| Alaanonim2k20 a întrebat:

Salut, am niste carii la masele si o masea ma doare dar toate sunt cariate, una are plomba deja, intrebarile mele sunt, se pot repara fara a necesita plomba? La un dinte daca este indepartata zona cariata, se poate reface? Cum pot sa readuc culoare dintilor la normal? Si cum pot reduce sensibilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cu cat te duci mai tarziu la dentist cu atat o sa iti scoata mai multe pe motov ca nu se mai pot repara si ca ai venit in ultimul moment so ca nu mai au ce sa ito mai faca de cat sa le scoata

| Sophieka a răspuns:

Buna

Din nefericire fara plomba (dupa ce se inlatura partea cariata), nu se va reface dintele. Insa daca nu iti rezolvi cat mai repede cariile, acestea merg tot mai adanc in dintele tau, apoi microbii intra pe canal, creand infectie, iar infectia iti va omora nervul dintelui / dntilor care se infecteaza.

Daca te speli regulat, si cauti pasta de dinti cu bicarbonat de sodiu, te va ajuta sa ai o culoare cat mai ok, insa daca ai neglijat dintii pentru mult timp, putin mai greu sa se readuca in totalitate la culoarea lor naturala. Insa daca vreodata ai infectie si nervul iti moare, trebuie deschis canalul, scos nervul, plombat iar dintele in timp, se va decolora.

Legat de sensibilitate, iarasi nu sunt sigura daca poti face ceva, decat sa mananci mai sanatos si sa ai grija de ei, ca sa ai un sistem imunitar si dinti mai puternici.
Si eu am foarte mare sensibilitate la dinti, ieri, stomatologul a incercat sa imi indeparteze o carie fara anestezie, dar m-a durut atat de mult incat a trebuit sa imi faca injectie ca sa nu mai simt nimic, iar la urmatoarea intalnire de saptamana viitoare, iarasi imi va trebuii anestezie pentru urmatorii dinti.

In fine, deci intelegi cum e de departe ajunge o situatie daca nu mergi sa rezolvi la timp? Si ar mai fi multe de spus, o infectie poate crea puroi s-a.m.d

Deci te rog sa ai grija de tine, si sa iti faci dantura!
Numai bine!

| Andry01 a răspuns:

Cred ca cel mai in masura sa iti dea raspunsurile la intrebarile tale ar fi un dentist. Dar nu in mediul online. Ci un dentist care sa vada dintii, sa evalueze situatia si sa iti spuna concret ce ai de facut. Daca astepti sa rezolvi astfel de probleme in online, risti sa ramai fara dinti intre timp.