sentimentele! Dar trebuie să îți comunci singur aceste standarde si sa le comunci frumos. nu ești ok cu faptul ca întârzie? Sau altele chestii? atunci trebuie sa îți comunci sentimentele într-un mod ferm, nici rau nici prea buna( o persoana prea bună nu este foarte atrăgătoare, un om care acceptă cct altora, preș de intrarea)
Ex: dacă nu inițiază mesaje si ești nemulțumiți
Spui: eu vreau un partener care sa comunicăm frecvent ...nu fete de astea.
Dar nu: a nu ai raspuns? Nu are nimic aia e. faci cum vrei.
Ex: dacă nu inițiază întâlniri spui : Eu vreau un partener lângă mine si să ma distrez care îmi respectă planurile, sa avem multe lucruri in comun sau nu stiu altceva,nu cineva care te lasă aiurea, trebuie sa ti la eticheta ta, si să o faci cu mare clasă.
Si dacă se ridică la standarde tale însemna că vrea să schimbe situația.
Asta am învăț eu de la un fost care avea relație de 4 ani.
Dar numai treci de la tine sa te faci pres de intrare,(cuvinte gen: lasă, nu are nimic)
Transimiti mesaje ca nu ai decând să îți cobori standardele undeva unde nu te simți respectat.Si îți trebuie multă iubire de sine, si să crezi ca meriți asta!
Văd ca tu vrei ceva serios si să te distrezi, ea are prea multe probleme si nu poate să facă asta, in plus e fata...o sa mai dai peste asa fete care nu pot ieși din casă.

| AndreiXD07 explică (pentru Celestina003):

Nu ma simt ca un preș pentru ea, ca sa isi bata joc, sa nu asculte si de mine. De multe ori i-am spus ce gandesc si ce nu e ok ca face doar ca nu m-am inteles cu ea mereu am simtit in unele momente cand ne vedeam regulat ca vrea sa faca doar cum vrea ea. Odata mi-a si spus: „tu asculti de mime daca nu lasa ma" iar eu i-am spus nu e normal asa ceva amandoi trebuie sa respectam anumite chestii intre noi si sa nu fie unu din noi doi cârpa de sters pe jos a celuilat dar mare lucru nu am rezolvat. Cea ce m-a facut sa relaizez ca este prea copilaroasa, ca nu gandeste prea matur intr o relatie, ca nu isi da seama ca a dat insfarait si ea de cineva care chiar si-ar dori ceva serios. Toate lucrurile pe care mi le ai zis mai sus mi au trecut de multe ori in cap le am discutat dar nu prea au fost de folos discutile cu ea despre asta, au iesit mai mult cu cearta. Marele defect al meu este ca cand ma atasez de o persoana chiar ma detasez foarte greu de ea, nu pot sa renunt la ea. Pt ca intr-un fel sau altul eu inca tin la persoana respectiva. sad

| Celestina003 a răspuns (pentru AndreiXD07):

Normal că încă o consideri atrăgătoare pentru că te-a umilit, nu îți răspunde, nu iese, are valoare, nu este din vina ei, este din vina ta pentru că mai sus, ti-ai exprimat standardele ar trebui sa plăci mai puțin... după.
Tu mereu ai timp liber pentru ea, eu in locul tau făcea așa.că nici eu prea am timp că trebuie să plec undeva important la munte sau mare undeva misto habar nu am ...si că cu ia te plictisești câteodată că nici nu iese nicăieri,ca e închisă in casă, bagă si tu vrajală bună. " Ideea centrală fiind,ca nu depinde doar de ea când ieșiți.
Ar mai fi o variantă dacă te nemulțumete o fapta de ea să spui:uite ce faci,lasa că cum ai facut tu cu mine, la faza asta așa o să îți fac si eu, îți trebuie sa te pui in valoarea acum.
Și încă ceva,oricear fi nu,dar orice ar fi,nu iîi permite sa te vorbească urât ex: prostule,du-te dracu, nebunule,chesti de ăștia chiar daca greșești ceva, dacă face asta o femeie nu e bine pentru tine, e lipsă de respect, nu o lasa, o poți face si tu proastă după, sau îi poți spune : așa te-a învățat pe tine părinții sa te porții? Văd că tot eu trebuie sa te educ.nu stiu ce să spun, să vadă că există o părte masculina in relație.
Astea o sa te ajute la mai multe relații, dacă o să mai ai, nu doar la această relație.

