| Mariana155 a întrebat:

am o problema cu prietenul meu. suntem de mult timp impreuna si tot ne certam foarte des din chestii aiurea dar dupa fiecare cearta ne impacam chiar daca ne injuram, chiar daca ne facem lucruri urate unul altuia dar nu rezistam sa stam despartiti unul de altul, dupa fiecare cearta nu vorbim mult timp dar ori il caut eu pe el, ori el pe mine si indiferent de cat de grava a fost cearta ne impacam orice ar fi insa el sta intr-un oras, iar eu in altul si anul acesta va merge la facultate si eu n-as suporta sa stiu ca el merge la facultate unde sunt atatea fete frumoase, si nu-mi convine sa se uite la ele si dupa ele, pentru ca, cateodata se uita dupa ele daca sunt frumoase iar eu n-as suporta sa nu stiu ce face el la facultate si cu cine chiar daca sunt constienta ca acolo vor fi o gramada de fete frumoase. in plus ca acum, ca e vara ne intalnim destul de rar, tot la 2-3 luni pentru ca el nu poate sa vina la mine iar eu nu pot nici atat sa merg la el deoarece sunt ai mei si nu ma lasa. Si stiu ca daca acum ma despart de el pentru faculta, ne vom impaca mai devreme sau mai tarziu dar nu vreau o asa relatie si stiu ca sunt foarte geloasa si nu pot sa ma schimb orice as face. Imi vine sa-l pun sa aleaga intre mine si facultate dar e logic ca va alege facultatea dar nu pot nici sa traiesc fara el.Ce sa fac? Chiar nu am idee.

25 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pupa-l si lasa-l.

| Mariana155 explică (pentru neutrino):

Nu e asa usor. Il iubesc, iar dupa iar ma va cauta si nu voi avea putere sa-i spun sa nu ma mai caute.

| neutrino a răspuns (pentru Mariana155):

Daca nu-l lasi acum, te va lasa el, dar mai intai te va insela.

| Mariana155 explică (pentru neutrino):

Sunt sigura ca nu ma va lasa. el niciodata nu mi-a zis sa ne despartim intr-un an de zile ..doar eu am zis.

| neutrino a răspuns (pentru Mariana155):

Vom trai si vom vedea!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Niciodata gelozia nu a adus o relatie la standarde optime.A impune cuiva sa nu-si implineasca viata, nu e dragoste, este egoism.Chiar daca ar ceda,mai tarziu va realiza ca i-ai,, blocat,, calea in viata, si te va ura. Dragostea nu are nimic comun cu egoismul, cu ingradirea libertatii celuilalt.Trebuie sa-ti controlezi aceste porniri.Un iubit nu trebuie inchis intr-o cusca si tinut acolo.Nu esti pregatita pentru o relatie, cel putin nu pentru una de durata.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Eu nu as avea nici o problema si nu as fi asa geloasa daca el nu s-ar uita dupa ele dar stiu ca se uita si ii place chiar daca am dovezi ca ma iubeste cu adevarat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Daca se uita dupa alte fete si totusi te iubeste, nu-ti face atatea probleme.E firesc la baieti acest reflex.Incearca sa glumesti atunci cand se uita dupa o fata, aratandu-i tu alta mai draguta. Daca face asta numai sa te tachineze, v-a renunta la uitat.Ori se va simti jenat vazand ca-l observi.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Nu o face doar ca sa ma tachineze, i-am zis de foarte multe ori sa nu mai lase comentarii pe facebook la toate fetele care arata bine si tot a lasat indiferent ca am fost impreuna, sau despartiti, si culmea doar la fete frumoase lasa. Asta e iubire din partea lui? Cum pot eu sa nu-mi fac proleme din moment ce imi zice ca ma iubeste enorm si el se uita dupa fundul altora?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Draga mea, in cazul acesta cred ca trebuie sa renunti la el complet, altfel nu faci decat sa-ti prelungesti chinul interior.Viata studenteasca are multe tentatii, iar relatiile se infiripa si se incheie cu usurinta. Daca e slab in fata ispitelor, inseamna ca e bine sa-l uiti.Stiu ca nu e simplu, dar si operatiile care-ti salveaza viata sunt dureroase.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Cum adica multe tentatii? Pai il cunosc si sunt absolut sigura ca daca o fata care arata bine s-ar duce la el sa-l sarute, el nu ar refuza. Dar aici e o problema, eu chiar daca ii zic sa ne despartim pe tema asta, ne despartim dar dupa cateva zile tot el ma cauta sa vorbim chiar daca ii zic sa stearga nr. meu si sa nu ma mai caute in viata lui si eu nu am putere sa-i zic sa ma lase in pace in acel moment in care ma cauta deoarece il iubesc prea mult si uite tot asa ajungem sa ne impacam.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Multe tentatii, adica apar multe fete dispuse sa se ofere pentru ca exista o permanenta stare de tensiune nervoasa, iar sexul printre studenti este ca o deconectare de la starea de stress. Daca nu ai puterea sa-ti mentii hotararea, esti ca un obiect in mana lui si probabil ti-a observat slabiciunea.Asta il si incurajeaza, traind cu impresia ca orice ar face va fi primit in bratele tale.Iar astfel viata lui va merge inainte, iar a ta sta pe loc, atata timp cat va dori el.Asta vrei sa fi? Un simplu loc de refugiu? Din ce mi-ai spus pana acum deduc lipsa oricarei urme de respect din partea lui catre tine.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Pai intru si la indoieli. Daca nu m-ar iubi pentru ce m-ar mai cauta? Eu stiu ca tine la mine dar nu inteleg atunci cum poate sa faca asa ceva, chiar daca in acel moment eram certati. Asta nu inseamna ca deja m-a uitat.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Pur si simplu vrea sa stie ca are unde sa se intoarca in cazul in care e refuzat,sau nu primeste ce vrea. Dragostea,din partea unui baiat, inseamna protectie, dorinta de a o avea alaturi cat mai infloritoare-nu cu lacrimi pe obraji-, nevoia de a-i face mici surprize care s-o bucure, incercarea de a-i demonstra oricand ca e unica pentru el si nu in ultimul rand-respect.Prin respect sa intelegem a nu o pune in fata unor situatii jenante, ori a o pune la acelasi nivel cu altele.Gasesti asemenea manifestari din partea lui?

