| alabalaportocalaaaaaa a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema dentara.Am o masea putin cariata,si sus, am 2 carii mai mari,dar nu in dinte,stiti, cum maseaua e formata din 4 bucati,una din ele a ramas pe jumatte. Faza e ca pe mine nu ma dor deloc, nici nu stiam pana m-am uitat in oglinda.Sunt masele permanente, si am 14 ani,si mie sincer frica de doctori, si de dentisti.Ce imi recomandati? Ati mai avut carii de genu? Ce va facut? Fundita!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Am avut destule carii care de frica dentistilor le-am lasat balta apoi cand a fost prea tarziu m-am prezentat la stomatologie pentru extractii pentru ca nu mai putea fi vorba de plombat, nu lasa carie sa se agraveze pentru ca vei avea de suferit mai tarziu si o sa-ti dai seama de asta peste cativa ani

| Stefanyax0 a răspuns:

Păi, totuși, ar trebui să te duci la stomatolog altfel rămâi fără sad. Poți încerca și o pastă de dinți bună.

| xEndlessLove a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la dentist. Si eu am o masea ( tot cea permanenta ) cariata, si trebuie sa ma duc saptamana viitoare la dentist. Nu trebuie sa iti fie frica deoarece o sa te anestezieze si nu o sa simti nimic. Mai bine sa mergi acum cat mai ai timp decat cand nu se mai poate face nimic pentru ea. Bafta si sa nu iti fie frica love struck