| Celestina003 a răspuns (pentru Celestina003):

Dar tot cu gesturi frumoase si declarați de iubire, flori, cadouri o cucerești dar astea pe care le-am scris sunt doar atunci când te enervează sau te deranjeză o fata in relație.

| AndreiXD07 explică (pentru Celestina003):

In ultima perioada oricum am inceput sa îi raspund greu la mesaje si oricum nu prea imi mai pasa ce face ea, cand imi scrie, daca este interesata de mine pentru ca eu unul putin mai tin la ea. Iar lipsa interesului de ea ma va aduce la un momendat la momentul in care îi voi spune ca vreau sa ne despartim iar astfel in final nu ma voi mai simtii legat de ea.

| Celestina003 a răspuns (pentru AndreiXD07):

Iubireaaa este atunci îți dai și inima pentru aceea persoană să o vezi bine, nu atunci când cineva face fițe, îți trebuie o fata lângă tine, nu o copilă, poți si să ii spui si asta dacă ajungeți la despărțire, să vadă că nu esti un prost.
si vezi că iubirea mai este atunci când va maturizați împreună, treceți prin multe împreună prin probleme împreună, prin bine, rău, prin gura lumi, dar tot rămâneți oricât de greu ar fi. și la final de zi îi spui persoanei dragi:" nu o să te las niciodată îți promit, tu ești cea pe care o vreau, te iubesc." Ehhhh sper că ai înțeles.

| AndreiXD07 explică (pentru Celestina003):

Ea cam de la inceput a dat dovada ca nu e genu de fata serioasa dar oric7m nici ca multe nu ar mai exista care sa fie laughing

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Oare nu ar fi mai intelept ca toate aceste lucruri sa le discuti direct cu ea, fata in fata, nu pe internet cu niste straini? Noi putem doar sa presupunem mai mult sau mai putin.
Va vedeti, ii spui frumos tot ce ai scris aici si aflati care e treaba, ce isi doreste fiecare de la chestia asta dintre voi (care din punctul meu de vedere nu prea suna a relatie, imi pare rau, mai ales considerand lipsa de interes din partea ei). Daca refuza, atunci asta e, iti vezi de drumul tau.Stai linistit ca mai gasesti multe fete, nu pierzi absolut nimic.

| AndreiXD07 explică (pentru dullcat):

Ideea e ca nu as putea sa vb chestile astea cu ea față in față pentru ca cum am precizat m-ai sus imi zice ca nu poate iesii cu mine. Ai perfecta dreptate, cred ca cel mai bine ar fi sa o uit dar fara o alta fata nu imi imaginez cum as putea uita-o.

| dullcat a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nu asa se procedeaza, inlocuind o relatie cu alta pentru a te vindeca sufleteste.Tu cand te lovesti, pui bandaj si peste putin timp in loc sa il schimbi, iti faci rana mai grava? Ma indoiesc.O lasi in pace.Asa si aici.Lasi timpul sa isi faca treaba, iti vezi de ale tale asa cum ai facut si inainte sa o intalnesti pe fata respectiva, iar lucrurile se vor rezolva de la sine.

| AndreiXD07 explică (pentru dullcat):

Da, ai dreptate m ia bine las lucrurile sa se intample de la sine oricum chiar mi-ar fi greu sa ma cunosc cu o fata si sa vreau o relatie cu ea iar eu inca sa tin la fata cu care nu mai merg lucrurile asa cum trebuie plus ca nu ar fi nici corect fata de ea as pierde in plus crying. M-as simtii prost de fiecare data pentru ca eu inca o iubesc, nici eu nu imi dau seama cum inca o pot iubii.

| Celestina003 a răspuns:

Sper ca ai înțeles măcar ceva, ce am vrut sa scriu.

| AndreiXD07 explică:

Unde sunt mai multe semne de intrebare am vrut sa pun?

| Gherghisanc a răspuns:

Daca as fi in locul tatalui fetei te-as cauta si te-as lua de ciuf. As matura strada cu tine iar pe tactu l-as calca in picioare.

| AndreiXD07 explică (pentru Gherghisanc):

Pai de ce zici asta? Ca nu i-am facut nimic fetei =]]