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Ce-i drept e ca nu-i place sa plang.Mai de mult acum cateva luni avea toate aceste calitati insa datorita certurilor, s-a pierdut tot.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Atunci trebuie analizata natura certurilor.Intotdeauna adevaratul motiv al unui conflict se estompeaza.Dar trebuie cautat si repornit de acolo.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Certurile apar datorita geloziei mele iar gelozia mea apare datorita neincrederi mele pentru el pentru ca in ultimele luni m-a mintit mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Pai ne intoarcem de unde am plecat.Il aperi cumva, cautandu-i circumstante atenuante la comportamentul lui.Recunosti ca te-a mintit-atunci crezi ca te iubeste, ori e numai o dorinta egoista de a pastra o relatie?

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

O dorinta egoista de a pastra o relatie nu cred ca e pentru ca ar putea avea o alta relatia cu alta fata. asta ma intreb si eu.mi-a dovedit ca ma iubeste dar atunci nu inteleg de ce face toate astea.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Mariana155):

Nici eu nu inteleg decat ca nu esti hotarata ce vrei:-o relatie plina de indoieli si neincredere in partener, ori incheierea acestor framantari.Noapte buna, mai putem continua maine.Pa,sa ai un somn linistit.

| Mariana155 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Eu sincer nu as putea sa ma despart de el asa usor adica si daca o fac peste o saptamana vom fi iar impreuna si nu mai vreau sa se intample asta, m-am saturat de ceea ce face. noapte buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa baiatul in pace.Doar n-ai vrea sa lase facultatea ca esti tu geloasa?
E normal sa se mai uite baiatu' dupa fete, asta nu inseamna ca le... face ceva.
Nu mai fi asa geloasa si posesiva, nu inteleg cum a stat langa tine atat.Bine ca il "salveaza" facultatea!happy

| Mariana155 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum sa il las sa se uite dupa altele si dupa aia sa vina la mine sa imi zica ca ma iubeste? pai daca m-ar iubi cu adevarat nu ar face asa ceva.

| Mookie a răspuns:

Ai o problemă cu tine, în primul rând şi mai apoi ai o problemă cu relaţia în care te aflii.
Nu pot să-ţi zic decât că aceasta e mentalitatea unui copil care încă nu ştie să iubească, nu ştie să facă compromisuri pentru relaţie şi care nu are destulă încredere în partener.
Despre faza cu "privitul după fete frumoase", sunt de părere că nu există persoană de sex masculin care să nu întoarcă al său cap după o femeie frumoasă(în condiţiile în care nu are o altfel de orientare sexuală). Crezi că la facultate sar fetele pe băieţi? Chiar crezi că toate sunt aşa frumoase la facultate? Tu aşa ai face?
Elementul cheie dintre 2 parteneri ai unui cuplu ar trebui să fie încrederea! Încrederea vine după ce faceţi câteva sacrificii pentru binele relaţiei şi nu numai. Doar dacă scapi de această mentalitate de copil şi înveţi cum să ai încredere in el, vei putea avea o relaţie stabilă.
Numai bine îţi doresc!

| Mariana155 explică (pentru Mookie):

Nu toti baietii care iubesc cu adevarat intorc capul dupa ele, decat daca nu-si iubesc iubita doar tin la ea. Si de unde incredere? M-a mintit de foarte multe ori. Si nu, nu sar toate fetele pe baieti insa baietii pe ele da, si nu pot sa zic ca el arata asa rau incat sa nu se dea vreo parasuta la el.